Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oto kto jest nowym liderem inflacji w Europie

|
selectedselectedselected
Zaskakujące dane! Inflacja u lidera drożyzny jest już niższa niż w Polsce! | FXMAG INWESTOR
Attila Volgyi/Xinhua News/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W połowie tygodnia prezes NBP Adam Glapiński nie bez satysfakcji mówił o spadającej i zmierzającej w kierunku celu inflacji w Polsce. W grudniu okazała się ona niższa od oczekiwań, choć to nie wystarczyło. Dotychczasowy lider inflacji w Europie właśnie nas przegonił - grudniowa inflacja na Węgrzech okazała się niższa niż w Polsce. I to mimo tego, że do połowy ubiegłego roku przekraczała ona 20 proc.

 

Inflacja na Węgrzech niższa niż u nas

W piątek Węgierski Urząd Statystyczny opublikował dane na temat grudniowej inflacji. Analitycy wprawdzie spodziewali się znacznie niższego odczytu niż w listopadzie ubiegłego roku, jednak spadek dynamiki cen na Węgrzech okazał się zaskakująco mocny. Grudniowa inflacja wyniosła bowiem zaledwie 5,5 proc. w skali roku, a ceny w ujęciu miesięcznym zanotowały spadek o -0,3 proc.

Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie równych 6 proc. w ujęciu rocznym. Jest to najniższy odczyt dynamiki cen konsumpcyjnych na Węgrzech od września 2021 roku.

Dla porównania, listopadowy odczyt wskaźnika CPI na Węgrzech wyniósł 7,9 proc. w skali roku.

Reklama

 

 

Żywność i napoje bezalkoholowe zanotowały wzrost cen w grudniu o 4,8 proc. w skali roku, ceny energii (w tym gazu i prądu) spadły aż o 13,9 proc. w skali roku, z czego najmocniej potaniał gaz ziemny (-29,6 proc. rdr). Ceny paliw obniżyły się o 4,2 proc. w skali roku.

Ceny energii spadły o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym, zaś paliwo potaniało aż o 5 proc. w porównaniu o listopada.

 

Grudniowy odczyt jest już jedenastym z rzędu spadkiem dynamiki cen na Węgrzech - inflacyjny szczyt został osiągnięty w styczniu ubiegłego roku na poziomie 25,7 proc. w skali roku. Wskaźnik CPI powyżej 20 proc. w skali roku utrzymywał się na Węgrzech aż do czerwca. Dopiero w lipcu dynamika cen spadła do poziomu poniżej tej psychologicznej granicy - wyhamowanie wówczas było dość zauważalne, bo inflacja w pierwszym miesiącu wakacji spadła na Węgrzech do 17,6 proc. w skali roku.

Reklama

 

Czytaj również: Deweloperzy z GPW odkryli karty - za nami tłusty rok, ale to w 2024 ma być grubo

 

Wraz z grudniowym odczytem Węgry chwilowo straciły miano kraju z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej - w grudniu dynamika cen konsumpcyjnych była wyższa zarówno w Polsce (6,1 proc. w skali roku), jak i w Czechach (6,9 proc. w  skali roku). Oczywiście, warto pamiętać, że mowa tu o wskaźniku CPI, który ma nieco inną strukturę koszyka inflacyjnego w poszczególnych krajach i to ogólnoeuropejski wskaźnik HICP jest bardziej porównywalny.

Nie powinno jednak być zaskoczeniem, że Węgry są jednak bezapelacyjnym liderem w Europie jeśli chodzi o średnioroczną inflację w 2023 roku - zgodnie z danymi Węgierskiego Urzędu Statystycznego, wyniosła ona w ubiegłym roku 17,6 proc. Dla porównania, średnioroczna inflacja w Polsce wyniosła w 2023 roku 11,6 proc. W porównaniu do poprzedniego roku.

 

Czytaj również: Inflacja w USA - znamy najważniejsze dane dla Fed i kursu dolara

 

Reklama

Warto przypomnieć, że Węgry również mają za sobą pierwsze obniżki stóp procentowych - bank centralny rozpoczął cykl luzowania monetarnego na posiedzeniu w październiku, kiedy stopy procentowe również zostały obniżone o 75 punktów bazowych, ze szczytowego poziomu 13 proc. głównej stopy procentowej na Węgrzech. W listopadzie stopy procentowe zostały ścięte o 75 punktów bazowych (do 11,50 proc.), a grudniu o kolejne, do obecnego poziomu 10,75 proc.

 

Czytaj również: Ten indeks da zarobić, dzięki wyższym zyskom spółek! Nowe prognozy giganta na 2024 rok

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama