Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy przepisy o ochronie praw lokatorów będą zliberalizowane na korzyść właścicieli mieszkań?

|
selectedselectedselected

w 2030 roku: Przepisy o ochronie praw lokatorów są zliberalizowane na korzyść właścicieli mieszkań.

Czy przepisy o ochronie praw lokatorów będą zliberalizowane na korzyść właścicieli mieszkań?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

54% NIE

W Polsce funkcjonują jednocześnie dwie skrajne opcje: ustawa o ochronie praw lokatorów daje najemcom bardzo rozbudowaną ochronę, a coraz popularniejsza umowa najmu okazjonalnego drastycznie tę ochronę ogranicza. Trudno o bardziej liberalną umowę. Obecna sytuacja może się utrzymać przez długie lata, ponieważ beneficjentami obu rodzajów umów są bardzo różne, ale równie duże i istotne grupy wyborców. Utrudniać będzie to wszelkie ruchy w kierunku znalezienia złotego środka, akceptowalnego zarówno przez najemców, jak i właścicieli mieszkań.

 

32% TAK

Prawa najemców liberalizują się oddolnie już od kilku lat poprzez geometryczny wzrost liczby umów najmu okazjonalnego. Jest to skutkiem niemalejących obaw właścicieli mieszkań o spotkanie nieuczciwego najemcy, który nie będzie płacił czynszu i unikał eksmisji. Liberalizacja standardowej umowy najmu może mieć miejsce , zwłaszcza jeśli motywacją będzie wprowadzenie na rynek najmu przynajmniej części z puli 1,8 miliona pustostanów szacowanych obecnie przez GUS. Obecnie wielu właścicieli woli, by mieszkanie stało puste, niż ryzykować zajęcie lokalu przez niepłacącego lokatora.

 

Zobacz także: Polityka mieszkaniowa państwa będzie nastawiona na stymulowanie rynku najmu bardziej niż promowanie własności?

Reklama

 

Możliwe, że w tej kwestii będzie się mocno uwidaczniał konflikt międzypokoleniowy. Najemców będzie zdecydowanie więcej wśród młodszych pokoleń, których przedstawiciele naturalnie będą chcieli chronić własne interesy. Wzrośnie presja na standaryzację umów i jasne reguły,  w tym – ochronę najemców. Natomiast dla osób starszych, które w przytłaczającej większości zaspokoiły już swoje potrzeby mieszkaniowe poprzez własność, temat najmu będzie istotny przede wszystkim z perspektywy wynajmujących. Rozbieżne interesy grup społecznych znajdują swoje odbicie na scenie politycznej.

Wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych będzie kluczowy dla kształtu polityki mieszkaniowej do końca dekady. W ciekawej pozycji będą partie oparte na elektoracie raczej starszym, które jednocześnie obiecują rozwiązanie kwestii mieszkaniowej. Ich „socjalność” może się wyrażać w przyszłości m.in. niechęcią wobec ochrony praw lokatorskich. - dr hab. Mikołaj Lewicki Katedra Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych Wydziału Socjologii UW, członek rady programowej Fundacji Rynku Najmu

 

Zobacz więcej: Najem 2030. Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ThinkCo null

ThinkCo

ThinkCo jest niezależną instytucją doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości. Stanowimy zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy świadcząc usługi dla deweloperów, funduszy, instytucji i samorządów. Pomagamy usprawniać istniejące i wdrażać nowe rozwiązania biznesowe przez tworzenie kompleksowych strategii, standardów i wytycznych oraz dobór odpowiednich metod komunikacji. Łączymy wiedzę architektów i badaczy z doświadczeniem świata biznesu w celu tworzenia lepszych procesów, produktów i miejsc.


Reklama
Reklama