Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości w USA jest pod sporą presją! Kiedy ważne zmiany?

|
selectedselectedselected

Wysokie stopy procentowe zaczynają ciążyć na amerykańskim rynku nieruchomości. Odsunięcie perspektywy najbliższych obniżek sprawiło, że wielu obywateli odłożyło w czasie decyzję o zakupie domu.

Rynek nieruchomości w USA jest pod sporą presją! Kiedy ważne zmiany?
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek nieruchomości w USA jest pod presją wysokich stóp procentowych. 
  • O ile inwestorzy nie tracą optymizmu, zdecydowanie gorzej jest wśród konsumentów. 
  • Kupujący odkładają decyzję o zakupie, oczekując stanowczej decyzji ze strony Rezerwy Federalnej. 

 

Rynek mieszkaniowy pod wpływem wysokich stóp 

Wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wywierają sporą presję na deweloperów i inwestorów na rynku nieruchomości. Efektem jest marcowy spadek wskaźnika budowy nowych domów, który zmalał w marcu bardziej, niż oczekiwano, osiągając najniższy poziom od sierpnia ubiegłego roku. Zarejestrowano redukcję na poziomie 15% (1,32 mln) w ujęciu miesięcznym. 

Największe spowolnienie objęło budownictwo wielorodzinne. Tam omawiany wskaźnik spadł do poziomu obserwowanego ostatnio w kwietniu 2020 r. Gospodarka dostrzega oddziaływanie wysokich stóp procentowych na sektor nieruchomości. Obecnie w budowie jest ok. 957 000 budynków wielorodzinnych. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - ile kosztuje kawalerka w 2024 roku?

Reklama

 

“Następuje zauważalny spadek liczby zupełnie nowych budynków wielorodzinnych ze względu na wyższy koszt pieniądza i spłaszczenie zysków z czynszów” - zauważył Peter Boockvar, ekonomista i dyrektor ds. inwestycji Bleakley Financial Group. 

Obecna sytuacja będzie mieć spory wpływ na tendencje obserwowane na rynku w 2025 i 2026 r. Mniejsza liczba realizowanych obecnie inwestycji przełoży się najprawdopodobniej na wzrost czynszów. Warto przypomnieć, że średni czas realizacji projektów wynosi kilkanaście miesięcy. Z tego powodu obecne ograniczenie wpłynie na strukturę rynku w przyszłości. 

 

Zobacz również: Czy warto kupić mieszkanie poza miastem? Ceny mogą być prawie o połowę niższe!

 

Reklama

“Największe zmiany na rynku mieszkaniowym już miały miejsce. Ponieważ Fed najwyraźniej zakończył już podnoszenie stóp procentowych, z rynku znika pewien stopień niepewności” - uważa Rob Haworth, starszy dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w U.S. Bank Wealth Management. 

 

Konsumenci odkładają decyzję o zakupie 

Zauważalnie mniej buduje się również budynków jednorodzinnych. Liczba rozpoczętych inwestycji spadła o 12% względem poprzedniego miesiąca. Pomimo tej redukcji, wskaźnik wciąż pozostaje powyżej poziomów z ubiegłego roku. Pojawiają się sugestie, że firmy budowlane pozostają optymistycznie nastawione do rynku, nawet pomimo braku perspektyw na znaczne obniżki stóp procentowych w bieżącym roku. 

 

Indeks cen Case-Shiller w USA

rynek nieruchomosci w usa jest pod spora presja kiedy wazne zmiany grafika numer 1rynek nieruchomosci w usa jest pod spora presja kiedy wazne zmiany grafika numer 1

Źródło: S&P Dow Jones Indices 

Reklama

 

“Połączenie wyższych cen domów i podwyższonych oprocentowań kredytów hipotecznych stwarza znaczącą przeszkodę dla nowych nabywców domów. Albo muszą być w stanie wpłacić większą zaliczkę, albo muszą przeznaczyć większą część swojego miesięcznego budżetu na koszty mieszkania” - dodaje Haworth. 

Wyższe oprocentowanie wyraźnie ciąży konsumentom. Ci są zdecydowanie mniej pozytywnie nastawieni do rynku niż deweloperzy. Wskaźnik mierzący nastroje wśród potencjalnych nabywców uległ pogorszeniu, z kolei oczekiwania respondentów dotyczące sprzedaży domów jednorodzinnych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nieznacznie spadły. Warto przypomnieć, że rynek nieruchomości mocno odczuł negatywny wpływ zmiany otoczenia stóp procentowych. Początkowo objawiało się to spowolnieniem popytu, a następnie doprowadziło również do zmniejszenia podaży. Ceny początkowo spadły, aby następnie odbić. 

“Bez zmian kwietniowy odczyt sugeruje, że istnieje potencjał wzrostu popytu, ale kupujący wahają się, dopóki nie będą w stanie lepiej ocenić, w jakim kierunku zmierzają stopy procentowe” - komentuje dla serwisu Barron’s Robert Dietz, główny ekonomista grupy handlowej.

 

Zobacz również: Mieszkanie w Wielkiej Brytanii - ostatnia chwila przed mocnym wzrostem cen? Analitycy przewidują odbicie 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama