Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Polsce - znamy decyzję! Jak reaguje kurs PLN?

|
selectedselectedselected

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Na marcowym posiedzeniu podjęto decyzję, która była oczekiwana przez ekspertów. RPP oceniła, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.

PILNE! Stopy procentowe w Polsce - znamy decyzję! Jak reaguje kurs PLN?
JACEK DOMINSKI/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
  • Decyzja NBP była zgodna z oczekiwaniami rynku.
  • Według analityków złoty może mieć szczyty jeszcze przed sobą. 

 

Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP 

W dniach 5-6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP pozostawiła główną stopę na poziomie 5,75%. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków oraz oczekiwaniami rynku:

- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

Reklama

- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

 

Zobacz również: Jak KNF walczy z nielegalnym doradztwem inwestycyjnym

 

Polski Intytut Ekonomiczny spodziewa się korekty stóp w listopadzie. 

"W ostatnim czasie RPP akcentuje znaczenie inflacji bazowej oraz ryzyko wzrostu płac i ożywienia konsumpcji. Obawy o kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen energii raczej się nie zmaterializują. Spadek inflacji może wznowić debatę o potencjalnych cięciach stóp. Oczekujemy niewielkiej korekty stóp o 0,25 w listopadzie" - przekazali ekonomiści. 

Reklama

 

Zobacz również: KNF wszczyna postępowanie! Największym bankom grożą wielomilionowe kary

 

Stopy procentowe - porównanie

stopy procentowe w polsce znamy decyzje jak reaguje kurs pln grafika numer 1stopy procentowe w polsce znamy decyzje jak reaguje kurs pln grafika numer 1

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny 
 

Marcowe posiedzenie, pomimo że nie zapadła na nim żadna nieoczekiwana decyzja, było istotne dla dalszych działań w ramach kształtowania polityki pieniężnej. Rada zapoznała się z najnowszą projekcją dotyczącą inflacji w Polsce. 

Reklama

"Rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 15 lutego 2024 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8 – 4,3% w 2024 r. (wobec 3,2 – 6,2% w projekcji z listopada 2023 r.), 2,2 – 5,0% w 2025 r. (wobec 2,2 – 5,3%) oraz 1,5 – 4,3% w 2026 r. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7 – 4,3% w 2024 r. (wobec 1,9 – 3,8% w projekcji z listopada 2023 r.), 3,2 – 5,3% w 2025 r. (wobec 2,4 – 4,7%) oraz 2,0 – 4,5% w 2026 r." - przekazano w komunikacie po posiedzeniu. 

Na lutowej konferencji NBP Adam Glapiński zaznaczył, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy inflacja może powrócić do celu. W II półroczu 2023 r. kształtowanie się jej będzie uzależnione m.in. od wzrostu cen prądu czy VAT-u na podstawową żywność. 

"Oczekiwania inflacyjne bardzo spadły. Polacy już się nie boją inflacji (...) Niepewność jest tak duża, że podejmujemy decyzje z posiedzenia na posiedzenie. (...) Nasze stopy procentowo działają już mrożąco na gospodarkę. Ale w naszym przekonaniu tak powinno być. Nie widzę perspektyw, by powstała większość za obniżką stóp" - przekonywał. 

 

Zobacz również: Prognozy dla złotego, euro, dolara, bitcoina i złota – marzec 2024

 

Jak na decyzję RPP reaguje kurs złotego?

Jak zauważyli ekonomiści XTB, kurs EUR/PLN ustanowił dzienny dołek tuż przed decyzją.

Reklama

"RPP zgodnie z prognozami utrzymała stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75%. Nic nie zapowiada, że luzowanie może zostać niebawem wznowione. Przyspieszanie gospodarki i niechęć RPP do cięć zwiastują, że złoty ma szczyty jeszcze przed sobą, a EURPLN definitywnie przebije 4,30" - skomentował Bartosz Sawicki, analityk portalu Cinkciarz.pl. 

 

 

Na czwartek 7 marca zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP Adama Glapińskiego. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama