Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestowanie w mieszkania coraz mniej opłacalne. Lokaty i obligacje przebijają zyski

|
selectedselectedselected

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem stało się znacznie mniej opłacalne, pokazują świeże dane. W niektórych miastach lokaty bankowe z łatwością przebijają stopę zwrotu z kupna mieszkania na wynajem. I to nie uwzględniając żadnych dodatkowych kosztów ani odsetek kredytu. Czy to koniec eldorado na rynku najmu nieruchomości?

Inwestowanie w mieszkania coraz mniej opłacalne. Lokaty i obligacje przebijają zyski
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak bardzo spadła stopa zwrotu z inwestowania w mieszkania na wynajem?
  • W jakim duży mieście taka inwestycja jest teraz najmniej opłacalna?
  • Co jest powodem?

 

Zakup mieszkania na wynajem coraz mniej opłacalny - znamy nowe dane

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się coraz mniej opłacalne, wynika z ostatnich danych przygotowanych przez Otodom. W ciągu ostatnich dwóch lat stopa zwrotu z inwestycji wyraźnie spadła.

Obecnie, kształtuje się ona na gorszym poziomie niż inwestycja obligacje skarbowe, ale podobnym jak w przypadku lokat. W niektórych miastach, jak np. Kraków, Poznań czy Gdańsk, jest nawet mniej opłacalna niż lokaty.

Inwestycja w zakup nieruchomości pod wynajem będzie coraz mniej korzystna. - zauważyła Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Reklama

Na początku 2024 roku przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomość na wynajem w Krakowie tylko nieznacznie przekroczyła 4%, szacuje Otodom. Tymczasem, jeszcze pod koniec 2022 roku i na początku 2023 roku było to 5,5%.

Nietrudno znaleźć przyczynę spadku rentowności takiej inwestycji. Mieszkania w Krakowie podrożały o 27% rok do roku, wynika z danych NBP opartych na cenach transakcyjnych z I kwartału 2024 roku. Więcej o tych danych pisaliśmy tutaj: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły. W Krakowie wzrosły o 27,7% - znamy nowe dane NBP.

Jednocześnie, czynsze wzrosły tylko nieznacznie, bo o około 2% rok do roku (dane Otodom). Pisaliśmy o tym tutaj: Inwestowanie w mieszkania przestaje się opłacać

W Gdańsku czy Poznaniu, średnia stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem to obecnie około 4,3-4,5%, ocenia Otodom. Korzystniej jest w Łodzi czy Szczecinie, gdzie jest to około 5,5. Jednak półtora roku temu w przypadku Łodzi było to nawet przeciętnie 7,7%.

 

Reklama

mieszkanie na wynajem coraz mniej oplacalne lokaty i obligacje z latwoscia przebija zyski z najmu grafika numer 1mieszkanie na wynajem coraz mniej oplacalne lokaty i obligacje z latwoscia przebija zyski z najmu grafika numer 1
Źródło: Raport Otodom i Polityka Insight o tytule “Rocznik Najmu” z czerwca 2024 roku.

 

Pamiętajmy przy tym, że szacunki Otodom nie uwzględniają dodatkowych kosztów transakcyjnych, opłat, kosztów utrzymania lokalu czy obsługi kredytu hipotecznego. Zatem, przedstawia on scenariusz optymistyczny, w którym lokal jest wynajęty przez 100% czasu w ciągu całego roku.

Wskaźnik średniej stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem uwzględnia przeciętną cenę ofertową zakupu mieszkania na rynku wtórnym w danym mieście i zestawia ją ze średnim dwunastomiesięcznym czynszem najmu.

Nie otrzymamy dokładnej kwoty zysku, ale wskaże ona trendy. - czytamy w analizie Otodom.

Rynek najmu w Polsce jest geograficznie silnie skoncentrowany, ale już pod względem własności mocno rozproszony. Według badania z 2022 roku 86% właścicieli mieszkań na wynajem ma tylko jedną taką nieruchomość. Zatem decyzje pojedynczych podmiotów w ujęciu zbiorczym są kluczowe dla kształtowania się i rozwoju sytuacji na rynku najmu. - stwierdziła Karolina Klimaszewska, analityk rynku nieruchomości w Otodom.

Dla inwestora rozważającego zakup pierwszego lub kolejnego mieszkania na wynajem ważny jest wskaźnik zwrotu z inwestycji. - dodała.

Czytaj również: Nieruchomości to pułapka. Prawda o inwestowaniu w mieszkania

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama