Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla cen mieszkań na 2024 rok [BADANIE]

|
selectedselectedselected
Ceny mieszkań - prognozy na 2024 rok [BADANIE] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W minionym roku obserwowaliśmy spory wzrost cen mieszkań, warunkowany głównie programem Bezpieczny Kredyt 2%. Czy w tym roku sytuacja na rynku ulegnie odwróceniu? 

 

  • Jakich tendencji rynkowych oczekują eksperci?
  • Czy ceny mieszkań spadną? 
  • Jakie zmiany czekają nas w kolejnych miesiącach? 

 

Reklama

 

Czy ceny mieszkań wzrosną w 2024 roku?

Analitycy Metrohouse postanowili przyjrzeć się rynkowi nieruchomości, prognozując kształtowanie się stawek w 2024 r. Ankietę wśród agentów przeprowadzono w grudniu, gdy jeszcze nie pojawiły się szczegóły dotyczące programu “Mieszkanie na Start”. 

 

Zobacz również: Kolejne miasto w klubie 10 tys. zł za mkw. Ceny mieszkań rosną na rynku pierwotnym

 

Wśród pytań, jakie zadano ekspertom, pojawiły się te dotyczące czynników, które w największym stopniu będą wpływać na kształtowanie się popytu na mieszkania. Ankietowane osoby mogły wybrać 3 najbardziej istotne zjawiska. Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się: dostępność rządowych programów wsparcia przy zakupie mieszkania (56%), wysokie ceny mieszkań (53%) czy ograniczona podaż mieszkań (51%). Wysoki odsetek uzyskano również w przypadku czynników powiązanych z finansowaniem, to odpowiednio 37% dla wysokiego kosztu kredytu i 33% dla braku zdolności kredytowej. 

 

Reklama

ceny mieszkan prognozy na 2024 rok badanie grafika numer 1ceny mieszkan prognozy na 2024 rok badanie grafika numer 1

Źródło: Metrohouse

  

“Jak pokazuje doświadczenie z wcześniejszych lat, przy aktualnych uwarunkowaniach rynkowych, nic tak nie pobudzi rynku nieruchomości, a co za tym idzie mocno skorelowanego z nim rynku kredytów hipotecznych, jak dobry program ze wsparciem rządowym" – komentuje Artur Grodzicki z Credipass.  

 

Zobacz również: Ceny domów w Wielkiej Brytanii zaskakują! Rynek sprzeciwia się kryzysowi

Reklama

 

 

Co nas czeka w kolejnym roku?

48% ankietowanych agentów Metrohouse stwierdziło, że popyt na mieszkania będzie spadać. Odpowiedzi na pytania jasno sugerują jednak, że większość przewiduje dalszy wzrost cen. Te są zależne od segmentu. 

Na rynku pierwotnym wzrostu cen spodziewa się 60% ankietowanych. Przeciwnej sytuacji oczekuje z kolei 5% badanych. Spora część ekspertów (35%) przewidywała stabilizację w grudniowym badaniu. 

Nieco spokojniej ma być na rynku wtórnym. Podwyżki przewidywane są przez 56% badanych, spadki przewiduje 14% z nich. 

Reklama

 

Zobacz również: Mieszkanie na start - dla kogo wyższe dopłaty i lepsze warunki? Nowe szczegóły rządowego programu

 

ceny mieszkan prognozy na 2024 rok badanie grafika numer 2ceny mieszkan prognozy na 2024 rok badanie grafika numer 2

Źródło: Metrohouse

 

Czy nowy rządowy program może odmienić tę sytuację? Pomimo że przedstawiciele KO powtarzali, że inicjatywa nie spowoduje wzrostu cen na rynku, trudno oczekiwać, że w obecnej sytuacji będzie to realne. Mowa głównie o napiętej stronie podażowej, która uniemożliwia istotne spadki cen. W wyniku obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2% w drugiej połowie 2023 r., z oferty deweloperów praktycznie zniknęły najtańsze mieszkania, szczególnie w przypadku największych polskich miast. 

Reklama

"Moim zdaniem sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2024 r. niewiele się zmieni w stosunku do ubiegłego roku. W dalszym ciągu popyt na mieszkania będzie wzrastał, ponieważ mieszkań na rynku jest niewiele, a zainteresowanie zakupem jest ogromne" - skomentowała Izabela Marszałek – Słaboń, dyrektorka biura Metrohouse w Bielsku-Białej. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama