Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny domów spadają najszybciej od 10 lat. Program ratowania rynku nieruchomości na razie nic nie daje

|
selectedselectedselected

Ceny istniejących domów w dużych miastach na wielkim rynku spadły w ubiegłym miesiącu o 7,5% rok do roku, co oznacza największy spadek… w historii pomiaru.

JADE GAO/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Gdzie ceny domów spadają najszybciej od 10 lat, a może i w historii?
  • Co robi rząd by temu zapobiec?
  • Czy bank centralny może obniżyć stopy?
  • Co o tej sytuacji mówią analitycy?

 

Ceny nowych domów w 70 dużych miastach w tej wielkiej gospodarce spadły w maju o 0,7% miesiąc do miesiąca – to było najszybsze tempo od 2014 roku. Ale w ujęciu rok do roku ceny spadły o 4,3%.

Według Macquarie Group, ceny istniejących domów w tych chińskich miastach spadły w ubiegłym miesiącu o 7,5% rok do roku, co oznacza największy spadek… w historii pomiaru.

Reklama

 

Najszybszy spadek od 10 lat

Na rynku pierwotnym w Chinach ceny nieruchomości spadły w 68 z 70 miast w maju, w porównaniu do 64 w kwietniu. Na rynku wtórnym ceny spadły we wszystkich 70 miastach, w porównaniu do 69 w kwietniu – według danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS).

Jeśli chodzi skalę spadku, ceny nowych domów w maju poszły w dół o 0,7% miesiąc do miesiąca – najszybciej od dekady. Jedynym miastem ze wzrostem w ujęciu miesięcznym był Szanghaj (+0,6%). Ceny również spadły w porównaniu z rokiem poprzednim. Według NBS, ceny nowych domów spadły o 4,3% r/r, podczas gdy ceny istniejących domów spadły o 7,5% r/r.

Rozczarowujące dane pojawiły się dwa tygodnie po tym, jak Pekin ogłosił ambitne plany ratowania sektora nieruchomości. Rząd Państwa Środka uruchamia instrument pożyczkowy o wartości 300 miliardów juanów (41,3 mld USD), który ma pomóc samorządom lokalnym w skupie niesprzedanych domów od deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji, aby usunąć nadwyżkę zapasów mieszkaniowych i wzmocnić rynek.

Liu Aihua, rzecznik NBS, powiedział że rynek nieruchomości przechodzi obecnie korektę i minie trochę czasu, zanim środki zastosowane przez rząd Chin zaczną działać.

Reklama

Chory rynek nieruchomości w Chinach odzwierciedla stagnację w gospodarce. Produkcja przemysłowa rosła wolniej w maju: 5,6% r/r w porównaniu z 6,7% rok wcześniej. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o około 6%.

 

„To dzwonek alarmowy”

Jak te dane komentują analitycy? Lynn Song, główny ekonomista ds. Chin w ING uważa, że najnowsze dane to „dzwonek alarmowy”, ponieważ decydenci w Pekinie swoim postępowaniem nie byli w stanie ustabilizować rynku mieszkaniowego. „Dane te wskazują, że sektor nieruchomości pozostanie czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy Państwa Środka w tym roku" – stwierdził Song w rozmowie z „The Telegraph”.

Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote Bank, powiedział, że ponure dane gospodarcze mogą skłonić Ludowy Bank Chin do obniżenia stóp procentowych w celu wsparcia popytu. "Najnowsze dane pokazały, że ceny domów w Chinach spadły w maju w szybkim tempie pomimo wysiłków podejmowanych przez chiński rząd w celu ratunkowym" - stwierdził.

"Dane pokazują, że ceny spadają prawie wszędzie, co pokazuje, że presja na wycofywanie się z rynku przez władze lokalne jest nadal obecna" - powiedział Yan Yuejin, dyrektor w Chińskim Instytucie Badań i Rozwoju E-house z siedzibą w Szanghaju. "Spadek cen oznacza również, że deweloperzy dostosowali swoje strategie i oferują atrakcyjne rabaty, aby przyciągnąć kupujących.

Reklama

"Ogólnie rzecz biorąc, rynek pozostaje w depresji" - powiedział Guan Rongxue, starszy analityk w Zhuge Real Estate Data Research Centre w Szanghaju. "Efekt polityki wspierającej wydaje się być tylko chwilowy, ponieważ zaufanie rynku pozostaje słabe" - stwierdził.

W czerwcu rusza sezon promocyjny. Trend obniżek cen na chińskim rynku nieruchomości będzie więc kontynuowany. W dłuższej perspektywie ożywienie na rynku nieruchomości w Państwie Środka zależy od zmiany oczekiwań dotyczących zatrudnienia i dochodów.

 

Zobacz również: Czy opłaca się inwestować w elektrownię atomową? Bill Gates twierdzi, że tak

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama