Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota pod presją! Czy decyzje Fed mogą osłabić notowania kruszcu na rynku?

|
selectedselectedselected
Cena złota pod presją! Czy decyzje Fed mogą osłabić notowania kruszcu na rynku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek rentowności amerykańskich obligacji w ostatniej dekadzie października nie wsparł notowań kruszcu. Podobnie jak odczyt inflacji PCE w USA, która wzrosła z 4,2% w sierpniu do 4,4% we wrześniu – poziomu najwyższego od 1991 roku. Hamulcowym okazał się powracający do wzrostów dolar. Bardziej jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej na tle EBC umocniło „zielonego” wobec koszyka walut z głównym udziałem euro.

Kruszec pod presją silniejszego dolara, bez wsparcia ze strony najwyższej od dekad inflacji w USA

Notowania złota pozostają pod presją normalizacji polityki pieniężnej Fed: ogłoszonego wczoraj ograniczenia skupu aktywów oraz potencjalnej podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Także sygnały inflacyjne nie sprzyjają kruszcowi: preferowana przez Fed miara inflacji (deflator PCE w wersji bazowej) wyhamowała we wrześniu, zaś w ocenie J. Powella inflacja spowolni w przyszłym roku.

Złoto pod presją normalizacji polityki pieniężnej Fed - 1Złoto pod presją normalizacji polityki pieniężnej Fed - 1

Perspektywa normalizacji polityki pieniężnej Fed może osłabić cenę złota w przyszłym roku

Reklama

Rynek przewiduje osłabienie notowań kruszcu: mediana prognoz cen metalu w 2022 r. według ankiety Reutersa wynosi 1750 USD/troz, dla porównania średnia cena złota w I-X’21 wyniosła 1798 USD/troz.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama