Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

domy drewniane całoroczne do 100 tys

Według danych GUS w 2021 oddano do użytkowania 1160 budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, co stanowiło jedynie 1,1% wszystkich nowych budynków mieszkalnych oddawanych do użytku w Polsce (wśród których 97,3% stanowią budynki jednorodzinne). I choć udział ten rośnie z roku na rok (w 2019 odsetek budynków o konstrukcji drewnianej sięgał 0,8%), to nadal mówimy o niewielkim wycinku rynku budownictwa mieszkaniowego.

Biorąc jednak pod uwagę roczne dynamiki zmian liczby budynków oddawanych do użytkowania, budynki o konstrukcji drewnianej charakteryzują się znacznie wyższą dynamiką wzrostu niż budynki wznoszone w technologiach tradycyjnych – w 2021 oddano do użytkowania 28,2% więcej budynków niż w 2020 (dla ogółu budynków mieszkalnych wskaźnik ten wyniósł 18,4%).

Faktyczna liczba budynków drewnianych stawianych w Polsce jest znacznie wyższa – według szacunków ekspertów ze Stowarzyszenia Dom Drewniany nawet 5-6% budownictwa jednorodzinnego realizowane jest w technologiach opartych na drewnie, na co wskazują dane obrazujące aktywność firm budujących domy w konstrukcji drewnianej. Szacuje się, że w Polsce aktywnie działa ok. 580 firm budujących w technologii drewnianej (w tym ok. 30-40 producentów domów modułowych) oraz ok. 260 firm budujących domy z bali. Polskie firmy są również aktywne na rynkach zagranicznych – wg raportu „Budownictwo drewniane stymulatorem rozwoju mieszkalnictwa w Polsce” (Instytut Technologii Drewna, Poznań, 2020) polskie firmy budują poza granicami Polski ok. 4 tys. domów, głównie w technologii szkieletowej prefabrykowanej.

Z danych GUS wynika, że średnia powierzchnia budynków o konstrukcji drewnianej oddanych do użytkowania w 2021 wyniosła 108 m2 , a więc o 25,3 m2 mniej niż średnio w budynkach jednorodzinnych. Przeciętny czas wznoszenia budynków o konstrukcji drewnianej wyniósł 34,4 m-ca w 2021, a więc był znacznie krótszy niż dla ogółu budynków jednorodzinnych, których średni czas budowy sięgał 48,5 m-ca.

Reklama

Analitycy PKO: mocno rośnie popularność budownictwa drewnianego w Polsce - 1Analitycy PKO: mocno rośnie popularność budownictwa drewnianego w Polsce - 1

Rosnącą popularność budownictwa drewnianego w Polsce widać również w danych obrazujących finansowanie hipoteczne na rynku pierwotnym w Grupie PKO Banku Polskiego. Udział liczby umów na finansowanie budynków o konstrukcji stricte drewnianej w ogóle budynków jednorodzinnych jest nadal niewielki (1,4% w 2021), choć rośnie. Biorąc jednak pod uwagę szerszą kategorię domów, obejmującą również domy wznoszone w technologii mieszanej (najczęściej taka technologia obejmuje szkielet drewniany części domu), udział ten jest wyższy (6,2% w 2021, por. wykres obok).

Rok 2021 przyniósł znaczny skok liczby umów na finansowanie domów jednorodzinnych drewnianych – liczba kredytów w Grupie PKO Banku Polskiego na takie budynki wzrosła o 80%, co znacznie przewyższało wzrost dla całego segmentu domów jednorodzinnych. Jeszcze wyższy wzrost wypracował szerzej ujmowany segment domów o konstrukcji drewnianej i mieszanej: +116%.

Analitycy PKO: mocno rośnie popularność budownictwa drewnianego w Polsce - 2Analitycy PKO: mocno rośnie popularność budownictwa drewnianego w Polsce - 2

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu Monitoring Branżowy, Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Zobacz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z domy drewniane całoroczne do 100 tys