Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota poprawia rekord drożejąc do historycznych poziomów

|
selectedselectedselected

Trend wzrostowy na rynku kruszcu przyhamował 8 marca, po względnie gołębich danych z amerykańskiego rynku pracy, które wywindowały notowania metalu do rekordowych 2195 USD/troz. Aprecjacji złota sprzyjało obsunięcie się notowań 10-letnich realnych stóp procentowych w USA do poziomu z początku lutego, poniżej 1,8%.

Cena złota poprawia rekord drożejąc do historycznych poziomów
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mocniejsze od oczekiwań dane o amerykańskiej inflacji CPI (12 marca) oraz PPI (14 marca) przełożyły się na spadek prawdopodobieństwa obniżek stóp Fed w czerwcu do 60% z 72% szacowanych przed publikacją figur i sprowadziły metal w pobliże 2150 USD/troz. Przed decyzją Rezerwy Federalnej z 20 marca kruszec poruszał się w przedziale 2145-2165 USD/troz.

 

Cena złota oraz wartość dolara wobec koszyka walut

cena zlota poprawia rekord drozejac do historycznych poziomow grafika numer 1cena zlota poprawia rekord drozejac do historycznych poziomow grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

Kruszec ustanawia kolejny rekord, powyżej 2222 USD/troz, wsparty utrzymaniem przez Fed kursu na obniżki stóp w 2024 roku. Fed, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50%. Nie zmieniła się także mediana prognoz FOMC na 2024 rok – trzy obniżki sprowadzą stopy procentowe do 4,6%, z kolei projekcja na lata 2025-2026 została nieco zrewidowana do góry. Perspektywa zbliżającego się wielkimi krokami cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w USA, niezakłóconego ostatnimi odczytami inflacyjnymi, była katalizatorem wzrostu ceny złota do rekordowych 2222,4 USD/troz. Ze względu na silną aprecjację (MTD +7%) i mocno wykupiony rynek (RSI ponownie powyżej 70 pkt.) trzeba się liczyć z ryzykiem przeceny, po której notowania kruszcu powinny się ustabilizować. Wśród uczestników rynku, jeszcze przed decyzją Fed, pojawiły się prognozy wzrostu ceny złota do 2300 USD/troz w horyzoncie 6-12M za sprawą m.in. słabszego dolara, obniżek stóp procentowych w USA oraz solidnego, fizycznego popytu na metal. Warto zauważyć, że aktywa SPDR Gold Trust, największego globalnie ETF na rynku kruszcu, w drugiej dekadzie marca solidnie się zwiększyły, przerywając długą serię spadków.

 

Zobacz także: Kres “fantazji” o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi - wieści CEO naftowego molocha

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama