Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przeceny mieszkań sięgają 300 tysięcy złotych. Kapitulacja sprzedających

|
selectedselectedselected

Na rynku nieruchomości zachodzą coraz ciekawsze zmiany. Oferty mieszkań na sprzedaż z dużymi obniżkami cen stają się coraz powszechniejsze. Wygląda na to, że sprzedający zaczynają rezygnować z wygórowanych oczekiwań i dostosowują ceny do rzeczywistości rynkowej.

Przeceny mieszkań sięgają 300 tysięcy złotych. Kapitulacja sprzedających
JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z artykułu dowiesz się m.in.: 

  • Ile jest mieszkań na sprzedaż w Polsce

  • O ile przeceniane są mieszkania w Zakopanem

  • Czym zaskoczył duży portal związany z nieruchomościami

 

 

Mieszkania na sprzedaż - liczba ofert na szczytach

Z danych OLX wynika, że liczba ofert mieszkań na sprzedaż jest na rekordowym poziomie. Według OLXdata, na serwisie Otodom znajduje się obecnie 162 148 mieszkań, a na OLX – 47 724 nieruchomości. W sumie daje to 209 872 oferty, co jest jedną z najwyższych wartości w historii badań. Od początku roku liczba ofert wzrosła już o niemal 50 tysięcy.

 

Wykres 1. Mieszkania na sprzedaż - liczba ogłoszeń.

Reklama

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 1przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 1

Źródło: OLXdata.

 

Z drugiej strony, liczba dostępnych ofert mieszkań na wynajem wciąż maleje. Obecnie wynosi 56 393, co zbliża nas do najniższych poziomów w tym roku. Taką wartość ostatnio obserwowaliśmy na początku stycznia. Przekroczenie tych poziomów oznaczałoby najniższe wartości od lutego 2023 roku.

 

Wykres 2. Mieszkania na wynajem - liczba ogłoszeń

Reklama

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 2przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 2

Źródło: OLXdata.

 

Czytaj: Eldorado dla szukających okazji na rynku nieruchomości

 

Oferty mieszkań na sprzedaż - multum obniżek

Ostatnio omawialiśmy skrajne przypadki zmian cen w dużych miastach, gdzie liczba ofert mieszkań na sprzedaż rośnie, a początkowe ceny są obniżane o znaczne kwoty. W największych polskich aglomeracjach przeceny mieszkań sięgają 150 tysięcy złotych. Tylko dzisiaj w Warszawie zanotowano aż siedem przypadków obniżek cen mieszkań (na dziewięć dostępnych ofert). W jednym z nich cenę zmniejszono 120 tysięcy złotych. 

Reklama

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 3przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 3

 

Wiele mieszkań zostało przecenionych o 500 tysięcy złotych lub więcej. Dodatkowo, na rynku można znaleźć oferty, w których przeceny sięgają nawet 1,5 miliona PLN.

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 4przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 4

 

Ceny mieszkań w Zakopanem - oferty pod nóż

Obniżki ofert cen mieszkań nie dotyczą wyłącznie dużych miast w Polsce; podobne zjawiska można zaobserwować także w mniejszych aglomeracjach. W Zakopanem większość niedawnych zmian cen to spadki. Znalezienie oferty z wyższą ceną jest teraz znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Reklama

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 5przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 5

 

Obniżki cen mieszkań w Zakopanem wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Przykładem może być oferta, w której właściciel nieruchomości musiał obniżyć cenę o 272,5 tysięcy złotych. Aktualnie trzypokojowy apartament jest już wyceniany na 1,2 miliona złotych. 

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 6przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 6

 

Innym przykładem jest oferta 65-metrowego apartamentu na ulicy Nowotarskiej, którego cena została obniżona o 330 tysięcy złotych. Ogłoszenie jest aktywne od 133 dni, a obecna wartość jest o 14% niższa od początkowej.

Reklama

przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 7przeceny mieszkan siegaja 300 tysiecy zlotych kapitulacja sprzedajacych grafika numer 7

 

Eksperci coraz bardziej przekonani są, że ceny mieszkań wystawionych na sprzedaż są kompletnie oderwane od realiów. Obecnie różnica między oczekiwaniami sprzedających a rzeczywistymi cenami transakcyjnymi przekracza 3 tys. zł za metr kwadratowy. Jest to jeden z sześciu kluczowych problemów rynku nieruchomości w Polsce. Dopóki sprzedający nie zaczną dostosowywać swoich oczekiwań do rzeczywistości, sprzedaż mieszkań może napotykać trudności. Potwierdzają to najnowsze dane z RynekPierwotny.pl, które wskazują, że w lipcu większość czołowych miast odnotowała spadek sprzedaży nowych mieszkań.

 

Rynek nieruchomości niezmiennie zmienny

W artykule Manipulacje na rynku nieruchomości? Wielki portal i znikające daty ogłoszeń poruszyliśmy kontrowersyjny temat związany z portalem Otodom, który usunął informacje o dacie dodania ogłoszenia. Ta zmiana wywołała spore zamieszanie w mediach społecznościowych. Użytkownicy podkreślali, że data publikacji jest kluczowa dla potencjalnych nabywców, ponieważ długotrwała obecność ogłoszenia może sugerować problemy z ofertą, co skłania kupujących do bardziej wnikliwego rozważenia propozycji i oczekiwania na dalsze obniżki cen. Portal już udzielił odpowiedzi na te zarzuty – szczegóły znajdziesz w podlinkowanym artykule powyżej.

 

Reklama

Czytaj: Nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama