Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wynajem w Polsce: stabilizacja na wysokim poziomie, niska skala na tle średniej UE

|
selectedselectedselected
Wynajem w Polsce: stabilizacja na wysokim poziomie, niska skala na tle średniej UE | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analiza stawek ofertowych w ostatnich sygnalizuje spowolnienie ich wzrostu, w perspektywie roku spodziewamy się lekkiej ich korekty. Za takim scenariuszem przemawia stopniowe zwiększenie dostępności mieszkań i ożywienie rynku transakcyjnego, a także spadek stóp zwrotu na alternatywnych rynkach, który powściągnie oczekiwania wynajmujących co do wysokości stawek czynszowych. W długim okresie stawki najmu utrzymają się na wysokim poziomie z uwagi na powolny wzrost podaży mieszkań na wynajem i jednocześnie wysoki popyt na wynajem. Generalnie rynek wynajmu ma charakter rozwojowy, niemniej znaczącym ograniczeniem jest permanentne ryzyko regulacyjne związane z tym rynkiem.

Zobacz także: Kraków i Łódź – to w tych miastach stawki najmu rosły najmocniej

 

 

Stawki wynajmu stabilizują się na wysokim poziomie

Mzuri monitoruje stawki wynajmu na podstawie kwot należnych wynajmującym przed opodatkowaniem (bez kosztów dodatkowych najmu jak opłata za media czy wynagrodzenia dla zarządzających). Są to stawki zależne od wielkości mieszkania (trzy kategorie mieszkań: kawalarki, mieszkania). Średni czynsz za wynajem mieszkania (niezależnie od liczby pokoi) jest najwyższy w Warszawie, następnie w Gdańsku i Wrocławiu; najniższy jest w Katowicach.

Reklama

 

Niska skala wynajmu rynkowego w Polsce na tle średniej UE

Na potencjał rynku wynajmu mieszkań wskazuje mała – na tle innych krajów europejskich - skala wynajmu rynkowego w Polsce w 2021 (3,2% vs 20,2% w UE) przy obserwowanym w ostatnich latach wzmocnieniu preferencji części gospodarstw domowych (szczególnie młodych) dla takiego sposobu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

 

Długookresowo duży potencjał rynku wynajmu zachęca do inwestycji

W obszarze wynajmu rynkowego sytuuje się najem instytucjonalny – oferta kompleksowej obsługi najemcy przez profesjonalnie zajmującego się tym operatora, adresowana do osób, których nie stać na zakup mieszkania (i które jednocześnie nie kwalifikują się na mieszkanie socjalne), jak również do osób, które preferują wynajem mieszkania wobec własności (zakupu na kredyt) mieszkania. Według szacunków Savills i Kancelarii DLA Piper3 w 2022 całkowita wartość inwestycji w sektorze PRS (Private Rented Sector) w Polsce przekroczyła 1,8 mld euro (z czego prawie 0,750 mld euro odnotowano w 2021). W ofercie inwestorów instytucjonalnych jest obecnie ok. 11,6 tys. mieszkań gotowych do wynajmu, są one zlokalizowane głównie w największych aglomeracjach – Warszawie (ok. 40% oferty ogółem), Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i Katowicach. W Warszawie w budowie jest obecnie 4,4 tys. mieszkań w segmencie PRS, w całej Polsce - ok. 10 tys. lokali. Inwestorzy instytucjonalni podejmują projekty nie tylko w nowym budownictwie, ale także modernizują dawne biurowce na mieszkania czy rewitalizują stare budynki mieszkalne; w Warszawie przygotowano w ten sposób 1130 lokali w Mordorze na Służewcu, a także kilkadziesiąt mieszkań w starych praskich czy śródmiejskich kamienicach.

 

Według szacunków ok. 65 tys. mieszkań w wynajmie instytucjonalnym w perspektywie 5 lat

Reklama

Na polskim rynku najmu działa 20 inwestorów instytucjonalnych. 58% rynku należy do trzech największych inwestorów - Resi4Rent (ok. 3000 mieszkań; 26% rynku; zarządzany przez Griffin Capital Partners), Fundusz Mieszkań na Wynajem (2049 mieszkań; zarządzany przez PFR Nieruchomości) oraz Vantage Rent (1714 mieszkań; należy do TAG Immobilien). Liczba projektów na etapie budowy i planowania w perspektywie najbliższych 5 lat szacowana jest na ok. 47-50 tys. mieszkań, zmienia się ona wraz z deklaracjami dalszych inwestycji, jak i wycofywaniem się z zapowiadanych projektów. Łącznie ok. 65 tys. mieszkań w wynajmie instytucjonalnym w perspektywie najbliższych 5 lat wobec obecnie ok. 1,2 mln mieszkań w wynajmie rynkowym (i 15,2 mln mieszkań ogółem w Polsce) ilustruje jednak w dalszym ciągu uzupełniający charakter tej formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych

Wynajem w Polsce: stabilizacja na wysokim poziomie, niska skala na tle średniej UE - 1Wynajem w Polsce: stabilizacja na wysokim poziomie, niska skala na tle średniej UE - 1

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama