Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto kupują te banki centralne, które zwiększają znacznie podaż pieniądza

|
selectedselectedselected

Od wielu kwartałów banki centralne kupują złoto na potęgę. I okazuje się, że robią to przede wszystkim te banki, które jednocześnie zwiększają mocno podaż pieniądza.

Złoto kupują te banki centralne, które zwiększają znacznie podaż pieniądza
unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Dlaczego banki centralne rzucają się na złoto?
  • Które banki centralne kupują najwięcej złota?
  • Czy zakupy złota korelują ze zwiększoną podażą pieniądza?

 

Od wielu lat banki z rynków wschodzących dosłownie rzucają się na złoto. Przodują w tym Chiny, ale też Turcja i Rosja. W szerokim gronie kupujących jest również Polska.

Okazuje się, że te banki centralne, które robią zdecydowane zakupy złota, zwiększają też śmiało podaż pieniądza M2.

 

Banki centralne kupują złoto na potęgę...

Reklama

W I kwartale 2024 banki centralne ustanowiły rekord zakupów złota, jeśli chodzi o pierwsze 3 miesiące roku. Kupiły 289 ton kruszcu. Przed rokiem zakupiły niewiele mniej – 286 ton. Średnia z ostatnich 5 pierwszych kwartałów to 171 ton.

Generalnie w roku 2022 i 2023 banki centralne kupiły rekordowo dużo złota, przekraczając barierę 1000 ton. W 2022 roku kupiły 1083 tony, a w 2023 roku 1037 ton.

 

Zobacz także: Kurs miedzi na historycznym maksimum! Cena metalu rośnie z wielu powodów

 

Zakupy złota przez banki centralne (tony)

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

Źródło: WGC

 

„Rynek w końcu zaczyna doceniać znaczenie wkładu banków centralnych w popyt na złoto. Odpowiadają za prawie jedną czwartą rocznego popytu na złoto w 2022 i 2023 roku. To właśnie apetyt banków na złoto utrzymywał cenę złota w ostatnich latach na wysokim poziomie w obliczu trudnych warunków: a mianowicie wyższych rentowności i siły dolara amerykańskiego” – wskazują eksperci Światowej Rady Złota (WGC).

Długotrwały trend zwiększonych zakupów złota przez banki centralne nie tylko pozostaje nienaruszony, ale nadal jest zdominowany przez banki z rynków wschodzących. Banki centralne z Azji Wschodniej i Środkowej odpowiadały za większość zakupów netto w I kwartale. Ludowy Bank Chin utrzymał wysoką dynamikę zakupów w I kwartale 2024, dodając 27 ton do swoich rezerw złota.

W marcu banki centralne nadal systematycznie dodawały złoto do swoich rezerw. Zwiększyły swoje zasoby złota o 16 ton. Kupujący dodali 40 ton złota do swoich rezerw, a zostało to zrównoważone przez sprzedaż netto 25 ton. Bank Centralny Turcji był największym nabywcą w marcu, dodając 14 ton złota do swoich rezerw.

W szerokiej czołówce jest także NBP. W I kwartale zakupił 1,19 tony. Jednak przypomnijmy, że w ostatnich latach polski bank centralny kupił ponad 200 ton złota od września 2018 roku. We wrześniu 2023 roku jego złote rezerwy przekroczyły 315 ton.

Reklama

NBP zwiększył w kwietniu zasoby złota do 11.682 mln uncji z 11.532 mln uncji. Bank chce zwiększyć udział złota do 20% całości rezerw do końca 2025 r.

 

Zakupy złota w I kwartale 2024 – poszczególne banki centralne

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, linia

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, linia

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: WGC

 

Reklama

Zakupy złota w marcu 2024

zloto kupuja te banki centralne ktore zwiekszaja znacznie podaz pieniadza grafika numer 1zloto kupuja te banki centralne ktore zwiekszaja znacznie podaz pieniadza grafika numer 1

Źródło: WGC

 

Czytaj również: Słynny inwestor stawia na złoto, rezygnuje z akcji amerykańskich gigantów

 

...i zwiększają śmiało podaż pieniądza

I teraz: okazuje się, że banki centralne, które rzucają się na złoto, jednocześnie ochoczo zwiększają podaż pieniądza M2. Zauważył to analityk Daniel Kostecki (CMC Markets) publikując wykres:

Reklama

 

 

 

Kostecki zestawił dane o podaży M2 z Polski, USA, strefy euro, Chin i Japonii. I okazało się, że to w Chinach i Polsce podaż M2 przyrasta od lat najbardziej w tym wąskim gronie.

Turcja, która jest w czołówce krajów kupujących złoto, zwiększyła podaż M2 od początku 2018 roku o kosmiczne blisko 800%. Chiński bank centralny zwiększył ją o 82%, a polski – o 72%, jak pokazują dane TradingView.

Turcja i Chiny to kraje, które dokonują największych zakupów złota w ostatnich latach. Ludowy Bank Chin zwiększał swoje zapasy złota przez 17 miesięcy z rzędu. Chiny oficjalnie posiadają 2 262 tony złota, a dodały ponad 300 ton złota do swoich rezerw od czasu wznowienia raportowania zakupów złota w październiku 2022 roku. Ludowy Bank Chin zwiększył swoje zapasy o 1 448 w latach 2002-2019.

Reklama

Jeśli chodzi o Turcję, to w 2023 roku sprzedała więcej złota, niż kupiła. Ale analitycy zgodnie twierdzą, że to był tylko wyjątek od reguły, która mówi, że tamtejszy bank centralny kupuje złoto.

Na tym tle, banki z krajów rozwiniętych prezentują się bardzo konserwatywnie. Bank centralny Kanady zwiększył w tym okresie podaż M2 o 56%, a norweski o 45%.

 

Wzrost podaży pieniądza M2 w wybranych krajach od 2018 roku

zloto kupuja te banki centralne ktore zwiekszaja znacznie podaz pieniadza grafika numer 2zloto kupuja te banki centralne ktore zwiekszaja znacznie podaz pieniadza grafika numer 2

Źródło: TradingView

Reklama

 

Jednak powody, dla których banki centralne kupują złoto, są różnorakie. Wiele z nich – jak indyjski – tłumaczy, że USD nie jest już tak wiarygodnym aktywem, jak kiedyś. Analitycy z ANZ Bank powiedzieli niedawno, że spodziewają się, że zakupy złota przez banki centralne pozostaną na wysokim poziomie przez co najmniej 6 kolejnych lat. Według analityków "zmniejszone zaufanie do amerykańskich aktywów o stałym dochodzie może wspierać zakupy złota przez banki centralne".

 

Zobacz również: Cena srebra wciąż zbyt niska? Kurs metalu wystrzelił, ale złoto nadal na czele

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama