Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile kosztuje apartament w nadmorskim kurorcie? Okres żniw dla branży zakwaterowania w pełni

|
selectedselectedselected
Ile kosztuje apartament w nadmorskim kurorcie? Okres żniw dla branży zakwaterowania w pełni | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Gorsze nastroje konsumenckie, spadek realnych dochodów ludności oraz konkurencja zagranicznej oferty turystycznej powodują, że branża zakwaterowania podczas tegorocznych letnich wakacji prawdopodobnie nie poprawi swoich wyników względem poprzedniego roku.
  • Analiza cen pobytów w apartamentach wskazuje, że kurorty nadmorskie obniżyły ceny względem ubiegłego roku. Przeciwny trend zaobserwowaliśmy w górach. W większości analizowanych ośrodków turystycznych nastąpił spadek ceny pobytu wakacyjnego w przypadku rezerwacji złożonej w czerwcu względem rezerwacji w marcu, co może sugerować, że tempo rezerwacji miejsc jest niższe od oczekiwań wynajmujących.
  • Gorsza koniunktura na rynku wynajmu krótkoterminowego nieruchomości turystycznych zniechęciła deweloperów do dalszego wzrostu aktywności budowlanej na tych rynkach, po kilku latach silnej ekspansji. Obecnie w regionach turystycznych notujemy silniejszy spadek rozpoczynanych projektów deweloperskich niż w skali całego kraju.

Rozpoczęły się wakacje – okres żniw dla branży zakwaterowania, a także prywatnych inwestorów na rynku wynajmu krótkoterminowego. Warto zauważyć, że lata niskich stóp procentowych przyciągnęły do tego segmentu kapitał szukający wyższych stóp zwrotu, a w rejonach atrakcyjnych turystycznie obserwowaliśmy wzmożoną aktywność deweloperską. Branża zakwaterowania w ostatnim czasie wystawiona była na szokową zmienność popytu, najpierw kompletne odcięcie przychodów lockdownem w trakcie pandemii, a następnie - często w warunkach niedoborów kadrowych - zderzenie z falą nadzwyczajnie wysokiego popytu, w dużej mierze odłożonego, dodatkowo wspomaganego zastrzykiem płynności dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych w ramach tarcz pomocowych i niskich stóp procentowych oraz wspartego ograniczoną turystyką zagraniczną w związku z trudnościami czy niepewnością podróżowania. Sezon 2023 to powrót do normalności. Podobnie jak rok temu, czerwcowy Puls Nieruchomości poświęcamy analizie rynku zakwaterowania w popularnych krajowych kurortach. Przy okazji informujemy Naszych Czytelników, że w miesiącach wakacyjnych odpoczywamy, a kolejną edycję Pulsu Nieruchomości opublikujemy we wrześniu.

Zobacz także: Polacy rzucili się na wakacje, mocno korzysta na tym pewna spółka z GPW

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: "Puls Nieruchomości. Analizy Nieruchomości", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama