Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny drewnianych domów mocno wzrosły! Podobnie jak ich popularność. Analizy sektorowe

|
selectedselectedselected
Ceny drewnianych domów mocno wzrosły! Podobnie jak ich popularność. Analizy sektorowe  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Popularność domów drewnianych, szczególnie o konstrukcji prefabrykowanej – modułowej, mocno wzrosła już na początku pandemii COVID-19. Znacznie zmniejszona mobilność i ograniczone perspektywy wyjazdów wakacyjnych skierowały zainteresowanie konsumentów w stronę działek, zarówno rekreacyjnych, jak i tych przeznaczonych pod budynki całoroczne. Wzrosło zainteresowanie tzw. domami bez pozwolenia, przy czym do końca 2021 uproszczona procedura budowy obejmowała domy o powierzchni zabudowy do 35 m2 , a od stycznia 2021, w wyniku zmian wprowadzonych w programie Polski Ład, powierzchnia zabudowy domu może sięgać 70 m2 . Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) w pierwszych 5 miesiącach obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano 304 zgłoszenia na takie domy.

 

Wykres 3. Popularność haseł związanych z domami drewnianymi w wyszukiwarce Google (dane dla Polski)

Ceny drewnianych domów mocno wzrosły! Podobnie jak ich popularność. Analizy sektorowe  - 1Ceny drewnianych domów mocno wzrosły! Podobnie jak ich popularność. Analizy sektorowe  - 1

 

  • Szczyt popularności hasła dom 35m2 przypadł na 1q21.
  • Wysokie zainteresowanie hasłem dom bez pozwolenia widać było w 3-4q21, co można wiązać z zapowiedziami zmian w przepisach budowlanych sygnalizowanymi w Polskim Ładzie.
  • Od początku 2022 rośnie ponownie popularność hasła dom modułowy
Reklama

 

CENY DREWNIANYCH DOMÓW MODUŁOWYCH DO 35 M2

Od 2q21 obserwujemy dwucyfrowy wzrost cen wyrobów z drewna – inflacja PPI w styczniu 2021 wynosiła jedynie 3,3% r/r, a już pół roku później, w lipcu, osiągnęła ponad 15%. Wzrosły również ceny domów modułowych z drewna. W lipcu 2021 cena podstawowego domu o pow. 35 m2 w cenniku jednego z czołowych polskich producentów była ponad 50% wyższa niż w październiku 2020, a w cenniku z maja 2022 ceny były blisko 85% wyższe niż pod koniec 2020

Na tak silne wzrosty cen domów z drewna złożyły się czynniki popytowe i podażowe. Pandemia wywołała zwiększony popyt na tzw. „drugie domy”, często budowane w oparciu o technologię drewnianą. Wzrosło również zapotrzebowanie na dobra trwałego użytku (np. meble), produkty DYI, co z kolei przełożyło się na zwiększony popyt na drewno w skali globalnej i doprowadziło do wzrostu cen, a nawet fizycznych niedoborów surowca. 

 

 

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu Monitoring Branżowy, Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama