Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi (COPPER) rozpoczyna spadkową serię? Duża zwyżka notowań złota (GOLD) sponsorowana znaczącym osłabieniem dolara (USD)

|
selectedselectedselected
Cena miedzi (COPPER) rozpoczyna spadkową serię? Duża zwyżka notowań złota (GOLD) sponsorowana znaczącym osłabieniem dolara (USD) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po trzech sesjach dynamicznych wzrostów cen miedzi, notowania tego metalu dzisiaj wyhamowały zwyżkę i osuwają się w dół. Ten korekcyjny ruch jest jednak niewielki, co świadczy o utrzymującej się sile strony popytowej na rynku miedzi. Obecnie cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje nadal w rejonie 4,20 USD za funt.

Po wczorajszej serii lepszych od oczekiwań danych makro z USA, dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciągają dane z Chin, spośród których nie wszystkie spełniły wygórowane oczekiwania. Wzrost PKB w I kwartale o 18,3% rdr, mimo że jest on najwyższy od czasów rozpoczęcia prowadzenia kwartalnych statystyk w 1992 roku, i tak był niższy niż oczekiwane 19%. Negatywnie zaskoczyła marcowa dynamika produkcji przemysłowej, ale już dane dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu były lepsze niż się spodziewano.

Całość składa się na relatywnie neutralny obraz, który potwierdza dynamiczny proces wychodzenia chińskiej gospodarki z zastoju wywołanego pandemią, ale nie jest zaskoczeniem, ponieważ o takim scenariuszu mówi się od dłuższego czasu.

Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach - 1Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach - 1

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Chiny to największy na świecie konsument miedzi, odpowiadający za ponad połowę globalnego popytu na ten surowiec. To właśnie popyt ze strony Chin był w dużej mierze kołem zamachowym zwyżek cen miedzi po początkowych spadkach wywołanych pandemią. Także obecnie kondycja gospodarki chińskiej jest jednym z kluczowych – oprócz kwestii podażowych – czynnikiem decydującym o perspektywach dla cen miedzi na globalnym rynku.

ZŁOTO - Test ważnego oporu na rynku złota

Notowania amerykańskiego dolara w tym tygodniu nie mają dobrej passy, a rentowności amerykańskich obligacji nieco spadły – co pozytywnie przekłada się na notowania złota. Cena kruszcu wczoraj zwyżkowała o prawie 2%, docierając do okolic 1763 USD za uncję. To najwyższy poziom cen złota od końcówki lutego br.

Te okolice są ważnym technicznym oporem na wykresie cen złota. Na razie co prawda nie zostały one naruszone, ale jeśli poziom ten zostanie przebity, to ceny złota będą mogły szybko przekroczyć z powrotem 1800 USD za uncję.

Reklama

Na razie optymizm inwestorów na rynku złota jest ostrożny, bowiem pojawiające się ostatnio na globalnych rynkach nastawienie risk-on sprzyja na ogół bardziej ryzykownym aktywom. Niemniej, w dłuższej, kilkumiesięcznej perspektywie, ogromne programy stymulacyjne i presja inflacyjna będą stwarzały solidne wsparcie dla notowań złota.

Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach - 2Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach - 2

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama