Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwaga na weksle inwestycyjne! UOKiK nałożył kary na oferujących

|
selectedselectedselected

UOKiK ukarał kilka spółek i kilka osób za oferowanie weksli inwestycyjnych. Jest to działanie niezgodne z polskim prawem.

Uwaga na weksle inwestycyjne! UOKiK nałożył kary na oferujących
unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co to jest weksel inwestycyjny?
  • Czemu jego oferowanie jest niezgodne z prawem?
  • Jak emitenci wykorzystują kupujących weksle inwestycyjne?
  • Na jakie firmy UOKiK nałożył kary za emitowanie weksli?

 

Weksel inwestycyjny gwarantujący stały procent? Taka oferta powinna zapalać nam w głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą.

 

Zobacz również: Oszustwa finansowe nie ustają, uważaj jak robisz przelew

 

Reklama

 

Weksel inwestycyjny? Nie ma czegoś takiego

Prezes UOKiK za ofertę „Porozumienia wekslowego” nałożył kary na Assay ASI i osoby zarządzające spółką oraz na Assay Management. Chodzi o posługiwanie się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją.

Już w kwietniu 2023 r. prezes UOKiK wydał  ostrzeżenie konsumenckie w sprawie weksli. Wskazywał, że Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna posługuje się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją, przez co istnieje duże ryzyko utraty przez konsumentów zainwestowanych środków.

Posługując się wekslem niezgodnie z przeznaczeniem Assay ASI naruszała przepisy. Konsumenci, którzy zawarli „Porozumienie wekslowe” ponosili ryzyko prowadzonej przez spółkę działalności inwestycyjnej. Ta polegała głównie na nabywaniu udziałów i akcji w start-upach, czyli przedsięwzięciach niosących ze sobą wysokie ryzyko inwestycyjne – twierdzi UOKiK w komunikacie.

Spółka Assay ASI oferowała „Porozumienia wekslowe”. Przerzucała na konsumentów ryzyko prowadzonej działalności inwestycyjnej, co stanowiło nieuczciwą praktykę rynkową. Ukarana została spółka Assay ASI (60 tys. zł) i osoby nią zarządzające (Paweł Kruszyński - ponad 480 tys. zł oraz Iwo Rybacki - ponad 250 tys. zł.).

Karę otrzymała również spółka Assay Management (ponad 650 tys. zł). Pozyskiwała klientów na rzecz Assay ASI. Wprowadzała konsumentów w błąd co do pewności uzyskania przyszłych korzyści finansowych z inwestycji w weksle oraz co do objęcia tej oferty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Reklama

Decyzje wobec Assay ASI, osób nią zarządzających jak i Assay Management są nieprawomocne. Przysługuje od nich odwołanie.

 

Zobacz także: Rekomendacja „kupuj” dla polskiego producenta gier. „Doceniamy komfortową sytuację spółki”

 

Środki pozyskane z weksli zamieniali w pożyczki – dostali karę

Ukarana została także spółka Dziesiątka Finanse ze Świdnicy (524 781 zł). „Przedsiębiorca stosował trzy praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Dwie z nich dotyczyły także stosowania weksla w relacji z konsumentami . Spółka posługiwała się tym papierem wartościowym w sposób sprzeczny z jego funkcją, oferując weksle inwestycyjne, a pozyskane środki wykorzystywała do udzielania pożyczek gotówkowych. Tym samym obarczała konsumentów ryzykiem prowadzonej przez siebie działalności pożyczkowej.  Ponadto, wprowadzała w błąd rozpowszechniając nieprawdziwe informacje co do bezpieczeństwa inwestycji” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Poza tym, prezes UOKiK zakwestionował również praktykę dotyczącą głównej działalności firmy Dziesiątka Finanse w zakresie udzielania pożyczek. Firma nie obniżała całkowitego kosztu kredytu w przypadku przedterminowej jego spłaty. Firmie przysługuje odwołanie od decyzji prezesa UOKiK.

Warto dodać, że prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawie spółki Credit Royal oraz postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez CK Investments. Obie spółki  proponowały konsumentom inwestycje w weksle. 

Reklama

Przypomnijmy, że w sierpniu 2023 roku prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie spółki Aforti Holding, która namawiała do zainwestowania w „Ofertę wekslową”. A pod koniec 2022 r. prezes UOKiK  wydał  decyzję dotyczącą BREWE Leasing, natomiast w czerwcu 2021 r. decyzję  dotyczącą  Funduszu Hipotecznego Yanok, który poprzez „weksle inwestycyjne” gromadził fundusze na swoją działalność.

 

Zobacz również: Kernel: KNF zawiesza postępowanie ws. wycofania z GPW akcji spółki!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama