Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota i srebra zanurkowała, nie tyle z winy dolara (USD), co przez wystrzał rentowności obligacji USA

|
selectedselectedselected
Cena złota i srebra zanurkowała, nie tyle z winy dolara (USD), co przez wystrzał rentowności obligacji USA
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

Jak zwykle rozpoczynam komentarz tygodniowy od piątku, kiedy to rano zawsze pojawiają się komentarze tygodniowe na stronach iWealth. A w piątek 19.11 nastroje na rynkach akcji w Europie były słabe. Doskonałe dane publikowane nadal w USA nie pomagały Europejczykom (mimo tego, że umacniały nadal dolara). Bardziej chyba zaczęto się obawiać pandemii i kolejnych ograniczeń i protestów w wielu krajach (np. Austria, Holandia).

 

Nawet wypowiedzi Christine Lagarde,

szefowej ECB, twierdzącej publicznie, że inflacja w przyszłym roku się zmniejszy, ECB nie będzie reagował na wysoką inflację podwyżkami stóp, bo zaszkodziłoby to gospodarce, nie pomogły obozowi byków na rynku akcji, ale mocno przeceniły euro (to akurat europejskim eksporterom musiało się spodobać). Indeksy w Niemczech i we Francji spadły, ale pamiętać trzeba, że spadły spod rekordowych poziomów.

W USA sytuacja była zupełnie inna. Joe Biden rozpoczął tydzień od podpisania wartego 550 mld USD pakietu wspomagania infrastruktury, a kończyć się miał przyjęciem przez Izbę Reprezentantów wartego 1,64 biliona dolarów pakietu socjalnego. Nie udało się tego zrobić w piątek, ale z pewnością Izba przyjmie pakiet przed Świętem Dziękczynienia. W Senacie może się jednak spotkać z dużymi problemami.

Nastroje na rynku były od początku sesji bardzo dobre

Reklama

I znowu na północ prowadziły indeksy spółki z NASDAQ. Od początku sesji podaż jednak naciskała, co skutkowało obniżaniem się indeksów. S&P 500 stracił 0,14%, ale NASDAQ zyskał 0,4% i ustanowił nowy rekord.

Kolejny tydzień był dla rynków w USA dość nietypowy, bo w czwartek było Święto Dziękczynienia i giełdy były zamknięte, a w piątek był tzw. „Czarny Piątek”, kiedy to startuje (licznymi promocjami) świąteczna sprzedaż. W ten właśnie piątek giełdy akcji zamykają się w połowie sesji, a rynek obligacji będzie zamknięty. Nastroje musiały więc być od początku tygodnia niezłe, ale okazało się, że to był idealny moment na korektę.

Czekano przede wszystkim na to, kogo wybierze Joe Biden na nowego szefa Fed

(od lutego przyszłego roku). Wydawało się, że prawie pewnym wyboru jest obecny szef Fed, Jerome Powell, ale szanse konkurentki, czyli Lael Brainard też nie były niskie. Napięcie opadło już w poniedziałek – wygrał Powell (uznawany za nieco bardziej „jastrzębiego”), a Brainard zostanie wiceprzewodniczącą nadzorującą rynki finansowe.

Reakcja rynków była dość zabawna. Ta „jastrzębiość” Powella jest dość kontrowersyjna, bo tak naprawdę jest przecież zwolennikiem ultra-liberalnej polityki monetarnej. Ponieważ jednak oboje kandydaci po ogłoszeniu decyzji prezydenta wystąpili publicznie, podkreślając konieczność zwalczenia uporczywej inflacji, to nie mogło dziwić kolejne umocnienie dolara i (bardzo duży) spadek ceny złota oraz duży wzrost rentowności obligacji.

To, co mogło śmieszyć to przede wszystkim zachowanie rynku akcji. Po ogłoszeniu decyzji prezydenta indeksy wyskoczyły zyskując blisko jeden procent, ale potem zaczęły się szybko osuwać, co skończyło się dość nieoczekiwaną przeceną NASDAQ (stracił 1,26%), co pociągnęło za sobą S&P 500, który stracił zdecydowanie mniej, bo tylko 0,32%). Spadły też indeksy w Europie.

Oczywiste było, że te reakcje po oczekiwanej przecież nominacji, będą krótkotrwałe

Jednak we wtorek nastroje w Europie nadal były bardzo słabe i indeksy spadły. Po części dlatego, że nieco wystraszyło graczy zachowanie Wall Street, a po drugie dlatego, że pretekstu do kontynuacji korekty dostarczyła rozpędzająca się fala pandemii. Indeksy w Niemczech i we Francji znowu straciły po około jeden procent.

Reklama

W USA na rynkach akcji spółki z NASDAQ nadal były w niełasce, co ściągało w dół nie tylko NASDAQ, ale i indeks szerokiego rynku, czyli S&P 500. Ostatnia godzina sesji była jednak dla byków korzystna. Być może dlatego, że pojawił się z publicznym wystąpieniem prezydent Joe Biden mówiący o walce z inflacją. NASDAQ wyczołgał się z dużego spadku kończąc dzień stratą 0,5%, a S&P wzrósł jednak o 0,17%.

Najbardziej interesujące było zachowanie rynku surowców

We wtorek właśnie prezydent Biden zapowiedział sprzedaż 50 mln baryłek z rezerw strategicznych (przyłączyło się kilka innych krajów). Okazało się jednak, że taki ruch był już w pełni zdyskontowany w związku z czym cena ropy nie tylko nie spadła, ale baryłka zdrożała o ponad dwa procent. Pomogło bykom też to, że OPEC+ zapowiedział rozważenie kolejnych swoich decyzji, co mogłoby działania USA zniwelować.

Nurkowała nadal cena złota i srebra. Może nie tyle przez zachowanie rynku walutowego, bo tam dolar nieznacznie tracił, ale przede wszystkim dlatego, że nadal mocno rosły rentowności obligacji USA. Na rynku złota była to już czwarta kolejna sesja spadku, co praktycznie wymazało cały listopadowy wzrost (podobnie wyglądał rynek srebra). Powrotu do hossy na rynku złota i srebra nadal nie widać w zasięgu wzroku.

W środę indeksy w Europie niechętnie od początku sesji rosły. Pozytywnie na nastroje mogło wpływać to, że w Niemczech dogadały się trzy partie tworząc koalicję zwaną „koalicją świateł drogowych” (zielone od Zielonych, żółte od FDP i czerwone od SPD). Olaf Scholz będzie kanclerzem. Nie było to nic nieoczekiwanego, ale jednak dość szybkie zawarcie koalicji mogło lekko rynkom pomagać. Dziwne tylko, że nie pomagało kursowi euro.

Potem nastroje zaczęły się psuć. Niewątpliwie odczyt indeksu zaufania instytutu Ifo (piąty kolejny spadek indeksu) z dużym spadkiem oczekiwań – vide wykres (działa fala pandemii) nadal szkodziły euro, a potem również akcjom. Indeksy zakończyły dzień niewielkimi spadkami, które tylko dlatego były niewielkie, że indeksy na Wall Street po początkowym spadku zaczęły się szybko podnosić.

Po nieco ponad dwóch godzinach sesji, indeksy barwiły się w USA już na zielono i zakończyły dzień niewielkimi zwyżkami

(NASDAQ +0,44%, S&P 500 0,23%). Trudno było o złe nastroje przed tak ważnym w USA świętem. Poza tym dane makro były bardzo dobre (szczególnie te z rynku pracy – vide akapit o danych). Nadal spadał kurs EUR/USD, na którym widać już było w zasięgu wzroku docelowy poziom (szczegóły w akapicie poświęconym wykresom) – niedługo kurs powinien dynamicznie zawrócić. Nadal spadała cena złota, ale były to już spadki nieznaczne. Odreagowywała wtorkowy wzrost cena ropy, ale też ten spadek był niewielki.

Reklama

 

 

cena zlota i srebra zanurkowala nie tyle z winy dolara usd co przez wystrzal rentownosci obligacji usa grafika numer 1cena zlota i srebra zanurkowala nie tyle z winy dolara usd co przez wystrzal rentownosci obligacji usa grafika numer 1

W czwartek na rykach dosłownie nic się nie działo, bo brak sesji w USA skutecznie zahamował chęć do poważnych decyzji. Tak zazwyczaj się dzieje, kiedy Wall Street pauzuje. Indeksy kręciły się koło poziom neutralnego, a na dwie godziny przed końcem sesji zabarwiły się nawet na czerwono, ale zakończyły dzień niewielkimi zwyżkami. Nieznacznie wzrósł kurs EUR/USD, a złoto trzymało się poziomu z poprzedniego dnia.

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

kurs dolara amerykańskiego kurs euro do dolara rentowność polskich obligacji kurs dolara dzisiaj kurs złota wykres kurs dolara cinkciarz obligacje skarbowe 2019 obligacje skarbowe 4 letnie kurs dolara prognozy rentowność obligacji kurs dolara usd kurs złotego do dolara kurs dolara wykres rentowność obligacji USA rentowność obligacji amerykańskich obligacje amerykańskie kurs złota bankier rentowność obligacji skarbowych kurs dolara FOREX rentowność 10 letnich obligacji usa jak obliczyć rentowność obligacji kurs rubla do dolara cena dolara wykres cena dolara usd kurs dolara nbpkurs dolara kantor aktualny kurs dolara kurs dolara prognozakurs dolara w kantorach kurs dolara prognozy na najbliższe dni kurs dolara kupno kurs dolara sprzedaż kurs dolara online kurs dolara live nbp kurs dolara średni kurs dolara kurs dolara walutomat kurs dolara forum kurs dolara usa kurs dolara alior kurs dolara pko kurs dolara do euro walutomat kurs dolara kurs dolara w polsce kurs dolara kraków kurs dolara na zywo dzisiejszy kurs dolara kurs dolara kanadyjskiego prognozakantor kurs dolara kurs euro i dolara kurs dolara bankierkurs dolara kantor warszawa kurs dolara polska kurs dolara kalkulator cinkciarz kurs dolara kurs dolara warszawa kurs dolara money rentowność obligacji 10 letnich rentowność 10 letnich obligacji skarbowych rentowność obligacji 10 letnich usa kurs złota inwestycyjnego co to jest rentowność obligacji kurs złota do dolara rentowność obligacji na świecie rentowność obligacji skarbowych 10 letnich kurs złota za gram aktualny kurs złota kurs złota pln kurs złota mennica cena złota kurs kurs złota online kurs złota uncja nbp kurs złota kurs złota gram kurs złota 585 kurs złota nbp wykres kurs złota w złotówkach kurs złota wykres pln kurs złota wykres 10 lat kurs złota wykres 20 lat kurs złota dolar kurs złota wykres 100 lat kurs złota goldenmark kurs złota usd kurs złota i srebra kurs złota i srebra wykres kurs złota nbp cena złota gram kurs złota money kurs ceny złota kurs złota w pln kurs złota prognozy kurs złota 10 lat kurs złota w złomie kurs złota prognoza kurs złota 20 lat bankier kurs złota kurs złota mennica wrocławska kurs złota forex tygodniowy kurs złota cena złota pln cena złota baranowski cena złota w polsce cena złota dzisiaj cena złota wrocław cena złota w lombardzie cena złota za gram 585 kurs cen złota kurs uncji złota uncja złota kurs money kurs złota kurs dolara nbp wykres kurs złota na przestrzeni lat kurs złota 100 lat kurs dolara pln obligacje 4 letnie obligacje skarbu państwa pko obligacje skarbowe 3 miesięczne obligacje edo obligacje korporacyjne ranking ing obligacje obligacje skarbowe co to obligacje wot obligacje a akcje obligacje w bilansie obligacje zamienne ikze obligacje skarbowe cena 1 kg złota rentowność niemieckich obligacji rentowność obligacji skarbu państwa rentowność obligacji amerykańskich 10 letnich rentowność obligacji korporacyjnych rentowność obligacji 10-letnich skarbu państwa rentowność obligacji jak obliczyć rentowność polskich obligacji 10 letnich wykres średnia rentowność obligacji skarbowych średnia rentowność obligacji skarbowych 10 letnich rentowność obligacji skarbowych 2018 sztabka złota cena 1 kg 1 g złota cena kilogram złota cena 2018 rentowność 10 letnich obligacji skarbowych 2018 rentowność 10 letnich obligacji skarbowych nbp rentowność obligacji skarbowych 5-letnich rentowność obligacji skarbowych 2020 rentowność obligacji skarbowych notowanych na gpw od czego zależy rentowność obligacji rentowność obligacji polskich rentowność obligacji wzór rentowność obligacji 2-letnich cena a rentowność obligacji rentowność obligacji wikipedia rentowność 5 letnich obligacji skarbowych rentowność polskich obligacji 10 letnich rentowność 10 letnich obligacji skarbowych stooq rentowność 10-letnich obligacji skarbowych 2020 rentowność obligacji 10-letnich polska rentowność 10 letnich obligacji skarbu państwa rentowność obligacji 10 letnich wykres rentowność 10 letnich obligacji skarbowych 2017 rentowność do wykupu obligacji rentowność obligacji skarbowych 2017 rentowność obligacji dane historyczne rentowność obligacji kuponowych średnia rentowność obligacji skarbowych 2014 cena złota za gram u jubilera 2020 cena złota 2021 kurs złota prognozy 2021 1 gram złota kurs kurs złota w 2015 kurs kupna i sprzedaży złota kurs złota cena rentowność 10 letnich obligacji skarbowych 2019 rentowność obligacji 4 letnich aktualna cena złota za gram obligacje skarbowe 4-letnie kalkulator złota 20 dolarówka cena próba złota 333 cena cena złota w skupie 2019 wot obligacje cena złomu złota 585 obligacje długoterminowe oprocentowanie cena 1 grama złota w obrączce lombard cena złota arka bzwbk obligacje skarbowe notowania skup złota warszawa cena 1 karat złota cena apartamenty złota 44 cena cena 1 g złota cena białego złota
Reklama
Reklama