Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny miedzi wsparte topniejącą podażą zaliczają mocny wzrost

|
selectedselectedselected
Ceny miedzi wsparte topniejącą podażą zaliczają mocny wzrost | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod koniec pierwszej dekady grudnia ceny metalu wróciły w pobliże 8500 USD/t. Rynek wsparły lepsze dane z Chin (poprawa w eksporcie) oraz perspektywa ograniczonej podaży surowca z powodu m.in. wstrzymania wydobycia przez kopalnię Cobre Panama. Po przejściowym osłabieniu notowania miedzi 14 grudnia skutecznie pokonały psychologiczną barierę, a podczas kolejnej sesji dotarły powyżej 8600 USD/t.

 

Skok cenowy był reakcją na silny spadek indeksu dolara po posiedzeniu FOMC. Wzrost oczekiwań na obniżki stóp Fed doprowadził do deprecjacji amerykańskiej waluty. W kolejnych dniach ceny metalu oscylowały wokół 8500 USD/t. Od początku roku surowiec jest 2,6% na plusie i porządnie dystansuje indeks LMEX (-6,5%).

 

Reklama

Bardziej napięty bilans rynkowy w 2024 roku, możliwe wzrosty cen metalu. Choć stan zapasów na LME i kształt krzywej terminowej (ewidentne contango) sugerują dobrze zaopatrzony rynek, pojawiają się rewizje w dół przyszłego bilansu popytu i podaży. Przestój panamskiej kopalni w związku z protestami społecznymi może ograniczyć globalną podaż surowca, szacowaną na 27 mln ton, o ok. 1%. Firma Anglo American, z powodów technicznych, obniżyła prognozę produkcji miedzi w roku 2024 o 20% do 730-790 tys. ton, zaś w kolejnym roku o 18% do 690-750 tys. ton. Zakłócenia podażowe mogą zmniejszyć skalę nadwyżki rynkowej w 2024 roku do 100 tys. ton, a nawet skutkować deficytem surowca. Jeżeli równolegle chiński popyt, wsparty zieloną transformacją, pozostanie solidny, pojawiające się prognozy cenowe na poziomie 8800 USD/t w horyzoncie 3M, czy 9200 USD/t z końcem 2024 roku mogą się okazać zbyt konserwatywne.

 

Zobacz także: Kurs euro do złotego - prognoza 2024. Znamy zaskakujące przewidywania ekspertów dla EUR/PLN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama