Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny energii: ponad baryłką. Dzika jazda na ropie: czy ceny osiągnęły szczyt?

|
selectedselectedselected
Ceny energii: ponad baryłką. Dzika jazda na ropie: czy ceny osiągnęły szczyt? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Byłem gospodarzem specjalnego webinarium, na którym omawiałem rosnące ceny ropy naftowej i czynniki fundamentalne, które będą miały na nie wpływ w przyszłości. Poniżej przedstawiam najważniejsze wnioski z mojej rozmowy z Frederickiem Frommem, zarządzającym portfelem i analitykiem ds. sektora energetycznego Franklin Equity Group.

Oto najważniejsze wnioski z rozmowy:

Ciasne zapasy i rosnący popyt spowodowały presję na wzrost cen ropy, nawet przed wojną na Ukrainie. Sankcje przeciwko Rosji dodatkowo obciążyły podaż ropy, podczas gdy popyt na ropę przekroczył już poziom sprzed pandemii, a ruch międzynarodowy nie został jeszcze w pełni przywrócony.

Trudno jest zastąpić różne gatunki ropy naftowej. Ropa naftowa jest rafinowana na produkty konsumpcyjne (takie jak benzyna, olej napędowy, nafta itp.), przy czym każda rafineria jest w stanie przerobić określoną klasę ropy naftowej. Na przykład Chiny mogą mieć ograniczone możliwości przerobu średnio kwaśnej ropy naftowej produkowanej w Rosji, podczas gdy Indie mogą przerabiać różne gatunki ropy i w związku z tym mają większą elastyczność w zakresie zmiany dostawców.

Wyższe ceny ropy naftowej powinny zachęcać do produkcji. Koncerny naftowe ograniczyły inwestycje w rozwój wydobycia i poszukiwań ze względu na historycznie niższe ceny ropy naftowej i obawy związane z ochroną środowiska. Obecnie możliwości zwiększenia wydobycia ropy naftowej przy wykorzystaniu istniejących instalacji są ograniczone. Konieczne będą dodatkowe inwestycje kapitałowe, a firmy raczej nie zainwestują, jeśli nie będą uważać, że ceny ropy naftowej utrzymają się na wysokim poziomie.

Naturalne wyczerpywanie się zdolności wydobywczych odwiertów wskazuje na potrzebę zwiększenia produkcji w innych miejscach. Wydobycie ropy z każdego odwiertu spada zwykle o 3%-5% rocznie. Wzrost produkcji w Gujanie i Afryce Zachodniej nie jest wystarczający, aby uzupełnić wyczerpanie istniejących odwiertów, co wymaga zwiększenia wydobycia ropy w innych miejscach.

Reklama

Inwestycje w odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zależności od ropy i gazu, zwłaszcza w obliczu wojny na Ukrainie. Koszt surowców wzrósł, ale nie spowodowało to zahamowania rozwoju energii odnawialnej. W miarę jak kraje starają się zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy naftowej, możliwości w zakresie energii odnawialnej pozostają naszym zdaniem duże.

Ponieważ nadal analizujemy wiele bezpośrednich i potencjalnych skutków wojny na Ukrainie, chciałbym osobiście wyrazić uznanie dla strat, żalu i niepewności, z jakimi boryka się tak wiele osób w obecnej sytuacji.

Stephen Dover, CFA

Główny Strateg Rynkowy,

Franklin Templeton Investment Institute

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama