Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota (XAUUSD) obsuwa się poniżej 1800 USD/troz pod presją umacniającego się dolara (USD)

|
selectedselectedselected
Cena złota (XAUUSD) obsuwa się poniżej 1800 USD/troz pod presją umacniającego się dolara (USD) | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny metalu obsunęły się 12 maja poniżej 1800 USD/troz; podczas kolejnej sesji spadły do 1786,6 USD/troz, poziomu najniższego od początku lutego. Od tymczasowego szczytu z 18 kwietnia, bliskiego 2 tys. USD/troz, straciły ponad 10%.

Indeks dolara zyskał w tym czasie 4%, zaś realne stopy procentowe 10Y TIPS wzrosły powyżej zera pierwszy raz od ponad 2 lat. W drugiej połowie maja, gdy dolar zszedł z 20-letnich szczytów, notowania złota ustabilizowały się w okolicach 1815 USD/troz.

Notowania złota obsuwają się poniżej 1800 USD/troz pod presją umacniającego się dolara - 1Notowania złota obsuwają się poniżej 1800 USD/troz pod presją umacniającego się dolara - 1

Możliwe dalsze spadki cen kruszcu w odleglejszym terminie, geopolityka służy tymczasowym wsparciem. Amerykańską walutę wspiera jastrzębie nastawienie Fedu. Prezes, J. Powell, zobowiązał się, że stopy będą podnoszone tak długo, aż inflacja ewidentnie się obniży, w przeciwnym razie Fed rozważy bardziej agresywne kroki. Zdaniem części ekonomistów podwyżki o skali 75 pb byłyby skuteczniejsze, jednak Powell ich nie popiera.

Zdaniem ankietowanych przez Reutersa uczestników rynku, w krótkim terminie notowania złota będą uwzględniały premię za ryzyko geopolityczne. Planowane przez Fed podwyżki stóp procentowych oraz prawdopodobne wzrosty rentowności amerykańskich obligacji negatywnie wpłyną na ceny kruszcu w odleglejszym terminie. Mediana prognoz cenowych dla Q2’22 wynosi 1920 USD/troz; w odniesieniu do Q3’22 oraz przyszłego roku obniża się do odpowiednio 1875 oraz 1763 USD/troz.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama