Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena pszenicy: czy to się jeszcze opłaca? Sprawdź, jak inwestować i spekulować na najpopularniejszym soft commodity! Futures i CFD na pszenicę - poradnik

|
selectedselectedselected
Cena pszenicy: czy to się jeszcze opłaca? Sprawdź, jak inwestować i spekulować na najpopularniejszym soft commodity! Futures i CFD na pszenicę - poradnik
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pszenica, obok kukurydzy, to najpopularniejszy surowiec rolny na świecie, który też cieszy się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem spekulantów, którzy raczej nie będą wykorzystywać jej do pieczenia chleba. Jak uzyskać ekspozycję na rynek pszenicy - z dźwignią i możliwością rozgrywania wzrostów i spadków?

 

 

 

 

Reklama

 

Co warto wiedzieć o rynku pszenicy?

Zaczynamy kolejny odcinek naszego cyklu edukacyjnego CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski XTB. Dziś zajmę się instrumentem, który w ostatnim czasie stał się wyjątkowo popularny wśród spekulantów, a jego wysoka zmienność daje sporo okazji. Mowa o rynku pszenicy z perspektywy instrumentów pochodnych, które dają nam dostęp do dźwigni finansowej i pozwalają na zajmowanie pozycji długich i krótkich, czyli rozgrywanie zarówno wzrostów, jak i spadków. Standardowo jednak, zanim przejdę do instrumentów pochodnych, opowiem kilka słów na temat podstaw tego rynku, bez których moim zdaniem trudno zabierać się za rozgrywanie jakichkolwiek pozycji na pszenicy.  

Pszenica jest surowcem należącym do tzw. grupy “softów”, czyli soft commodities, obejmujących płody rolne (a więc oprócz tego m.in. kukurydzę, kawę, soję, ryż, ale też np. bawełnę). Rynek pszenicy jest największym spośród wszystkich surowców rolnych, a jeśli chodzi o cały rynek surowcowy to plasuje się na piątym miejscu pod względem wartości obrotów, za rynkiem złota. Chociaż jeśli chodzi o samą wielkość upraw, to pszenica ustępuje zarówno kukurydzy, jak i ryżowi.

Pszenica to oczywiście najpopularniejszy rodzaj zboża, występujący w ponad 20 różnych gatunkach, pięciu klasach jakościowych i uprawiany w zasadzie na całym świecie (najmniej w Afryce i Ameryce Południowej).

2/3 globalnych upraw pszenicy jest wykorzystywanych do produkcji żywności - pszenica służy do produkcji mąki (z której oczywiście produkowane jest pieczywo), makaronów, kaszy manny i kuskus, otrębów pszennych. Ziarna pszenicy są też wykorzystywane do produkcji syropów glukozowych, ze względu na dużą zawartość skrobi, sam syrop jest szeroko wykorzystywany w branży spożywczej. Pszenica, zaraz po kukurydzy, ma największą wartość energetyczną, dlatego jej gorsze odmiany są wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt (głównie trzody chlewnej). Skrobia pszenna jest też wykorzystywana w branży papierniczej. 

Jeśli chodzi o globalną produkcję pszenicy, to w 2020 roku wyniosła ona 760 mln ton i można zauważyć niewielką tendencję wzrostową, bo w 2002 roku (dwadzieścia lat temu) mnie przekraczała ona 600 mln ton, a dekadę później (2012) były to już ponad 672 mln ton.

Zobacz także: Jak handlować na rynku miedzi z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków? Futures i CFD na miedź

Reklama

 

Pszenica, szczególnie ta klasy konsumpcyjnej ma dość wysokie wymagania glebowe, jest uprawiana na żyznych glebach wyższej klasy, w zależności od gatunku jest też dość mało odporna na warunki atmosferyczne (nie toleruje suszy i nadmiaru wody), dlatego też warunki atmosferyczne w strategicznych regionach dla produkcji pszenicy mają wpływ na notowania tego surowca.

 

O które regiony świata chodzi?

Od lat największym producentem pszenicy są Chiny, w zeszłym roku odpowiadały za ponad 130 mln ton zboża, na drugim miejscu znajdują się Indie, w których zbiory pszenicy przekraczają 100 mln ton rocznie. Na trzecim miejscu znajduje się Rosja, z prawie 86 mln ton zbiorów pszenicy (Rosja dotychczas była też bezapelacyjnie największym eksporterem pszenicy i razem z Ukrainą odpowiadała za ok. 30% globalnego eksportu). Na czwartym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone (ale już z niecałymi 50 mln ton rocznie), a za nią Kanada. Największym producentem pszenicy w Europie jest Francja, a za nią Ukraina.

Pozycja Rosji i Ukrainy na rynku pszenicy tłumaczy wyskok cen do historycznych maksimów powyżej 12,50 dolarów za buszel (czyli lekko ponad 27,2 kilograma) pod koniec lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Rynek pszenicy wykazuje się też zauważalną sezonowością, wzrostem wolumenu na rynku kontraktów, wynikającą z kalendarza zasiewów i zbiorów (Pszenica jara: zasiewy: kwiecień – maj, zbiory: sierpień-wrzesień, pszenica ozima - zasiewy: wrzesień-październik; zbiory: czerwiec-lipiec). Do silnych czynników fundamentalnych na rynku kontraktów zalicza się też prognozy pogody i cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczący prognozowanej jakości zbiorów.

Zobacz także: Cena pszenicy: nowe rekordy na światowych giełdach!

 

Jak inwestować na rynku pszenicy?

Reklama

Z perspektywy spekulanta na rynku pszenicy kluczowe są oczywiście kontrakty terminowe, które są benchmarkiem cenowym dla notowań tego surowca.

Głównym futuresem dla rynku pszenicy jest Chicago SRW (ZWK2) notowany na CBOT i rozliczany z fizyczną dostawą. Pojedynczy kontrakt zawiera 5000 buszli pszenicy (136 ton metrycznych) i z pewnością nie jest przeznaczony dla traderów indywidualnych. 

Dla mniejszych spekulantów przeznaczony jest kontrakt Mini z oznaczeniem XWK2, w którym mnożnik to 1000 buszli pszenicy. Załóżmy, że 1 buszel jest wyceniany na 11 USD, tak więc wartość nominalna takiego kontraktu wyniesie 11 000 dolarów. Przy założeniu standardowego minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 7,5%, najmniejszą pozycję na tym kontrakcie (1 lot) otworzymy z kwotą 825 dolarów, czyli niecałe 3515 PLN, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

Zobacz także: Złoto z dźwignią finansową - jak spekulować na najpopularniejszym z metali szlachetnych? CFD i futures na złoto

 

 

Kontrakty CFD na pszenicę - specyfikacja, dźwignia, dostępność, jak handlować?

Jeśli natomiast chodzi o instrumenty pochodne z rynku OTC, to do wyboru mamy kontrakty różnicowe na pszenicę, które można znaleźć w ofercie większości brokerów CFD. Maksymalna dźwignia na takim instrumencie to 10:1 (10% depozytu zabezpieczającego), natomiast specyfikacja związana z wielkością pozycji może się różnić w zależności od brokera. Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy kontrakty na pszenicę pod anglojęzyczną nazwą surowca. Wartość 1 lota to 400 x cena instrumentu, czyli aż 40 000 buszli. Oczywiście, korzystając z CFD nie musimy otwierać pozycji o wolumenie pełnego lota, mamy możliwość korzystania z ułamków lota, aż do 1/100, czyli mikro lota.

Reklama

Pozycję o takim wolumenie przy cenie 1100 USD za 100 buszli pszenicy otworzymy już z depozytem lekko ponad 1890 złotych, z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. 

Zobacz także: Rynek cynku - jak inwestować i spekulować na cynku, kontrakty terminowe (futures) i kontrakty różnicowe (CFD) na metal przemysłowy

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

CFD od A do Z soft commodities jak inwestować w pszenice pszenica jak zainwestować notowania pszenicy pszenica wykres CBOT pszenica cena pszenica notowania kontrakty różnicowe na pszenicę ceny pszenicy prognozy ceny pszenicy pszenica gdzie kupić ile kosztuje pszenica jak wygląda pszenica gatunek pszenicy cena pszenicy paszowej aktualna cena pszenicy uprawa pszenicy ceny pszenicy matif notowania cen pszenicy notowania pszenicy matif pszenica jara pszenica matif rodzaje zbóż pszenica euforia agrolok pszenica maksymalna dźwignia ceny pszenicy 2022 kurs pszenicy matif na żywo cena pszenicy 2022 kontrakty terminowe na pszenicę ziarna pszenicy kaack pszenica pszenica orkisz olx pszenica pszenica zwyczajna pszenica opoka pszenica hondia ile na hektar pszenica kilimanjaro ile siać Co warto wiedzieć o rynku pszenicy? czym są soft commodities soft commodities co to jest pszenica właściwości globalna produkcja pszenicy skrobia pszenna branża papiernicza najwięksi producenci pszenicy na świecie Jak inwestować na rynku pszenicy? gdzie kupić pszenicę czy warto zainwestować w pszenicę pszenica czy warto zainwestować jak kupić pszenicę Inwestuj w pszenicę online Jak inwestować w oparciu o notowania pszenicy Handel pszenicą: jak inwestować w pszenicę? Jak zainwestować w zboża pszenica kontrakty terminowe spekulowanie na rynku pszenicy pszenica koszty transakcyjne Kontrakty CFD na pszenicę pszenica czy warto cena pszenicy czy się opłaca pszenica czy warto zainwestować w ten surowiec jak handlować na pszenicy jak handlować rynku pszenicy Maksymalna dźwignia na pszenicy dlaczego pszenica szkodzi dlaczego pszenica tanieje pszenica gdzie jest uprawiana pszenica gdzie występuje czy warto teraz zainwestować w pszenicę XWK2 pszenica kontralty futures pszenica kontakty CFD spekulowanie na surowcach jak zainwestować w surowce rolne surowce pszenica jak zaiwestować
Reklama
Reklama