Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Paranoja rynku nieruchomości w Polsce. Najdroższe kredyty, najmocniej rosnące ceny mieszkań

|
selectedselectedselected

Czy normalne jest, że z jednej strony mamy najwyższe w Europie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, a z drugiej najmocniej rosnące ceny nieruchomości? 

Paranoja rynku nieruchomości w Polsce. Najdroższe kredyty, najmocniej rosnące ceny mieszkań
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kredyty w Polsce najwyżej oprocentowany w całej Unii Europejskiej.
  • Dlaczego hipoteki są takie drogie?

 

Mamy najdroższe kredyty w całej UE

Zgodnie z najnowszymi danymi Europejskiego Banku Centralnego, Polska lideruje w Unii Europejskiej pod względem oprocentowania nowych kredytów hipotecznych. Średnia stopa wynosi 7,83%, co znacząco przewyższa oprocentowanie w innych krajach członkowskich. Na drugim miejscu znalazły się Węgry z oprocentowaniem wynoszącym około 6,73 proc., a na trzecim Rumunia z 6,56 proc. 

paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 1paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 1

Źródło: 300gospodarka.

 

Reklama

Analiza mapy opublikowanej przez 300gospodarka.pl ujawnia istotne różnice w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w Europie. Na przykład, we Francji oprocentowanie wynosi 3,49%, a w Niemczech 3,91%. Z kolei w krajach bałtyckich, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia, stopy procentowe wynoszą odpowiednio 5,5%, 5,74% oraz 5,67%.

 

Zobacz: Padł rekord zadłużenia. Blisko 75 tysięcy dolarów nowego długu na sekundę

 

Dlaczego kredyty w Polsce są takie drogie?

Eksperci wskazują na dwa główne czynniki wpływające na wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce.

  • Utrzymujące się wysokie stopy procentowe. Mimo że inflacja w Polsce spadła do celu wyznaczonego przez NBP, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych. To podejście zgoła odmienne od działań Europejskiego Banku Centralnego, który niedawno rozpoczął luzowanie polityki.
  • Duże marże bankowe. Wcześniejsze tendencje pokazywały wzrost zarówno średniego oprocentowania, jak i marż. Wzrost marż może wynikać z oczekiwań banków co do rosnącego popytu na kredyty, który może być spowodowany m.in. realnym wzrostem dochodów gospodarstw domowych oraz wdrożeniem nowego programu mieszkaniowego „#naStart”.

 

Reklama

Najwyższe oprocentowanie to nie wszystko

Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Związku Banków Polskich, zauważyła w swoim wpisie na LinkedIn, że poza najwyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych, Polska również boryka się z najwyższymi całkowitymi kosztami w sektorze bankowym.

Pół biedy, gdyby to były wyłącznie koszty działania/ryzyka, choć można by wówczas mieć wątpliwości co do efektywności zarządzania w bankach. W rzeczywistości koszty działania odpowiadają za 35% wszystkich kosztów, koszty ryzyka za dalsze 16%. 

 

paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 2paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 2

 

Wachnicka zaznaczyła, że niemal połowa kosztów pochodzi z obciążeń zewnętrznych, z czego dominującą część stanowią rezerwy na kredyty w CHF. Znaczną część kosztów stanowią także podatek bankowy, wakacje kredytowe oraz inne nadzwyczajne wydatki.

Reklama

paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 3paranoja rynku nieruchomosci w polsce najdrozsze kredyty najmocniej rosnace ceny mieszkan grafika numer 3

 

Zobacz: Ceny nieruchomości w USA wystrzeliły. Oto 10 najdrożej sprzedanych domów

 

Andrzej Łukaszewski, ekspert finansowy Credipass:

Porównując ze sobą oprocentowanie kredytów państw, warto pamiętać, że obowiązują tam inne systemy walutowe czy polityka kredytowa banków. Oferty kredytów bezpośrednio wynikają z decyzji banków centralnych i instytucji regulujących rynki finansowe w poszczególnych państwach. Jeśli spojrzymy na oferty państw strefy euro, to różnice w oprocentowaniu nie odbiegają od siebie w sposób radykalny.

Aktualny poziom oprocentowania kredytów w Polsce wynika bezpośrednio z decyzji, jakie podejmowała w ciągu ostatnich lat Rada Polityki Pieniężnej. Jej reakcja na rosnącą inflację w Polsce była spóźniona, a aktualne dobre dane o inflacji nie skłaniają jej do dokonywania obniżek. Dane długoterminowe pokazują jednak, że inflacja może jeszcze w Polsce powrócić w drugiej połowie 2024 roku, więc może się okazać, że jeszcze przez jakiś czas będziemy w czołówce Państw oferujących klientom najdroższe kredyty.

Reklama

 

Kuba Karliński, analityk rynku nieruchomości: 

Najnowsze wyliczenia europejskiego banku centralnego potwierdzają, że kredyty hipoteczne w Polsce kosztują aktualnie najwięcej w całej Unii Europejskiej. 7,83% wynosi średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych maju 2024 r. To dwukrotnie więcej niż w Niemczech i Austrii, ale jeszcze większa różnica w stosunku np. do Włoch, Francji, czy Hiszpanii. Po obniżce stóp procentowych na Węgrzech Polska została liderem w tej niechlubnej kategorii. 

Po sztucznie zaniżonych przez lata stopach procentowych mamy teraz odbicie i Prezes NBP wraz z Radą Polityki Pieniężnej przyjęli jastrzębią perspektywę. Spodziewając się zapewne słusznie wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach, nie obniżają stóp procentowych, żeby wzrostu inflacji nie nasilać. 

Taka polityka nie sprzyja rynkowi nieruchomości. Bardzo drogi kredyt sprawia, że jest on mniej dostępny i mniej osób z niego korzysta. Wiele osób czeka na kolejną promocję – podobną lub lepszą niż niedawny tzw. „Bezpieczny Kredyt 2%”, który zaproponował poprzedni rząd. Czy i kiedy oraz na jakich zasadach wejdzie w życie program aktualnej koalicji rządowej „Mieszkanie na start”? Zobaczymy. 

 

A tymczasem ceny ciągle rosną

Według najnowszych danych Eurostatu, ceny nieruchomości w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 18%, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej. Polska utrzymuje pozycję lidera już drugi kwartał z rzędu. Więcej tutaj: Ceny nieruchomości w Polsce rosną najmocniej w całej UE

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama