Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne kupują złoto – raport WGC

|
selectedselectedselected
Banki centralne kupują złoto – raport WGC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod koniec lipca opublikowana została kolejna odsłona kwartalnego raportu Światowej Rady Złota. Jak zawsze znajdziemy tam mnóstwo danych na temat tego, jak kształtował się popyt w poszczególnych segmentach rynku i częściach świata, a także jak kształtowała się podaż. Nie jest to raport dla krótkoterminowych, timingowych inwestorów, ale może rzucić nieco światła na perspektywy rynku złota w długim terminie. Poniżej kilka wybranych, ciekawszych fragmentów.

 

Słabszy popyt w II kwartale ze strony funduszy ETF

Choć popyt na złoto osłabł w II kwartale. Dzięki napływom do funduszy ETF w I kwartale, bilans całego, pierwszego półrocza stoi jednak pod znakiem znacznego ożywienia. Popyt na złoto (bez OTC) był o 8% niższy r/r i wyniósł 948 ton. W połączeniu z I kwartałem przekłada się to jednak na wzrost popytu w I półroczu do 2189 t, co oznacza wzrost o 12% r/r.

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 1Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 1

Reklama

 

Segment biżuterii

Popyt na złotą biżuterię wzrósł w porównaniu z II kw. 2021 r., ale uplasował się poniżej typowych poziomów sprzed pandemii. Był o 4% wyższy r/r i wyniósł 453 ton. Wzrost w Indiach i na Bliskim Wschodzie przewyższył spadki w Chinach (lockdowny) i Rosji (konflikt z Ukrainą). W dłuższej perspektywie popyt pozostaje umiarkowany i plasuje się 10% poniżej pięcioletniej średniej kwartalnej wynoszącej 505 ton. W I półroczu popyt (928 ton) spadł o 2% w porównaniu z I półroczem ubiegłego roku, ale znalazł się 12% poniżej poziomów sprzed pandemii 2019 roku.

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 2Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 2

 

Chiny

Autorzy raportu spodziewają się dalszego osłabienia w Chinach w II półroczu pomimo potencjalnych sezonowych odbić kwartał do kwartału. Polityka zerowego COVID-u, słaby popyt krajowy i zamieszanie w sektorze nieruchomości mogą nadal negatywnie wpływać na lokalny wzrost gospodarczy i złotą biżuterię. Pewną ulgę mogą jednak przynieść środki stymulujące konsumpcję, podczas gdy stłumiony popyt na śluby i rozszerzenie asortymentu biżuterii z 24-karatowego złota i biżuterii Heritage Gold mogą zapewnić dodatkowe wsparcie, jeśli środki mające na celu opanowanie pandemii przełożą się ostatecznie na sukces.

Reklama

 

Indie

W Indiach perspektywy na resztę roku są mieszane. Podczas gdy popyt na festiwale i śluby powinien być pozytywnym czynnikiem w IV kwartale, będzie on musiał stawić czoła wyzwaniom związanym z deprecjacją rupii, wyższą inflacją i wyższym cłem importowym na złoto.

 

Bliski Wschód i Turcja

Popyt na biżuterię na Bliskim Wschodzie umocnił się do średnich poziomów sprzed COVID. W przeciwieństwie do Turcji pozostał on stonowany. Konsumpcja tureckiej biżuterii w II kwartale spadła o 9% r/r do 7 ton. Popyt był niezwykle stabilny przez ostatnie trzy kwartały, ale pozostaje historycznie słaby. Słabość waluty przyczyniła się do zmienności lokalnych cen złota i gwałtownej inflacji, która zmniejszyła dochody do dyspozycji. Rynki na Bliskim Wschodzie odnotowały w II kwartale głównie wzrost r/r. Rosnące ceny ropy wspierały popyt w całym regionie, poprawiając nastroje konsumentów i poziom dochodów.

 

USA i Europa

Reklama

Konsumenci amerykańscy nadal demonstrowali swoje zainteresowanie złotą biżuterią, chociaż dynamika może zwalniać. Popyt w II kwartale wzrósł o 2% do 38 ton, znacznie powyżej 33 ton średniej kwartalnej z pięciu lat. Spowodowało to wzrost popytu w pierwszym półroczu do 65 ton, na poziomie porównywalnym do pierwszego półrocza.

Popyt na biżuterię w Europie był największy od II kwartału 2016 r. i wyniósł 15 ton. Wzrost o 14% r/r przyczynił się do podobnego (15%) wzrostu popytu w I półroczu do 26 ton, sygnalizując powrót do poziomów sprzed pandemii. Wzrost był w dużej mierze spowodowany wzrostem liczby ślubów oraz lepszym scenariuszem ekonomicznym, aniżeli w II kwartale ubiegłego roku. Jednak zgłoszone ochłodzenie popytu pod koniec kwartału, gdy kryzys kosztów utrzymania zaczął się pogłębiać sugeruje, że dynamika może spowolnić w drugiej połowie.

 

Popyt inwestycyjny

Popyt inwestycyjny na złoto osłabł w II kwartale. Całkowite inwestycje spadły o 28% r/r do poziomu 206 ton. Utrzymujące się obawy o inflację wspierały napływ inwestycji w złoto, ale zaostrzenie polityki pieniężnej i umacniający się dolar były prawdopodobnie głównymi czynnikami odpływu. Presja ta wzrosła pod koniec kwartału, gdy amerykański Fed przyjął bardziej agresywne tempo zacieśniania polityki pieniężnej oraz wzrosły obawy o potencjalną recesję wraz z załamaniem się cen surowców.

W drugim kwartale ETF-y zabezpieczone złotem zanotowały odpływ 39 ton, częściowo niwelując napływ 273 ton w pierwszym kwartale.

Reklama

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 3Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 3

 

Mocny popyt ze strony banków centralnych

Banki centralne dołożyły 180 ton złota do światowych rezerw w II kwartale, a więc o 14% mniej niż w II kwartale ubiegłego roku. Zakupy netto w II kwartale były dwukrotnie wyższe niż w I kwartale. Zakupy netto w pierwszym półroczu w wysokości 270 ton są praktycznie zgodne z pięcioletnią średnią 266 ton w pierwszym półroczu, co ilustruje siłę zakupów w warunkach globalnej niestabilności. Z corocznego badania banków centralnych wynika, że 25% respondentów wyraziła zamiar zwiększenia rezerw złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wzrost z 20% w 2021 r.).

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 4Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 4

Turcja była największym nabywcą w pierwszej połowie roku, zwiększając swoje rezerwy złota o 63 ton (32% całkowitych rezerw). Egipt był drugim największym nabywcą w I półroczu, odnotowując wzrost o 44 ton (+54%) w marcu. Kraj posiada obecnie 125 ton złota, czyli 21% całkowitych rezerw. W czerwcu Bank Centralny Iraku ogłosił, że kupił około 34 ton w ciągu miesiąca. To pierwszy znaczący zakup od września 2018 r. Podniósł on swoje rezerwy złota do nieco ponad 130 ton. W międzyczasie Indie kontynuowały zakupy przez pierwsze półrocze, a rezerwy złota wzrosły w tym okresie o 15 ton.

Reklama

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 5Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 5

 

Technologia

Złoto używane w sektorze elektronicznym nieznacznie spadło w II kwartale o 3% r/r do 64 ton. W sektorze motoryzacyjnym utrzymywały się szeroko zakrojone zakłócenia, ponieważ niedobory chipów utrzymywały się w drugim kwartale. Wielu producentów zgłosiło utrzymujący się stłumiony popyt na nowe pojazdy, ale zostało to złagodzone przez rosnące ceny i opóźnione dostawy.

Popyt na złoto w diodach LED gwałtownie spadł z powodu słabnącego popytu na elektronikę użytkową i ciągłej penetracji mini-LED.

Sektor pamięci ponownie odnotował niewielki wzrost popytu na złoto w II kwartale, co sugeruje, że wzrost popytu w sektorze może się stabilizować.

Reklama

Popyt w sektorze bezprzewodowym spadł w II kwartale. Jest to bezpośrednia konsekwencja słabnącego popytu na elektronikę użytkową, która stanowi 70% całego segmentu bezprzewodowego. Spadek został spotęgowany przez drugi kwartał będący historycznie najsłabszym kwartałem sprzedaży sezonowej. W II półroczu można zaobserwować ożywienie, zwłaszcza że nowe urządzenia mają pojawić się w III kwartale.

Popyt na płytki drukowane (PCB) pozostał mocny w drugim kwartale, przy solidnym wzroście poza Chinami. Chiny odpowiadają za połowę światowych dostaw PCB, dlatego lokalne blokady COVID w tym kraju miały nieproporcjonalny wpływ na podaż w ciągu kwartału. Podaż prawdopodobnie będzie ograniczona w 2022 r., pomimo dodatkowej pojemności i spadającego popytu na elektronikę użytkową.

 

Strona podażowa

Całkowita podaż w I półroczu wzrosła o 5% r/r do 2357 ton dzięki wyższej produkcji górniczej i recyklingu. Produkcja kopalniana w I półroczu wzrosła o 3% r/r do rekordowego poziomu, ponieważ wolumeny w Chinach odbiły się po przestojach w zeszłym roku. Wolumen złota poddanego recyklingowi w II kwartale wzrósł o 5% r/r, podnosząc recykling w I półroczu do najwyższego poziomu od 2016 r.

Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 6Banki centralne kupują złoto – raport WGC - 6

Reklama

Opracowano na podstawie raportu Światowej Rady Złota – Gold Demand Trends Q2 2022 (https://www.gold.org/goldhub/research/gold-demand-trends/gold-demand-trends-q2-2022).

 

Która pozycja wydaje się najbardziej interesująca?

Biorąc pod uwagę sytuację monetarną na całym świecie, poziom zadłużenia oraz toczącą się walkę z silnie rosnącą w ostatnich kwartałach inflacją, kluczowym wydaje się to, co ze złotem robią banki centralne. Jak wynika z raportu World Gold Council za II kwartał, banki centralne dalej pozostają nabywcami netto złota. I to prawdopodobnie najcenniejsza podpowiedź również dla indywidualnych inwestorów, zwłaszcza traktujących ekspozycję na złoto jako formę ubezpieczenia portfela inwestycyjnego na wypadek dużych turbulencji w globalnym systemie finansowym.

Tomasz Gessner

Tavex

Reklama

********

OPIS (zajawka): Z opublikowanego pod koniec lipca raportu Światowej Rady Złota za II kwartał dowiadujemy się m.in., że banki centralne pozostają nabywcami netto złota. Wydaje się, że jest to jedna z najcenniejszych danych z tego raportu. Kto traktuje ekspozycję na złoto jako formę ubezpieczenia portfela inwestycyjnego, dostaje w tej sytuacji informację zwrotną z rynku, że spogląda w tę samą stronę, co najlepiej poinformowane podmioty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Gessner

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. W latach 2006-2022 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie analityk rynków finansowych w Tavex.


Reklama
Reklama