Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez banki w większości sektorów gospodarki strefy euro

|
selectedselectedselected

W pierwszej połowie 2024 banki strefy euro oczekują, że jakość kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumenckich będzie miała dalsze umiarkowane zaostrzenie standardów kredytowych, a w przypadku kredytów mieszkaniowych będzie nadal zasadniczo neutralna.

Zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez banki w większości sektorów gospodarki strefy euro
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekuje się, że presja związana z wymogami nadzorczymi lub regulacyjnymi, niższa tolerancja na ryzyko i wyższa percepcja ryzyka będą głównymi czynnikami wpływającymi na jakość kredytów wpływającą na standardy i warunki kredytowania.

 

Oczekuje się, że jakość kredytów banków będzie również miała niewielki wpływ na zaostrzenie ze względu na koszty związane z porządkowaniem bilansów, podczas gdy banki spodziewają się zasadniczo neutralnego wpływu ze względu na swoją pozycję kapitałową i dostęp do finansowania rynkowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

 

Warunki udzielania kredytów przez banki w większości sektorów gospodarki uległy dalszemu zaostrzeniu

W drugiej połowie 2023 r. warunki udzielania kredytów dla firm uległy dalszemu umiarkowanemu zaostrzeniu w większości sektorów gospodarki, od prawie braku zaostrzeń netto w usługach do stosunkowo dużych zaostrzeń netto w sektorze nieruchomości komercyjnych, budowlanych i mieszkaniowych. Standardy i warunki udzielania kredytów w dalszym ciągu najbardziej zaostrzały się w sektorze nieruchomości komercyjnych (CRE), co odzwierciedlało wyższe koszty finansowania, spadające ceny domów i zmiany strukturalne w segmencie CRE w następstwie pandemii (por. wykres 20 i tabela 18).

Reklama

 

zaostrzenie warunkow udzielania kredytow przez banki w wiekszosci sektorow gospodarki strefy euro grafika numer 1zaostrzenie warunkow udzielania kredytow przez banki w wiekszosci sektorow gospodarki strefy euro grafika numer 1

 

zaostrzenie warunkow udzielania kredytow przez banki w wiekszosci sektorow gospodarki strefy euro grafika numer 2zaostrzenie warunkow udzielania kredytow przez banki w wiekszosci sektorow gospodarki strefy euro grafika numer 2

 

Zaostrzenie netto standardów i warunków udzielania kredytów również utrzymało się na wysokim poziomie w drugiej połowie 2023 r. w sektorze budowlanym i sektorze nieruchomości mieszkaniowych (RRE). Odzwierciedlało to spadające ceny energii, podczas gdy sytuacja w sektorze przetwórstwa przemysłowego pozostawała ogólnie słaba (zob. np. (wskaźnik produkcji przemysłowej w Indeksie Menedżerów Zakupów) banki dodatkowo zaostrzyły warunki kredytowania w sektorze produkcyjnym, ale w mniejszym stopniu niż w dwóch poprzednich okresach, szczególnie w segmencie energochłonnym. Zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez banki było najniższe w sektorze usług, gdzie było prawie zerowe, co odzwierciedla większą odporność tego sektora w porównaniu ze słabszą sytuacją w pozostałych sektorach gospodarki. Ogólnie rzecz biorąc, dalsze zaostrzenie netto kryteriów i warunków udzielania kredytów stało się mniejsze we wszystkich głównych sektorach gospodarki.

Reklama

 

W pierwszej połowie 2024 banki strefy euro spodziewają się zaostrzenia netto standardów i warunków udzielania kredytów dla firm we wszystkich sektorach gospodarki. Oczekuje się, że zaostrzenie siatki będzie mniejsze niż w drugiej połowie 2023 r., z wyjątkiem standardów kredytowych w budownictwie i usługach. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów netto w sektorze CRE pozostanie na bardzo wysokim poziomie.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - znamy decyzję! Jak reaguje kurs PLN?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama