Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota wybije mocno w górę. Nowe rekordy już w przyszłym roku?

|
selectedselectedselected
Cena złota wybije mocno w górę. Nowe rekordy już w przyszłym roku? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W oczekiwaniu na Fed notowania kruszcu stabilizują się powyżej 1950 USD/troz, pojawiają się prognozy wzrostu cen metalu do 2150-2200 USD/troz w 2024 roku

Przez minione dwa tygodnie ceny zamknięcia kruszcu utrzymały się powyżej 1950 USD/troz. Początkowo służyło im osłabienie dolara oraz spadki rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji indeksowanych inflacją (de facto realnych stóp procentowych) po niższym od oczekiwań odczycie inflacji bazowej w USA. 20 lipca notowania złota przekroczyły 1987 USD/troz – poziom najwyższy od ponad dwóch miesięcy – jednak mocne dane z amerykańskiego rynku pracy pchnęły ceny metalu na południe. Tuż przed decyzją FOMC z 26 lipca notowania kruszcu ustabilizowały się w okolicach 1967 USD/troz, nieco powyżej 100-dniowej średniej kroczącej. Zdaniem niektórych profesjonalnych uczestników rynku ceny złota w 2024 roku, wraz ze zbliżającym się końcem cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, mogą wzrosnąć do 2150-2200 USD/troz. Według średnioterminowych prognoz, notowania kruszcu w nadchodzących miesiącach będą się poruszały w trendzie bocznym dookoła 1950 USD/troz, a pod koniec roku prawdopodobnie wzrosną do 2 tys. USD/troz.

Cena złota wybije mocno w górę. Nowe rekordy już w przyszłym roku? - 1Cena złota wybije mocno w górę. Nowe rekordy już w przyszłym roku? - 1

 

FOMC podnosi stopę Fed funds o 25 pb do 5,25-5,50%; pozostawia otwarte drzwi dla kolejnych podwyżek. Jastrzębi Fed nie zrobił wrażenia na rynku złota, aktywa SPDR Gold Trust w trendzie bocznym. Amerykański bank centralny nie zaskoczył inwestorów – zgodnie z przewidywaniami rynku Fed Funds futures „dostarczył” podwyżkę o 25 pb. do przedziału 5,25-5,50%. Mimo utrzymania przez Fed jastrzębiego kursu (kwestia zacieśniania polityki pieniężnej pozostaje otwarta) notowania złota wzrosły powyżej 1970 USD/troz – rynkowi sprzyjały spadki rentowności amerykańskich obligacji oraz osłabienie dolara. W średnim terminie ceny kruszcu będę zależały od napływających danych (podobnie jak decyzje Fed) i ruchów na amerykańskich aktywach. Przed spotkaniem FOMC 20 września poznamy m.in. dwa odczyty inflacyjne i dwa z rynku pracy. Warto odnotować, że inwestorzy SPDR Gold Trust nie spieszą się z zakupami: aktywa funduszu utrzymują się na poziomach z drugiej połowy marca (917 ton złota wobec 944 ton w maju – tegorocznego szczytu), mimo malejącego prawdopodobieństwa kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA.

Zobacz także: Wystrzał kursu dolara po zaskakujących danych z amerykańskiej gospodarki. Jerome Powell wiedział wcześniej?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama