Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny energii, węgla i gazu w Polsce znów zaczęły rosnąć!

|
selectedselectedselected
Ceny energii, węgla i gazu w Polsce znów zaczęły rosnąć! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy wzrosty cen energii i gazu, co jest głównie związane z rozpoczęciem zimy i niskimi temperaturami panującymi w Polsce i w Europie. Na rynku europejskim dużo mówi się o uchwale Komisji Europejskiej wyznaczającej cenę maksymalną gazu na 275 EUR/MWh (większość analityków uważa, że cena jest zbyt wysoka i wpłynie na dalsze wzrosty cen gazu). Dodatkowo mówi się także o propozycjach USA wprowadzających limit ceny rosyjskiej ropy na poziomie 70 USD/baryłkę.

Analizując dane pochodzące z 24 listopada widać, że cena energii na TGE dnia następnego wzrosła do średniego poziomu ok. 1280 zł/MWh (wysoka cena wynika głównie z niskiej produkcji farm wiatrowych). Notowania terminowe również poszybowały – cena za I kwartał 2023 r. to wzrost do poziomu 1219 zł/MWh, na II kwartał 2023 r. to cena 1116 zł/MWh. Porównując cenę energii na rok 2024, z tą za rok 2023, jest ona niższa o ok. 177 zł/MWh.

Gaz w dostawach bieżących w Polsce i w Europie również do góry – bieżąca cena w Polsce to 602 zł/MWh (w zeszłym tygodniu było 510zł/MWh). Wzrosły też ceny w kontraktach terminowych na I i II kwartał br. – ok. 650 zł/MWh (tydzień temu wynosiła 590 zł/MWh), a na 2023 r. do 663 zł/MWh (tydzień temu było 601 zł/MWh).

Złoty ponownie lekko zyskał zarówno do dolara, jak i euro. W tym tygodniu odnotowano wzrost cen za emisję CO2 do poziomu ok. 78,97 euro/tona (było 72,74 euro/tona). Natomiast ropa zanotowała spadek ceny – 85,73 USD/baryłkę (było 89,78 USD/baryłkę). Ceny węgla zanotowały lekki wzrost (choć cena nadal jest niska) – ARA 213,75 USD/tonę.

Obecny układ cen (cena w 2024 niższa od cen w 2023) energii elektrycznej i gazu jest kształtowany przez dwie niewiadome: 1) Pytanie, jak sroga będzie zima?; 2) Kiedy skończy się wojna w Ukrainie i ustabilizuje się rynek paliwowy? – komentuje Bogdan Warchoł Dyrektor ds. zakupów w Luneos.

Reklama

 

 

O Luneos

Luneos to wiodący w Polsce dostawca rozwiązań transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw w modelu as a service. Oferuje odnawialną energię elektryczną oraz produkty w modelu as a service obejmujące kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze instalacji fotowoltaicznych, magazynowania energii, oświetlenia LED, instalacji kogeneracyjnych oraz pomp ciepła pozwalające naszym klientom osiągnięcie oszczędności w kosztach energii oraz zmniejszenia śladu węglowego.

Luneos blisko współpracuje z SUSI Partners – szwajcarskim funduszem z siedzibą w Zurychu, finansującym projekty redukujące ślad węglowy, który zainwestował już ponad 1 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną. W ramach tej współpracy, dla przedsiębiorstw planujących zmniejszyć swój ślad węglowy Luneos przygotowuje rozwiązania w unikalnym modelu as-a-service. Ten model daje przedsiębiorstwom m.in. możliwość transformacji energetycznej bez nakładów inwestycyjnych (abonament).

Reklama

Kolejnym krokiem realizowanym przez Luneos jest budowa farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych o skali przemysłowej w ramach Luneos Green Energy – joint venture z SUSI Partners. Celem tych prac jest zbudowanie portfela własnych aktywów i rozpoczęcie działalności w charakterze dostawcy energii odnawialnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama
Reklama