Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejszy powód bardzo niskich cen pszenicy

|
selectedselectedselected

Cena pszenicy jest ponad dwukrotnie niższa niż przed dwoma laty. To wówczas była rekordowo droga, po wybuchu wojny w Ukrainie. Jednak nie ta wojna jest najważniejszym powodem tak niskich obecnie cen.

 

Najważniejszy powód bardzo niskich cen pszenicy
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co dzieje się na światowych giełdach towarowych? Światowe ceny pszenicy są nawet niemal trzykrotnie niższe od tych z 7 marca 2022 r., gdy osiągnęły rekordowy poziom.

 

Zobacz także: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

 

Reklama

 

- Ceny są dużo niższe, rok do roku spadły o kilkadziesiąt procent, a w tym roku kalendarzowym jest to kilkanaście procent różnicy, zależnie od rynku, na który patrzymy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Szczyt to była cena ok. 1 300 centów/buszel w USA, gdy obecnie to 545 centów.

Spadek cen w Polsce jest jeszcze bardziej spektakularny. W szczycie za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacimy nieco ponad 2 tys. zł za tonę. Natomiast w marcu br. ta cena niewiele przekraczała 800 zł.

Spadek cen w Polsce jest głębszy, na co wpływ  miał eksport ukraińskiego zboża i kwestia ceł z nim związanych.

- Za spadek cen pszenicy w Polsce odpowiada przede wszystkim sytuacja na rynkach światowych – komentuje ekspert XTB. – Natomiast na to, co dzieje się na świecie wpływ ma przede wszystkim to, że w Rosji mieliśmy bardzo mocno dane o zbiorach w ostatnich trzech sezonach.

Reklama

 

Zobacz również: Kres “fantazji” o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi

 

Eksport rosyjskiej pszenicy rósł bardzo mocno, a w tym roku poziomy eksportowe będą rekordowe.

Przed sezonem pszenica zalega nie tylko w rosyjskich magazynach. Jej nadmiar dotyczy też sytuacji w USA i w Europie.

Te zapasy trzeba sprzedać przed tegorocznymi zbiorami. I stąd tak duża presja na spadek cen. A zbiory mogą być bardzo obfite, także w Australii i Ameryce Południowej.

Reklama

- W USA ceny mogą spaść do poziomów z początków pandemii, a więc poniżej 500 centów/buszel – wyjaśnia M.Stajniak z XTB. – Jeżeli tegoroczne zbiory okażą się wysokie, to nie można wykluczyć, że ceny spadną do 400 centów, a więc do minimalnych poziomów z ostatnich kilkunastu lat, gdy minimum odnotowano w 2016 r.

 

Czytaj również: Wojna o zasoby - uran w centrum zmagań. Ceny eksplodowały

 

**************

Kursy walut NBP 03.04.2024 r.: dolar testuje maksima

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MarketNews24

MarketNews24

MarketNews24 to zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w pracy w mediach. Dziennikarze, operatorzy, montażyści, graficy, animatorzy, dźwiękowcy, lektorzy, copywriterzy... i wielu innych specjalistów od multimediów.


Reklama
Reklama