Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostrzeżenia RPP

Podobnie jak w poprzednich miesiącach Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja osiągnięciu celu inflacyjnego NBP w średnim okresie, a dalsze decyzje Rady będą uzależnione od napływających informacji nt. perspektyw inflacji i koniunktury gospodarczej. Przekaz konferencji prasowej Prezesa NBP w piątek 10 maja był ogólnie jastrzębi. Adam Glapiński wymienił szereg zagrożeń dla perspektyw wzrostu cen, i co istotne, podkreślał wysoką dynamikę wynagrodzeń jako główne ryzyko proinflacyjne.

Na pierwszy rzut oka komentarze Prezesa NBP zmniejszają prawdopodobieństwo naszego scenariusza bazowego kolejnej obniżki stóp procentowych w listopadzie. Jednocześnie jednak inne elementy konferencji prasowej Adama Glapińskiego zdają się wspierać nasze oczekiwania łagodniejszej polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach i spadek stóp procentowych NBP do 4,00% do końca 2025 roku.

Konferencja prasowa Prezesa NBP zawierała bowiem także szereg stosunkowo gołębich elementów. Po raz pierwszy od rozpoczęcia obecnej przerwy w cyklu polityki pieniężnej prezes wyraźnie wskazał termin, w którym może nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych - jego zdaniem najprawdopodobniej będzie to „początek przyszłego roku”. Adam Glapiński stwierdził, że aby obniżyć stopy procentowe, NBP musi zobaczyć prognozę inflacji w przedziale wokół celu. Podkreślił znaczenie inflacji bazowej, która według niego „jest obecnie głównym punktem odniesienia dla NBP”. Co istotne zasugerował, że inflacja bazowa prawdopodobnie spowolni do 4% już pod koniec 2024r. (wobec spodziewanych 4,5-5%, jak wynika z najnowszej projekcji NBP z marca).

Sądzimy, że projekcja pokazująca inflację bazową w przedziale wokół celu może spowodować wznowienie obniżek stóp procentowych przez NBP. Oznacza to, że znaczenie tych posiedzeń RPP, kiedy następuje aktualizacja projekcji ekonomicznych (lipiec, listopad i marzec) odpowiednio wzrasta. Choć lipiec wydaje się zbyt wczesną datą, aby rozpocząć dyskusję na temat łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce, naszym zdaniem członkowie RPP mogą już w listopadzie zacząć rozważać kolejną obniżkę stóp procentowych. Ponieważ Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej już jesienią będzie łagodził politykę pieniężną, a Rezerwa Federalna będzie coraz bliżej pierwszej obniżki stóp, warunki do rozpoczęcia rozmów o obniżkach stóp procentowych powinny pojawić się także w Polsce. Podtrzymujemy zatem nasze oczekiwania co do obniżki w listopadzie. Niemniej ryzyko, że polityka pieniężna pozostanie niezmieniona w tym roku, jest wysokie.

 

Zobacz także: Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce – prezes NBP Adam Glapiński wyjaśnia

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ostrzeżenia RPP