Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA

|
selectedselectedselected
Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 1Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 1

Ostatnie globalne dane odnośnie cen nieruchomości komercyjnych wskazują na dalsze odbicie w Europie oraz zadyszkę w USA

Według Indeksu Green Street wartości nieruchomości komercyjnych na szerokim rynku europejskim na koniec 2021 osiągnęły 135,3 (100 = sierpień 2007, 133,6 = grudzień 2021). Stanowi to wzrost o 6,6% względem poprzedniego szczytu bezpośrednio sprzed epidemii Covid-19. Ogółem indeks wzrósł r/r o 8,4% (wzrost r/r w poprzednim kwartale 9,6%). Wzrost na rynku amerykańskim był jeszcze bardziej wyraźny, rynek ten jest już wyższy o ponad 15% poziomu sprzed epidemii, jednak w ostatnim kwartale wzrost na rynku amerykańskim wyraźnie zahamował +1% kw/kw.

Odbicie cenowe na rynku biurowym zatrzymało się, zdecydowanym liderem są magazyny

Europejski indeks dla nieruchomości wzrósł o 1,5% kw/kw. Ponownie najwyższy wzrost odnotowano w sektorze magazynowym (3,4%). Nieruchomości biurowe po okresie niemal dwóch lat wzrostów ponownie potaniały kw/kw o symboliczne 0,3%. Ich ceny są obecnie zbliżone do okresu bezpośrednio sprzed Covid-19. W przypadku nieruchomości handlowych odnotowano niespodziewany wzrost o 1,8% kw/kw, lecz ich indeks jest nadal niższy o 20% niż przed epidemią oraz o 34% niższy niż w rekordowym 2016.

Stosunkowo słabe zachowanie rynku krajowego jest typowe dla okresu podwyższonego ryzyka

W sytuacji kryzysu gospodarczego popyt na aktywa w krajach peryferyjnych spada szybciej niż na aktywa w krajach będących eksporterem kapitału.

Reklama

Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 2Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 2

Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 3Dalsze odbicie cen nieruchomości komercyjnych w Europie oraz zadyszka w USA - 3

Według RICS globalny sentyment inwestycyjny poprawia się i jest obecnie pozytywny

Według ostatniego badania RICS z 4q21, globalny sentyment inwestycyjny poprawił się kw/kw z -1 do +5, jest to najlepszy wynik od końca 2019. Globalny sentyment rynku najmu również poprawił się, lecz nadal jest negatywny (-4). Szeroki globalny sentyment rynkowy (inwestycyjny + najmu) po raz pierwszy od 4q19 jest minimalnie pozytywny. Najlepsze wyniki przypadają rynkowi amerykańskiemu, najgorsze rynkom Azji i Pacyfiku. Szok jakim była epidemia był mniejszy w porównaniu z kryzysem finansowym w 2008, kiedy sentyment rynkowy wyniósł -48 (w 2020 maksymalnie negatywny odczyt sentymentu wyniósł -38).

Sentyment inwestycyjny jest lepszy w porównaniu z sentymentem rynku najmu

Zdecydowanie lepsze odczyty sentymentu rynku inwestycyjnego w porównaniu z sentymentem rynku najmu. Prawdopodobnie wynika to z natury obecnego kryzysu, który odwrotnie niż w 2008 ma swoje źródła na rynku najmu. Dodatkowo obecny kryzys zasadniczo nie dotknął rynku magazynowego, który wręcz przeżywa bezprecedensowy rozkwit co dodatkowo działało jako stabilizator. Nadal oczekiwania co do wzrostu cen stawek najmu, jak i ogólny sentyment jest zdecydowanie najlepszy w tym sektorze.

Pozytywnym sygnałem dla rynku jest powrót oczekiwań wzrostu wartości kapitałowych dla nieruchomości komercyjnych (o ok. 2% r/r), na początku 2021 rynek oczekiwał dalszych spadków.

W Polsce sentyment poprawia się lecz nadal jest ujemny oraz poniżej średniej globalnej i europejskiej

Reklama

W Polsce ogólny sentyment na poziomie -8 wskazuje na poprawę o 10 pkt r/r, lecz jest to trzeci najgorszy wynik z 19 badanych krajów europejskich oraz zdecydowanie gorszy od wyniku światowego +1.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Rynek inwestycyjny, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama