Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyjątkowe obostrzenia: RPP nie zmienia stóp procentowych, ale ostrzega przed inflacyjnymi zagrożeniami

|
selectedselectedselected

Na ostatnim posiedzeniu w czwartek, 9 maja, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%.

Wyjątkowe obostrzenia: RPP nie zmienia stóp procentowych, ale ostrzega przed inflacyjnymi zagrożeniami
deposithotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podobnie jak w poprzednich miesiącach Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja osiągnięciu celu inflacyjnego NBP w średnim okresie, a dalsze decyzje Rady będą uzależnione od napływających informacji nt. perspektyw inflacji i koniunktury gospodarczej. Przekaz konferencji prasowej Prezesa NBP w piątek 10 maja był ogólnie jastrzębi. Adam Glapiński wymienił szereg zagrożeń dla perspektyw wzrostu cen, i co istotne, podkreślał wysoką dynamikę wynagrodzeń jako główne ryzyko proinflacyjne.

Na pierwszy rzut oka komentarze Prezesa NBP zmniejszają prawdopodobieństwo naszego scenariusza bazowego kolejnej obniżki stóp procentowych w listopadzie. Jednocześnie jednak inne elementy konferencji prasowej Adama Glapińskiego zdają się wspierać nasze oczekiwania łagodniejszej polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach i spadek stóp procentowych NBP do 4,00% do końca 2025 roku.

Konferencja prasowa Prezesa NBP zawierała bowiem także szereg stosunkowo gołębich elementów. Po raz pierwszy od rozpoczęcia obecnej przerwy w cyklu polityki pieniężnej prezes wyraźnie wskazał termin, w którym może nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych - jego zdaniem najprawdopodobniej będzie to „początek przyszłego roku”. Adam Glapiński stwierdził, że aby obniżyć stopy procentowe, NBP musi zobaczyć prognozę inflacji w przedziale wokół celu. Podkreślił znaczenie inflacji bazowej, która według niego „jest obecnie głównym punktem odniesienia dla NBP”. Co istotne zasugerował, że inflacja bazowa prawdopodobnie spowolni do 4% już pod koniec 2024r. (wobec spodziewanych 4,5-5%, jak wynika z najnowszej projekcji NBP z marca).

Sądzimy, że projekcja pokazująca inflację bazową w przedziale wokół celu może spowodować wznowienie obniżek stóp procentowych przez NBP. Oznacza to, że znaczenie tych posiedzeń RPP, kiedy następuje aktualizacja projekcji ekonomicznych (lipiec, listopad i marzec) odpowiednio wzrasta. Choć lipiec wydaje się zbyt wczesną datą, aby rozpocząć dyskusję na temat łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce, naszym zdaniem członkowie RPP mogą już w listopadzie zacząć rozważać kolejną obniżkę stóp procentowych. Ponieważ Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej już jesienią będzie łagodził politykę pieniężną, a Rezerwa Federalna będzie coraz bliżej pierwszej obniżki stóp, warunki do rozpoczęcia rozmów o obniżkach stóp procentowych powinny pojawić się także w Polsce. Podtrzymujemy zatem nasze oczekiwania co do obniżki w listopadzie. Niemniej ryzyko, że polityka pieniężna pozostanie niezmieniona w tym roku, jest wysokie.

 

Zobacz także: Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce – prezes NBP Adam Glapiński wyjaśnia

Reklama

 

wyjatkowe obostrzenia rpp nie zmienia stop procentowych ale ostrzega przed inflacyjnymi zagrozeniami grafika numer 1wyjatkowe obostrzenia rpp nie zmienia stop procentowych ale ostrzega przed inflacyjnymi zagrozeniami grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama