Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przeceny sięgają nawet 120 tysięcy złotych. Nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości

|
selectedselectedselected

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce robi się coraz ciekawsza. Liczba ofert sprzedaży rośnie, podczas gdy liczba potencjalnych kupujących maleje. Do głosu dochodzą również zakredytowani inwestorzy, którzy coraz śmielej obniżają ceny. Dodatkowo pojawiają się problemy związane z automatycznymi botami oraz zjawiskiem znikających ofert.

Przeceny sięgają nawet 120 tysięcy złotych. Nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z artykułu dowiesz się m.in.: 

  • Jaka jest aktualna liczba mieszkań na sprzedaż
  • Dlaczego ceny mieszkań spadają
  • O co chodzi z botami i znikającymi ofertami 

 

Liczba ogłoszeń na OLX i Otodom bije rekordy

Liczba ofert mieszkań na sprzedaż w popularnych serwisach (OLX oraz Otodom łącznie) systematycznie bije nowe rekordy. Na OLX dostępnych jest obecnie 47,349 ofert, natomiast na Otodom liczba ta wynosi 158,954. Razem to ponad 200 tysięcy aktualnych ofert na rynku nieruchomości.

 

Wykres. Mieszkania na sprzedaż - serwis OLX i Otodom łącznie

Reklama

przeceny siegaja nawet 120 tysiecy zlotych nowa rzeczywistosc na rynku nieruchomosci grafika numer 1przeceny siegaja nawet 120 tysiecy zlotych nowa rzeczywistosc na rynku nieruchomosci grafika numer 1

Źródło: Olxdata

 

Czytaj więcej: Rekordowa liczba ofert sprzedaży mieszkań w Polsce

 

Dlaczego ceny mieszkań spadają?

Obecna niepewność dotycząca przyszłego programu rządowego oraz wysokie stopy procentowe mają zasadniczy wpływ na rynek nieruchomości. Z jednej strony ograniczają one dostęp do kredytów, a z drugiej sprzyjają poszukiwaniom bezpiecznych i wysoko oprocentowanych alternatyw do wynajmu. W efekcie rośnie liczba osób chcących sprzedać swoje mieszkania, podczas gdy popyt na rynku nieruchomości maleje. 

Reklama

Ma to odzwierciedlenie w kolejnych informacjach płynących z rynku nieruchomości. Według danych zebranych przez Podkluczyk.pl, w czerwcu 2024 roku zaobserwowaliśmy spadki mediany ofertowej ceny metra kwadratowego mieszkań miesiąc do miesiąca. Spadek cen był zauważalny aż w 15 województwach. Największe obniżki odnotowano w dolnośląskim (4,8%) oraz w zachodniopomorskim (4,5%). Najwyższe ceny nadal utrzymują się w stołecznej Warszawie oraz jej okolicach, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 16 tysięcy PLN. Na drugim miejscu jest województwo małopolskie, gdzie cena oscyluje wokół 15 tysięcy PLN.

 

przeceny siegaja nawet 120 tysiecy zlotych nowa rzeczywistosc na rynku nieruchomosci grafika numer 2przeceny siegaja nawet 120 tysiecy zlotych nowa rzeczywistosc na rynku nieruchomosci grafika numer 2

 

Czytaj więcej: Kryzys na ogromnym rynku nieruchomości. Ceny domów spadają najszybciej od dziewięciu lat

 

Oferty sprzedaży mieszkań - skrajne oferty

Reklama

Na rynku nieruchomości coraz częściej można natknąć się na oferty, które z czasem są mocno obniżane. Na Twitterze użytkownik zauważył ciekawy przypadek mieszkania w jednej z krakowskich dzielnic. Początkowa cena mieszkania w rejonie Bieżanów-Prokocim wynosiła 1 119 000 zł, czyli 15 587 zł za metr kwadratowy. Następnie cenę obniżono aż pięciokrotnie: 

  • pierwszy raz 15 lipca (o 26 000 zł), 
  • 4 dni temu (o 40 000 zł), 
  • 5 dni temu (o 20 000 zł) ,
  • ponad tydzień temu (o 10 000 zł),
  • dwa tygodnie temu (o 24 000 zł).

Oferta była dostępna na sześciu różnych portalach, w tym Sprzedajemy, Okolica oraz Lento. Szczegóły można prześledzić poniżej:

 

Czyżby najbardziej zalewarowani inwestorzy zaczęli panikować? Cena mieszkania spadła o 120 tysięcy w miesiąc. Wskazuje to na rosnące trudności w znalezieniu nabywców. Potencjalni klienci dokładniej przyglądają się ofertom, nie decydując się na szybkie zakupy za wysokie sumy.

O przecenionych ofertach pisaliśmy również tutaj: Ceny mieszkań zaczynają spadać. Oferty tańsze nawet o 100 000 zł

 

Inwestowanie w mieszkania zachwalane przez boty?

Reklama

W sieci przybywa komentarzy zachęcających do zakupu mieszkań, publikowanych z kont, które wyglądają co najmniej podejrzanie. Występują tam przypadkowe imiona i nazwiska oraz zdania, które brzmią jak wygenerowane przez najprostsze wersje ChatGPT. Oto jeden z takich przykładów:

 

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku nowego rządowego programu wspierającego kredytobiorców. Przemek Tabor w artykule Kredyt na Start zachwalany przez armię botów. Czy tak ma wyglądać promocja rządowych dopłat? przeanalizował kilkanaście łudząco podobnych komentarzy, o to przykład jednego z nich: 

  • Dostępność mieszkań raczej zwiększy Kredyt na Start wielu kredytobiorcom poprzez zwiększenie ich zdolności kredytowej. - stwierdził użytkownik (bot?) “Fiołek”

Prawie wszystkie wpisy zawierają frazę "Kredyt na Start", używając dokładnie tej samej formy nazwy programu. 

Kto może mieć interes w publikowaniu jednoznacznie pozytywnych, automatycznych komentarzy na temat zapowiadanej nowej wersji programu "Kredyt 0%"? Zobacz artykuł na FXMAG - tutaj.

 

Kolejne manipulacje? 

Reklama

Czy to możliwe, aby w tydzień zniknęło 1000 ogłoszeń mieszkań na sprzedaż w Łodzi? Błąd algorytmu?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama