Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy Brent najwyżej od pięciu miesięcy, ryzyka podażowe windują notowania surowca w pobliże 90 USD/b

|
selectedselectedselected

Surowiec najdroższy od pięciu miesięcy, zbliża się do 90 USD/b m.in. za sprawą napięć geopolitycznych. Dobre dane z USA i Chin oraz wzrost napięcia geopolitycznego przyczyniły się do aprecjacji benchmarku Brent 1M na przełomie marca. Podczas pierwszych sesji kolejnego miesiąca ropa poprawiała tegoroczne szczyty, 3 kwietnia dotarła do 89,99 USD/b – poziomu najwyższego od października 2023 roku.

Cena ropy Brent najwyżej od pięciu miesięcy, ryzyka podażowe windują notowania surowca w pobliże 90 USD/b
depositphtos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek dyskontuje rosnące ryzyko spadku globalnej podaży paliw i surowca wskutek ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie oraz w przypadku rozlania się konfliktu na Środkowym Wschodzie po zbombardowaniu przez Izrael irańskiego konsulatu w Syrii. Spread Dated Brent-1M, obrazujący relację między rynkiem fizycznym a papierowym, przeszedł w najwyższe od trzech tygodni backwardation przekraczające 1 USD/b. YTD surowiec zyskuje solidne 16%, rodząc pytania o powrót presji inflacyjnej ze strony cen paliw.

 

Czytaj również: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

 

Wykres 1 – Cena ropy Brent oraz spread kalendarzowy 1M-7M, ICE.

Reklama

cena ropy brent najwyzej od pieciu miesiecy ryzyka podazowe winduja notowania surowca w poblize 90 usdb grafika numer 1cena ropy brent najwyzej od pieciu miesiecy ryzyka podazowe winduja notowania surowca w poblize 90 usdb grafika numer 1

Źródło: LSEG Eikon

 

W ankiecie rynkowej Reutersa konsensus względem średniej ceny Brenta na 2024 rok wzrósł do 82,3 USD/b. Według przeprowadzonej pod koniec marca przez Reutersa ankiety rynkowej, konsensus spodziewa się średniorocznej ceny Brenta na poziomie 82,3 USD/b. Względem lutego prognoza podniosła się o 1,2 USD/b i była pierwszą od października ub.r. rewizją do góry.

W ocenie uczestników rynku do wzrostu notowań ropy przyczynią się ożywienie popytu, cięcia produkcji surowca przez OPEC+ (posiedzenie kartelu z 3 kwietnia, zgodnie z przewidywaniami, niedecyzyjne) oraz wzrost premii za ryzyko geopolityczne. Przewidywania mieszczą się w przedziale 74-89 USD/b, aczkolwiek zdaniem pewnego banku z Wall Street prawdopodobny jest skok ceny surowca w okresie letnim do 95 USD/b na bazie napięć geopolitycznych oraz ograniczonej produkcji kartelu.

Reklama

 

Zobacz także: Cena pszenicy w 2 lata spadła o ponad 50%. Jakie są opinie ekspertów? 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama