Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrost cen w Polsce w maju 2022 roku: szeroki zakres inflacji [ANALIZA]

|
selectedselectedselected
Wzrost cen w Polsce w maju 2022 roku: szeroki zakres inflacji [ANALIZA] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja w maju została potwierdzona na poziomie 13,9% r/r wobec 12,4% r/r w kwietniu, co jest poziomem najwyższym od 1998 r. W samym maju ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,7% m/m wobec 2,0% m/m w kwietniu.

 

Szczegółowe dane o strukturze inflacji nie zmieniają oceny procesów cenowych w Polsce

Największa wkład do inflacji mają paliwa i ceny energii, których dynamika przyspieszyła wyraźnie po wybuchu wojny. Inflacja ma jednak mocno popytowy charakter, ponieważ wysoki wkład do inflacji CPI ma komponent bazowy, który nie uwzględnia zmian cen energii, paliw oraz żywności. Według naszych szacunków inflacja bazowa netto wyniosła w maju 8,4% r/r i była najwyższa w historii dostępnych danych (od 2001), a jej kontrybucja do rocznego odczytu CPI wyniosła aż 4,7 pkt. proc. Na szeroki i popytowy charakter inflacji wskazuje także wysoka dynamika cen usług (10,8% r/r, najwyżej w historii dostępnych danych) oraz dóbr bazowych (6,4% r/r). Potwierdza to, iż w warunkach wciąż silnego popytu przedsiębiorcy są w stanie przerzucać wysokie koszty produkcji i zaopatrzenia na ceny detaliczne. Tylko nieznacznym pocieszeniem jest wyhamowanie miesięcznej dynamiki inflacji bazowej do ok. 1% m/m z 1,3% m/m w kwietniu, jednak to kolejny miesiąc w tym roku kiedy miesięczny wzrost inflacji bazowej wynosi co najmniej 1%.

Prosto z rynku: Szeroki zakres inflacji w Polsce  - 1Prosto z rynku: Szeroki zakres inflacji w Polsce  - 1

Reklama

 

Najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji

Dynamiczne zwyżki cen paliw w pierwszych tygodniach czerwca oznaczają, że w czerwcu wskaźnik CPI przekroczy 15% r/r, a w sierpniu/wrześniu osiągnie szczyt na poziomie ok. 16% r/r. Aczkolwiek podkreślamy, że prognoza ta obarczona jest dużą niepewnością związaną z niemożliwymi do przewidzenia skutkami działań wojennych, polityki restrykcji i ewentualnych zaburzeń/zablokowania dostaw surowców z Rosji. Głównym czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się cen żywności i paliw w obliczu kryzysu żywnościowego i postępującego uniezależnienia energetycznego od Rosji. Kolejne miesiące powinny przynieść tylko nieznaczne wyhamowanie inflacji, a szansa na przyspieszenie procesu dezinflacji pojawi się w połowie przyszłego roku, kiedy zaczną działać efekty bazy statystycznej, a także uaktywnią się skutki dokonanych podwyżek stóp procentowych. Tempo spadku inflacji uzależnione też będzie od długości obowiązywania tarczy antyinflacyjnej.

 

Otoczenie inflacyjne pozostaje niekorzystne, co oznacza, że bank centralny musi kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych

W warunkach rosnącej inflacji tempo zacieśnia powinno pozostać solidne. Dlatego też oczekujemy kolejnej podwyżki stóp procentowych już w lipcu. Skala i tempo podwyżek stóp procentowych po sierpniowej przerwie uzależnione będą od skali luzowania fiskalnego. Ponieważ w perspektywie przyszłorocznych wyborów parlamentarnych nie oczekujemy konsolidacji fiskalnej, to Rada Polityki Pieniężnej może być zmuszona do kontynuacji cyklu podwyżek stóp, tym bardziej, że większa skala podwyżek stóp procentowych w USA i strefie euro będzie zwiększała presję na osłabienie złotego. Dlatego też w naszej ocenie istnieje wysokie ryzyko, że stopa referencyjna wzrośnie silniej niż nasza dotychczasowa prognoza na poziomie 7%. Opanowanie inflacji może wymagać podniesienia stopy referencyjnej powyżej 8%, czego efektem będzie także silne schłodzenie gospodarki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama