Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]

|
selectedselectedselected
Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po stronie podażowej do najistotniejszych czynników kształtujących ceny należą:

Stabilizacja liczby mieszkań oddanych do użytku ogółem: w 3q21 oddano 59 tys. mieszkań (-0,9% r/r vs 9,8% r/r w 2q21); liczba oddanych mieszkań deweloperskich zmalała o 5,6% r/r, podobnie jak w 2q21; jednocześnie wzrosła liczba mieszkań oddanych w budownictwie indywidualnym (22,3% r/r w 3q21 i 31,5% r/r w 2q21). Deweloperzy oddali do użytku 62,3% mieszkań ogółem.

Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]  - 1Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]  - 1

W 10 największych miastach (o liczbie mieszkańców pow. 300 tys.) w 3q21 łącznie oddano do użytku 18,9 tys. mieszkań (20,5 tys. w 3q20). Liczba mieszkań oddanych do użytku zmalała w 4 miastach (Katowice, Warszawa, Lublin, Gdańsk), w pozostałych największych wzrosła, w tym znacząco w Łodzi, Szczecinie i Poznaniu (Tabela 2).

Reklama

▪ Kontynuacja wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań w 3q21 (6,6% r/r i 70,6% r/r w 2q21), rozpoczęto 71,9 tys. mieszkań (w tym 40,3 tys. to mieszkania deweloperskie, ich liczba była podobna jak rok temu).

▪ Nadal wysoki wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań (19,8% r/r i 37,8% r/r w 2q21); liczba pozwoleń dla deweloperów wyniosła 48,5 tys. i zwolniła (20,2% r/r vs 41% r/r w 2q21).

Wskaźnik koniunktury budownictwa mieszkaniowego ogółem (różnica liczby mieszkań rozpoczętych i oddanych do użytku w ostatnich 4. kwartałach, czyli projekty mieszkaniowe w toku), w 3q21 w dalszym ciągu rósł. Większa liczba mieszkań w toku budowy (dzięki większej liczbie rozpoczynanych mieszkań) i wzrost liczby pozwoleń na budowę (Wykres 19) sugerują optymistyczną ocenę średniej perspektywy przez inwestorów.

Analiza struktury i dynamiki rozpoczynanych mieszkań deweloperskich w ujęciu regionalnym w ostatnich latach pokazuje rosnącą aktywność poza największymi aglomeracjami (Wykres 20). O ile w 1-3q19 mieszkania rozpoczynane w 6 największych aglomeracjach stanowiły 44% mieszkań rozpoczynanych ogółem, to w 1-3q21 jest to 34%. Wzrasta udział średnich i mniejszych miast (z 23% do 27%) oraz powiatów ziemskich (odpowiednio z 33% do 39%). Liczba mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów w powiatach ziemskich wzrosła o 39% r/r (9% r/r w 1-3q20), w powiatach grodzkich o 35% r/r (-16,7% r/r w 1-3q20). Przyczynami takiej sytuacji są m.in. ograniczona dostępność terenów budowlanych w największych aglomeracjach w rozsądnej cenie oraz względnie tańsze mieszkania w strefie podmiejskiej czy mniejszych miejscowościach. Może też być to efekt zmiany preferencji konsumenckich wzrost zainteresowania zamieszkaniem w miejscowościach o mniejszej gęstości zaludnienia, dużej ilości zieleni, czystszym powietrzu. Istotna jest też obserwowana poprawa infrastruktury komunikacyjnej, która skraca czas dojazdu do pracy czy szkoły.

Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]  - 2Nieruchomości mieszkaniowe: jakie czynniki, po stronie podażowej, kształtują ich ceny? [mieszkania deweloperskie, wskaźnik koniunktury, sprzedaż mieszkań]  - 2

Reklama

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Nieruchomości, Puls Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama