Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zdolność kredytowa rośnie, a banki są skłonne pożyczyć dużo więcej! Na ile można realnie liczyć, kupując mieszkanie?

|
selectedselectedselected
Zdolność kredytowa rośnie, a banki są skłonne pożyczyć dużo więcej! Na ile można realnie liczyć, kupując mieszkanie? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po ostatniej obniżce stóp procentowych banki są skłonne pożyczyć nawet 5% więcej niż jeszcze kilka tygodni temu. Oficjalnie zakończył się okres stagnacji, konsumenci mogą ubiegać się o coraz wyższe kwoty.

 

  • Od lipca 2022 r. średnia zdolność kredytowa wzrosła o 54%.
  • Dzięki budżetowym dopłatom oprocentowanie może być nawet 3-4 razy niższe.  
  • Siła nabywcza spadła, co widać po możliwościach zakupowych na terenie miast i aglomeracji. 

 

Zdolność kredytowa w górę, ale kupić można mniej

Według HRE Investment Trust 611 tys. złotych może przeciętnie pożyczyć trzyosobowa rodzina, która zarabia dwie średnie krajowe. Co prawda, średnia zdolność kredytowa zaczęła się poprawiać już ponad rok temu. W lipcu 2022 r. osiągnięto minimum, a od tego momentu wzrosła o 54%. Wspomniana przykładowa rodzina jeszcze przed rozpoczęciem cyklu przez RPP mogła liczyć jednak na 700 tys. złotych. Zatem pomimo że możemy pożyczyć więcej niż w lipcu ubiegłego roku, spadła siła nabywcza, a więc za tę samą kwotę kupimy dużo mniej.  

Zobacz również: Ceny mieszkań w mieście wyższe nawet o 50% niż na terenie aglomeracji! Zobacz szacunki!

 

Zdolność kredytowa 

Reklama

zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 1zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 1

Źródło: HREIT

  

Dlaczego banki chętniej pożyczają więcej środków?

W najdogodniejszej sytuacji są obecnie osoby mogące skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%. Raty są dużo bardziej preferencyjne, szczególnie dla osób, których nie stać na “standardową” hipotekę. Jak zauważa Bartosz Turek, dzięki budżetowym dopłatom oprocentowanie może być nawet 3-4 razy niższe. 

“Spytaliśmy banki o to, jakim dochodem musiałby się pochwalić singiel, który mieszkając w mieście wojewódzkim, chciałby zaciągnąć 30-letni kredyt na kwotę 500 tysięcy złotych. Efekt? Przebadane instytucje zadeklarowały, że pół miliona taniego kredytu są w stanie udzielić singlowi z dochodem na poziomie nawet od około 5 do 7 tys. złotych netto” -  pisze Turek z HREIT.

Reklama

 

Zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny 

zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 2zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 2

Źródło: HREIT

 

Biorąc pod uwagę, że aktualne średnie wynagrodzenie to według GUS 7485,12 zł (ok. 5,4 tys. zł netto), dużo łatwiej uzyskać dostęp do finansowania. Ponadto we wrześniu na rynku pojawiły się oferty dwóch kolejnych banków (BOŚ Banku i mBanku), które pozwolą na szybsze rozpatrywanie wniosków. 

Zobacz również: Kontrowersyjny milioner twierdzi, że krach na rynku nieruchomości jest tuż za rogiem. Winę upatruje w znanej aplikacji…

Reklama

 

 

“Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja w przypadku rodziny trzyosobowej, w której oboje rodzice pracują. Gdyby taka familia chciała na 30 lat pożyczyć kwotę 600 tysięcy złotych, to banki wymagałaby od nich dochodu netto na łącznym poziomie od około 8 do 10 tysięcy zł” - konkluduje analityk HREIT.

 

Zarobki a wysokość pierwszej raty - Bezpieczny Kredyt 2%

zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 3zdolnosc kredytowa rosnie a banki sa sklonne pozyczyc duzo wiecej na ile mozna realnie liczyc kupujac mieszkanie grafika numer 3

Reklama

Źródło: HREIT

 

Dom czy mieszkanie za Bezpieczny Kredyt 2%?

Zakup lub budowa domu za BK2% będą nieco trudniejsze. Biorąc pod uwagę ceny działek w lokalizacjach podmiejskich, łatwo się do niego nie zakwalifikować. Jak wskazują szacunki analityków portalu RynekPierwotny.pl, dobrym rozwiązaniem jest wybór lokalizacji na terenie aglomeracji. Dwucyfrowe wzrosty mieszkań w skali roku w niektórych miastach skłaniają coraz większą liczbę rodaków do zakupu nieruchomości poza miastem. To spora oszczędność zarówno z perspektywy rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Więcej o różnicy cen pomiędzy miastem a aglomeracją tutaj: Ceny mieszkań w mieście wyższe nawet o 50% niż na terenie aglomeracji! Zobacz szacunki!

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama