Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Perspektywy rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce

|
selectedselectedselected
Perspektywy rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Drewna w budownictwie będzie przybywać. Materiały drzewne wykorzystywane w budownictwie charakteryzuje wysoka trwałość i wyższa, niż wielu innych produktów branży drzewnej, wartość dodana. Rosnąca popularność domów z drewna, stymulowana przez trend ograniczania emisji CO2 w budownictwie wpisany w Europejski Zielony Ład, stwarza dobre perspektywy rozwoju dla producentów domów o konstrukcji drewnianej. Branży niewątpliwie sprzyja szybki rozwój technologiczny w zakresie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych z drewna o wysokich parametrach w zakresie nośności, trwałości i bezpieczeństwa ogniowego (np. CLT). Kluczowa dla rozwoju branży jest stabilna podaż surowca drzewnego i racjonalnie prowadzona zrównoważona gospodarka leśna.

Budownictwo drewniane może stać się elementem polityki mieszkaniowej w Polsce. I choć obecnie stanowi niewielki wycinek rynku mieszkaniowego, to w perspektywie kilku lat udział domów o konstrukcji drewnianej najpewniej wzrośnie. Działania na rzecz zwiększenia wykorzystania drewna w budownictwie, zapisano już w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach projektu flagowego Ekobudownictwo, który zakładał „stymulowanie przygotowania i wdrażania wybranych produktów budownictwa ekologicznego (w tym z surowców naturalnych, m.in. z drewna), z uwzględnieniem wymogów efektywności energetycznej nowoczesnych materiałów budowlanych”. Zainteresowanie domami z drewna może również zwiększyć wprowadzony przez Polski Ład program budowy domów bez pozwolenia o powierzchni zabudowy do 70 m2 .

Krótki czas wznoszenia budynków z drewna oraz łatwość przebudowy, szczególnie w przypadku prefabrykatów modułowych, sprzyja wykorzystywaniu tego rodzaju konstrukcji w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce z powodzeniem budowane są już pierwsze przedszkola z drewna. Zapowiedziany w ramach Polskiego Ładu program „Żłobek w każdej gminie”, dzięki któremu ma powstać nawet kilkaset żłobków w całej Polsce, może zwiększyć zainteresowanie samorządów tą formą budownictwa. Rozwojowi budownictwa modułowego w gminach będzie również sprzyjać projekt „Modułowe centra lokalnej wspólnoty”, w ramach którego gminy mogą uzyskać dofinansowanie na budowę miejsc spotkań, aktywizacji społecznej i przedsiębiorczości. Szans dla producentów drewnianych elementów prefabrykowanych można również upatrywać w europejskim programie „Fala Renowacji” powiązanym z Europejskim Zielonym Ładem (program zakłada renowację 35 milionów budynków do 2030) – drewniane prefabrykaty mogą być wykorzystywane podczas prac termomodernizacyjnych

Kluczowym ograniczeniem dla rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce jest nadal jeszcze niewielka świadomość społeczna w kwestii zalet takich konstrukcji. Z ostatniego dostępnego badania opinii przeprowadzonego przez Ministerstwo Środowiska we wrześniu 2017 wynika, że jedynie 54% osób planujących zakup/budowę domu rozważyłoby zamieszkanie w całorocznym domu z drewna, a aż 84% uważa, że dom drewniany jest łatwopalny. Zmiana postrzegania budownictwa opartego na drewnie wymaga szeroko zakrojonych działań promujących tę formę budownictwa. Zdaniem przedstawicieli branży, rozwój budownictwa drewnianego wymaga również doprecyzowania i lepszego przestrzegania krajowych standardów jakościowych dla konstrukcji drewnianych. Hamująco na rozwój branży może również działać dalszy wzrost cen drewna, przekładający się znacząco na koszt wznoszenia budynków w takiej technologii.

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Monitoring Branżowy, Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama