Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju

|
selectedselectedselected
Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Płynność rynku mieszkaniowego jest zróżnicowana regionalnie. Tereny o relatywnie większym udziale zabudowy jednorodzinnej cechują się mniejszą płynnością mierzoną jako liczba transakcji dotyczących nieruchomości mieszkaniowych na zasób mieszkań. Najczęściej właścicieli zmieniają mieszkania położone w największych aglomeracjach, dużych miastach, a także na zachodzie i północy kraju.

Zobacz także: Puls Nieruchomości: Inwestycje mieszkaniowe czekają na ożywienie rynku

 

 

W powiatach Polski wschodniej i południowej zawiera się nie więcej niż 3 transakcje rocznie na 1000 mieszkań. Najbardziej płynnymi rynkami mieszkaniowymi w Polsce w ostatnich latach były Rzeszów, Gdańsk, Wrocław wraz z powiatem wrocławskim, Kraków i Lublin, gdzie liczba zawieranych transakcji wynosiła blisko 30 lub więcej rocznie na 1000 mieszkań. To właśnie te regiony są w największym stopniu narażone na niedobory podażowe w warunkach poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym. Płynność rynku mieszkaniowego idzie w parze z nasileniem budownictwa. Liczba oddawanych lokali mieszkalnych na 1000 osób jest największa w dużych aglomeracjach oraz pasie nadmorskim. Najwyższą statystyką nasilenia może pochwalić się powiat wrocławski (18 lokali rocznie na 1000 osób) wraz z Wrocławiem (15,5), Rzeszów (15,6) oraz Gdańsk (14,4) z powiatem gdańskim (12,4) i Kraków (13,4). W pasie nadmorskim wyróżniają się powiaty kamieński, kołobrzeski i pucki. Nie znaleźliśmy wyraźnej zbieżności pomiędzy nasileniem budownictwa a faktem objęcia gruntów miejscowymi planami zagospodarowania. Najwyższy udział gruntów objętych MPZP występuje na południu kraju i Lubelszczyźnie, które z wyjątkiem regionu wrocławskiego i krakowskiego, nie wyróżniają się duża intensywnością budownictwa. Natomiast relatywnie niski jest udział powierzchni objętej planami w pasie nadmorskim i Wielkopolsce, a więc regionach o potencjalnie wysokiej płynności rynku i wysokim nasileniu budownictwa. Niemniej w przypadku Gdańska, a także powiatu kołobrzeskiego taka dodatnia korelacja jest widoczna.

Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju - 1Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju - 1

Reklama

 

Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju - 2Rynek mieszkaniowy tętni życiem w dużych miastach oraz na zachodzie i północy kraju - 2

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: "Puls Nieruchomości. Analizy Nieruchomości", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama