Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszkanie na start - szczegóły rządowego programu

|
selectedselectedselected
Mieszkanie na start - dla kogo wyższe dopłaty i lepsze warunki? Nowe szczegóły rządowego programu | FXMAG INWESTOR
East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek ogłoszony został nowy program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych, który wywołał jeszcze więcej kontrowersji niż niedawno zakończony Bezpieczny Kredyt 2%. Co ciekawe - również w samym środowisku rządowej koalicji. Wiceminister rozwoju i technologii przyznał, że o programie Mieszkanie na start dowiedział się z mediów i z pewnością nie jest jego zwolennikiem. Na oficjalnej stronie ministerstwa pojawiły się natomiast nowe szczegóły dotyczące programu.

 

Mieszkanie na start - nowe informacje

Ogłoszony w czwartek program Mieszkanie na start, zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana, ma ruszyć w połowie 2024 roku, a na jego finansowanie zarezerwowano 500 mln złotych w tegorocznym budżecie.

Od samego początku było wiadomo, że nowy program będzie opierał się - podobnie jak zakończony z nowym rokiem Bezpieczny Kredyt 2% - na rządowych dopłatach do kredytów hipotecznych na zakup pierwszego mieszkania. Program Mieszkanie na start zakłada jednak różny poziom dopłat do rat, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich łącznych dochodów.

Reklama

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nadchodzi Kredyt 0%, ale nie dla każdego - znamy szczegóły nowego programu

 

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiły się dodatkowe informacje na temat planowanego programu. Wiadomo już, że - w przeciwieństwie do Bezpiecznego Kredytu 2% - nie będzie on nakładał limitu wieku dla osób, które maja co najmniej jedno dziecko. Oprócz tego osoby, które posiadają już mieszkanie, ale mają co najmniej trójkę dzieci również będą uprawnione do skorzystania z programu Mieszkania na strat. Ponadto program ma pozwolić na pokrycie kosztów partycypacji w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM) albo w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS), pozwoli też pokryć wkład wnoszony w związku ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu.

 

Sporo dyskusji wywołały też ustalone w ramach programu kryteria dochodowe. Zgodnie z nimi limit dochodów uprawniający do skorzystania z programu ma wynieść:

  • dla 1-osobowego gospodarstwa 10 tys. PLN brutto
  • dla 2-osobowego: 18 tys. PLN brutto,
  • dla 3-osobowego: 23 tys. PLN brutto,
  • dla 4-osobowego: 28 tys. PLN brutto,
  • dla 5-osobowego: 33 tys. PLN
Reklama

 

Z informacji opublikowanych na stronie ministerstwa wynika, że w przypadku przekroczenia limitu dochodów przez jednoosobowe gospodarstwo dopłata będzie pomniejszana o 50 gr za każdy 1 PLN powyżej progu, a w przypadku co najmniej dwuosobowych gospodarstw domowych będzie to 25 gr dopłaty mniej za każdy 1 PLN powyżej limitu.

 

Czytaj również: Kontrowersyjny deweloper ma problem - został bez generalnego wykonawcy największej inwestycji

 

Wiadomo też, że wysokość zaciągniętego kredytu nie będzie w żaden sposób limitowana, jednak dopłaty będą obowiązywać jedynie do wyznaczonej kwoty:

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Kwota kredytu do której przysługuje dopłata

1

200 000 zł

2

400 000 zł

3

450 000 zł

4

500 000 zł

5

600 000 zł

+1

+100 000 zł

 

Reklama

Oprócz tego pojawi się mechanizm zabezpieczający przed dołączaniem osób do umowy kredytu tylko w celu podniesienia limitu dopłaty - np. gdy kredyt udzielony zostanie dwóm osobom i w trakcie jego spłaty jedna z nich odstąpiłaby od umowy kredytu (zgodę wyraża bank kredytujący badając wcześniej zdolność kredytową pozostałego kredytobiorcy), kwota dopłaty zostanie ponownie przeliczona i zmniejszona stosowanie do nowej wielkości gospodarstwa domowego.

 

Na stronie ministerstwa możemy przeczytać również o innych zasadach wyznaczania wyższych limitów dopłat w miastach, w których nieruchomości są zauważalnie droższe. "W przypadku zakupu mieszkania w mieście na prawach powiatu będącego stolicą województwa, dla którego ogłoszona przez wojewodę wartość odtworzeniowa 1m2 lokalu mieszkalnego jest o co najmniej 15% wyższa niż wartość ogłoszona dla całego kraju, podane wyżej kwoty będą zwiększane o co najmniej 10%  – czyli np. dla dwuosobowego gospodarstwa domowego 440 tys. zł.

W miastach, w których wartość odtworzeniowa 1m2 lokalu mieszkalnego jest wyższa o co najmniej 30%, stosowane kwoty bazowe dopłat będą wyższe o 20% – czyli np. dla dwuosobowego gospodarstwa domowego 480 tys. zł.”

 

Zapis ten ma wynikać ze specyfiki polskiego rynku nieruchomości, w którym ceny mieszkań w poszczególnych aglomeracjach znacząco odbiegają od średniej. „Wprowadzenie korekty dla tych rynków pozwoli kupić na nich mieszkanie z nowym kredytem przy podobnej atrakcyjności względem oferty rynkowej jak w reszcie kraju” - czytamy na stronie ministerstwa.

 

Czytaj również: Wielomilionowa kara dla dewelopera! Chodzi o "zysk bez ryzyka" na rynku nieruchomości

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama