Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyjazd do danii

Każdy wyjazd za granicę powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Warto zawczasu zorientować się co nas czeka na miejscu, żeby uniknąć potencjalnych kłopotów. Chociaż Dania jest członkiem Unii Europejskiej, to jest kilka różnic w stosunku do przepisów, które na co dzień znamy z Polski. Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych wskazówek i informacji o tym, co należy zrobić po przyjeździe do tego kraju.

Tak jak wszyscy obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej Polacy mają prawo odwiedzić Danię i przebywać na jej terenie bez potrzeby rejestrowania tego faktu w żadnym urzędzie przez 3 miesiące. Jeśli w tym czasie zdecydujemy, że chcemy zostać dłużej i rozpocząć pracę w tym kraju konieczne będzie zgłoszenie tego faktu w odpowiedniej formie.

 

 

Rejestracja pobytu

Instytucją odpowiadającą za przyjmowanie zgłoszeń o pobycie dłuższym niż trzy miesiące jest Urząd Administracji Państwowej (Statsforvaltning). Wniosek o rejestracje pobytu można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie wojewódzkim w Danii (właściwym dla miejsca naszego pobytu),
  • drogą pocztową lub elektroniczną,
  • za pośrednictwem duńskiej ambasady w Polsce – tutaj dokumenty można złożyć jeszcze przed wyjazdem, jeśli na przykład mamy już podpisaną umowę o pracę.
Reklama

Dopełnienie formalności wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich zaświadczeń. Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić urzędnika o pomoc w ich kompletowaniu – uzyskamy informację na temat ważności posiadanych i listę brakujących dokumentów. Do wniosku należy dołączyć:

  • wypełniony formularz wniosku – można go pobrać ze strony internetowej,
  • ważny paszport lub dowód osobisty,
  • 1 fotografia paszportowa,
  • umowa o pracę,
  • dokumentacja posiadania środków na sfinansowanie pobytu do czasu otrzymania pierwszego wynagrodzeni, np. wyciąg z konta bankowego prowadzonego na Twoje nazwisko, nie starszy niż 14 dni,
  • dla członków rodziny pracownika: dokumentacja pokrewieństwa w postaci aktu ślubu dla małżonka oraz aktów urodzenia dla dzieci.

Procedura wydania zaświadczenia o zarejestrowaniu trwa około 2-3 tygodni. Dokumenty zostaną wysłane na duński adres podany w składanym wniosku.

 

 

Nordiqa.com

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyjazd do danii