Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE

|
selectedselectedselected
Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartym co do znaczenia (pod względem wagi) subindeksem jest subindeks gospodarstw domowych (IKRN_gosp). Zmienność analizowanego subindeksu prezentowana jest na rysunku nr 4.

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 1Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 1

W I kwartale 2022 roku odnotowano nieznaczny wzrost subindeksu gospodarstw domowych. Wartość IKRN_gosp ukształtowała się na poziomie 0,484 wobec 0,473 kwartał wcześniej. Wzrost analizowanego subindeksu odnotowano także w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to IKRN_gosp. wyniósł 0,470.

Wzrost subindeksu gospodarstw domowych determinowany był wyłącznie wyższym poziomem wskaźnika dotyczącego rocznej stopy wzrostu sumy realnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 0,570 wobec 0,340 kwartał wcześniej. Wzrost analizowanego subindeksu ograniczało natomiast pogorszenie nastrojów konsumenckich, mierzonych Bieżącym Wskaźnikiem Ufności Konsumenckiej. W I kw. 2022 roku wskaźnik obrazujący numer percentylaw rozkładzie empirycznym wskaźnika BWUK osiągnął historyczne minimum.

Podobnie historyczne minimum odnotowano w przypadku wskaźnika odnoszącego się do popytu na kredyty mieszkaniowe. Wskaźnik ten uległ obniżeniu już trzeci kwartał z rzędu.

Reklama

Jak wspomniano wcześniej w niniejszym tekście, indeks końcowy koniunktury na rynku nieruchomości (IKRN) liczony jest jako średnia ważona subindeksów:

• cen nieruchomości (IKRN_ceny),

• sektora bankowego (IKRN_banki),

• gospodarstw domowych (IKRN_gosp),

• sektora budownictwa (IKRN_bud).

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 2Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 2

Reklama

 

Uwzględniając zmiany subindeksów oraz wagi nadane przez ekspertów, indeks końcowy koniunktury na rynku nieruchomości (IKRN) w I kwartale 2022 roku wyniósł 0,613 wobec 0,704 kwartał wcześniej. Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego (I kw. 2021) indeks końcowy kształtował się na poziomie 0,618. Zmienność IKRN w czasie przedstawiono na rysunku 5.

Obniżenie poziomu indeksu koniunktury na rynku nieruchomości determinowane było istotnym kwartalnym spadkiem jednego spośród czterech subindeksów wchodzących w jego skład:

• subindeksu sektora bankowego (IKRN_banki) – z poziomu 0,656 w IV kwartale 2021 do 0,151 w I kwartale 2022 roku

 

Spadek wartości indeksu ograniczony był natomiast wzrostem:

Reklama

• subindeksu gospodarstw domowych (IKRN_gosp) – z poziomu 0,473 w IV kwartale 2021 do 0,484 w I kwartale 2022 roku,

• subindeksu cen nieruchomości (IKRN_ceny) – z poziomu 0,716 w IV kwartale 2021 do 0,769 w I kwartale 2022 roku,

• subindeksu sektora budownictwa (IKRN_bud) – z poziomu 0,976 w IV kwartale 2021 do 1,069 w I kwartale 2022 roku.

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 3Indeks koniunktury na rynku nieruchomości - analiza HRE  - 3

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu HERITAGE REAL ESTATE: “Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w I kwartale 2022”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Indeks HRE

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Heritage Real Estate Investment Trust

Heritage Real Estate Investment Trust

Firma powstała w 2018 roku w oparciu o szczegółowe analizy rynku nieruchomości oraz na bazie wieloletnich doświadczeń wykwalifikowanych ekspertów. HREIT dostarcza najwyższej jakości deweloperskie know-how, od wyboru lokalizacji po komercjalizację i wyjście z inwestycji. Każdy projekt traktowany jest ze szczególną uwagą, zarówno na etapie analiz, jak i realizacji. W ramach podmiotów celowych spółka realizuje również własne projekty z sektora nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Inwestycje wyróżnia szereg rozwiązań proekologicznych, a nad ich realizacją czuwa wykwalifikowana kadra specjalistów. Właścicielem firmy jest Michał Sapota, a jej siedziba znajduje się w Warszawie.


Reklama
Reklama