Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

górne stawki podatku od nieruchomości na 2022

Rynek wynajmu jest ważny dla dalszego kształtowania się cen na rynku mieszkaniowym. Pomimo malejącej opłacalności wynajmu, w dalszym ciągu niskie, realnie ujemne, stopy procentowe i wysoka inflacja przekierowują inwestycje na rynek nieruchomości jako inwestycję, która zazwyczaj dobrze chroni oszczędności.

Na potencjał rynku wynajmu mieszkań wskazuje też mała – na tle innych krajów europejskich - skala wynajmu rynkowego w Polsce w 2020 (3,3% vs 21,1% w UE) przy wzmocnieniu preferencji części gospodarstw domowych dla takiego sposobu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

W obszarze wynajmu rynkowego sytuuje się najem instytucjonalny – oferta kompleksowej obsługi najemcy przez profesjonalnie zajmującego się tym operatora, adresowana do osób, których nie stać na zakup mieszkania (i które jednocześnie nie kwalifikują się na mieszkanie socjalne), jak również do osób, które preferują wynajem mieszkania wobec własności (zakupu na kredyt) mieszkania. Rozwój segmentu PRS (Private Rented Sector) w Polsce znacząco wzmacniają konsekwencje pandemii dla rynków nieruchomości – zagraniczni inwestorzy szukają względnie bezpiecznych aktywów (a do takich są zaliczane aktywa mieszkaniowe) w sytuacji problemów strukturalnych innych segmentów nieruchomości – w szczególności nieruchomości handlowych i biurowych.

Według szacunków JLL i Fundacji Rynku Najmu (współpraca z ThinkCo6 - firmą dorczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości) w 1h21 inwestycje PRS w Polsce wyniosły 2210 mln zł (vs 870 mln zł w 2020). Na dobrą ocenę perspektyw tego rynku w Polsce przez inwestorów wskazuje wysoka dynamika projektów przeznaczonych do wynajmu. ThinkCo szacuje w 1h21 skalę segmentu PRS na prawie 93 tys. mieszkań do 2028; 7,3 tys. to lokale istniejące (ok. 80% w 7 największych aglomeracjach z największym udziałem Warszawy - 34% i Wrocławia -14%); 25,6 tys. to lokale w budowie; 60 tys. to zapowiedzi inwestycyjne do 2028.

Reklama

Niemniej wspomniane blisko 93 tys. mieszkań w wynajmie instytucjonalnym w perspektywie najbliższych 7 lat wobec obecnie ok. 1,2 mln mieszkań w wynajmie rynkowym (i 15 mln mieszkań ogółem w Polsce) ilustruje w dalszym ciągu uzupełniający charakter tej formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Nieruchomości, Puls Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej