Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Hołownia: Do Sejmu wróciła polityka

|
selectedselectedselected
Hołownia: Do Sejmu wróciła polityka
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Przez ostatnich dwadzieścia parę lat Sejm był maszynką, do której kolejne rządy wrzucają swoje ustawy i one są po prostu głosowane. Tu się do końca rozmawia, do ostatniej minuty przed głosowaniem, na argumenty, na propozycje, na co wystarczy pieniędzy, jak zważyć potrzeby obywateli" – mówił w piątek podczas konferencji prasowej Hołownia, odnosząc się do uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie renty wdowiej w rządowym kształcie, co nazwał "dobrą wiadomością".

"Dzisiaj wszyscy ci, którzy cierpią po stracie bliskiej osoby, dzisiaj wszyscy ci, którzy cierpią, a to jest cierpienie, choć innego rodzaju, po stracie swojej firmy, która utrzymywała ich rodzinę, która utrzymywała ich bliskich, mogą powiedzieć, że uzyskali od Sejmu Rzeczypospolitej dobre wiadomości" – spuentował Szymon Hołownia.

Renta wdowia to rozwiązanie, które zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Sejm przegłosował rządowe poprawki do ustawy, które przewidują, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Rząd chce też, by rentę wdowią wypłacać bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury.

Reklama

Według marszałka Sejmu tych dobrych wiadomości po piątkowym, ostatnim przed wakacyjną przerwą, posiedzeniu Sejmu jest więcej. Wskazał, powołując się na ministra finansów Andrzeja Domańskiego, że "w przyszłym roku składka zdrowotna dla przedsiębiorców obniżona będzie, będą na to środki (…) równe temu, co będzie nas dzisiaj kosztowała renta wdowia".

Hołownia dodał, że najprawdopodobniej od stycznia "nie będzie tego absurdalnego przepisu o płaceniu składki zdrowotnej od środków trwałych". Kolejną "dobrą wiadomością" w ocenie Hołowni ma być to, że składka zdrowotna dla przedsiębiorców w przyszłym roku zostanie obniżona bez szkody dla systemu ochrony zdrowia.

W czwartek minister Domański informował na antenie TVN 24, że chciałby, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Dodał, że liczy na to, że rozwiązanie w tej sprawie zostanie wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni, tak by we wrześniu odpowiednim projektem mógł zająć się Sejm.

Reklama

Według zaprezentowanych w marcu przez szefów MF i MZ założeń zmian składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, rozliczający się na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia; wysokość składki ma być stała, niezależna od osiąganego dochodu.

W przypadku płacących podatek liniowy składka miałby być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.

Osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłaciłyby 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia - do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia; powyżej tego limitu składka będzie powiększana o 3,5 proc. nadwyżki.

Reklama

Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy - trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu.

Reklama

Wraz z tzw. Polskim Ładem, został wprowadzony obowiązek odprowadzenia przez przedsiębiorców składki zdrowotnej także od sprzedaży środków trwałych. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama