Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyjazd do Danii? Oto co powinieneś wiedzieć

|
selectedselectedselected
Wyjazd do Danii? Oto co powinieneś wiedzieć | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Każdy wyjazd za granicę powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Warto zawczasu zorientować się co nas czeka na miejscu, żeby uniknąć potencjalnych kłopotów. Chociaż Dania jest członkiem Unii Europejskiej, to jest kilka różnic w stosunku do przepisów, które na co dzień znamy z Polski. Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych wskazówek i informacji o tym, co należy zrobić po przyjeździe do tego kraju.

Tak jak wszyscy obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej Polacy mają prawo odwiedzić Danię i przebywać na jej terenie bez potrzeby rejestrowania tego faktu w żadnym urzędzie przez 3 miesiące. Jeśli w tym czasie zdecydujemy, że chcemy zostać dłużej i rozpocząć pracę w tym kraju konieczne będzie zgłoszenie tego faktu w odpowiedniej formie.

 

 

Rejestracja pobytu

Instytucją odpowiadającą za przyjmowanie zgłoszeń o pobycie dłuższym niż trzy miesiące jest Urząd Administracji Państwowej (Statsforvaltning). Wniosek o rejestracje pobytu można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie wojewódzkim w Danii (właściwym dla miejsca naszego pobytu),
  • drogą pocztową lub elektroniczną,
  • za pośrednictwem duńskiej ambasady w Polsce – tutaj dokumenty można złożyć jeszcze przed wyjazdem, jeśli na przykład mamy już podpisaną umowę o pracę.
Reklama

Dopełnienie formalności wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich zaświadczeń. Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić urzędnika o pomoc w ich kompletowaniu – uzyskamy informację na temat ważności posiadanych i listę brakujących dokumentów. Do wniosku należy dołączyć:

  • wypełniony formularz wniosku – można go pobrać ze strony internetowej,
  • ważny paszport lub dowód osobisty,
  • 1 fotografia paszportowa,
  • umowa o pracę,
  • dokumentacja posiadania środków na sfinansowanie pobytu do czasu otrzymania pierwszego wynagrodzeni, np. wyciąg z konta bankowego prowadzonego na Twoje nazwisko, nie starszy niż 14 dni,
  • dla członków rodziny pracownika: dokumentacja pokrewieństwa w postaci aktu ślubu dla małżonka oraz aktów urodzenia dla dzieci.

Procedura wydania zaświadczenia o zarejestrowaniu trwa około 2-3 tygodni. Dokumenty zostaną wysłane na duński adres podany w składanym wniosku.

 

 

Nordiqa.com

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Nordiqa.com null

Nordiqa.com

Nordiqa.com to nowoczesny kantor internetowy, umożliwiający korzystną wymianę walut online. Dzięki atrakcyjnym kursom walut, które są aktualizowane co 13 sekund, masz stały dostęp do najlepszych notowań na rynku.


Reklama
Reklama