Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi pod presją - surowiec tanieje już drugi dzień z rzędu!

|
selectedselectedselected
Cena miedzi pod presją - surowiec tanieje już drugi dzień z rzędu! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania miedzi reagują na mocny wzrost zapasów w magazynach zrzeszonych wokół Londyńskiej Giełdy Metali. Miedź tanieje już drugi dzień z rzędu – w środowy wieczór rynek 3-miesięcznych kontraktów na LME oscyluje w okolicach 10220 $/MT, wyraźnie zmierzając w stronę średniej 50-dniowej (10170 $/MT). Jej ewentualne przebicie może skutkować dalszymi spadkami, aż do okolic średniej 100-dniowej (circa 9910 $/MT).

Niepewność na rynku miedzi - 1Niepewność na rynku miedzi - 1

Notowania cen miedzi LME (3M), 1Y, źródło: baha.com

Godnym odnotowania jest fakt, że od 18 marca miedź porusza się w przedziale od 10150 $/MT do 10500 $/MT, więc ewentualne wybicie się z tego zakresu może oznaczać większą zmienność. Wciąż są to rejony blisko historycznego maksimum z marca tego roku, natomiast przed 2021 rokiem poziom 10000 $/MT przekroczony był podczas jedynie kilku sesji w lutym 2011 roku. Teraz handlujący coraz mocniej muszą się przyzwyczajać do tak wysokich cen, nawet pomimo nawracających obaw o chiński popyt, który może zostać zdławiony kolejnymi lockdownami oraz tąpnięciem na rynku nieruchomości Państwa Środka.

W środę rano podano, że w placówkach współpracujących z LME znajduje się już prawie 129 tysięcy ton miedzi. Jest to najwyższy poziom zapasów światowych od listopada ubiegłego roku i znacząco powyżej minimów z przełomu lutego i marca 2022 roku, kiedy w magazynach odnotowano mniej niż 70 tysięcy ton miedzi dostępnej dla kupujących. Poprzednio takie wartości odnotowano w grudniu 2005 roku. Warto dodać, że od kilkunastu dni stany magazynowe rosną przede wszystkim w Azji przy neutralnym bilansie na rynkach europejskich i amerykańskich. Za ponad 75% wzrostu zapasów w Azji odpowiadają dostawcy z Korei Południowej.

Reklama

Niemniej, szalejąca na całym świecie i trudna do ujarzmienia inflacja, wojna na Ukrainie przyspieszająca zrywanie łańcuchów dostaw oraz wieści o malejącej podaży (2 peruwiańskie kopalnie zamknięte przez protesty) mogą wskazywać na przyszły wzrost cen miedzi. Pomimo doniesień o kolejnych chińskich miastach wprowadzających przeciwpandemiczne obostrzenia Szanghaj przyspiesza procedury logistyczne, starając się rozładować olbrzymią kolejkę statków, czekających na redzie tego portowego miasta. Oddaje to determinację chińskich władz, by nie dopuścić do obniżenia tempa wzrostu gospodarczego, co również może wesprzeć kupujących.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Kalemba

Jakub Kalemba

Trader w Superfund TFI od 2020 roku, gdzie odpowiada za bieżącą realizację zleceń na rynkach terminowych, badanie rynków i sporządzanie analiz. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2019 roku, broniąc pracę magisterską „Ekosystem startupowy w Polsce" w Katedrze Polityki Gospodarczej WPiA UJ.


Reklama
Reklama