Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wszystkie oczy zwrócone na wystąpienie Powella. Pytanie: jaka będzie reakcja rynków?

|
selectedselectedselected
Wszystkie oczy zwrócone na wystąpienie Powella. Pytanie: jaka będzie reakcja rynków? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powrót amerykańskich inwestorów po poniedziałkowym dniu wolnym przyniósł kontynuację wyprzedaży tamtejszych obligacji w ramach nadgonienia zmian w Europie dzień wcześniej. Krzywa UST podniosła się w ruchu tym razem wystramiającym.

Krótki koniec (2Y) wzrósł o 3 pb. do 3,20%, środek krzywej (10Y) o 8 pb. do 3,31%, a długi koniec (30Y) o 10 pb. do 3,39%. W tle miała miejsce zgodna z rynkowymi oczekiwaniami publikacja o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Drogą korelacji rentowność obligacji europejskich także rosła, ale w porównaniu do ostatnich sesji już tylko symbolicznie. Większość tenorów włoskiej krzywej nawet obniżyła się. W przypadku niemieckiej krzywej natomiast odnotowaliśmy wzrosty na głównych węzłach krzywej o 1, 2 i 3 pb. do odpowiednio 1,14% (2Y), 1,76% (10Y) i 1,96% (30Y). Dzisiaj kluczowe będzie wystąpienie J. Powella. Oczekujemy, że będzie on w większym stopniu niż na ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC w ubiegłym tygodniu zauważał problemy, jakich gwałtowne zacieśnienie monetarne może dostarczyć amerykańskiej gospodarce. W efekcie wypowiedzi mogą być odebrane, jako relatywnie gołębie. Koresponduje z tym widoczne w trakcje sesji azjatyckiej umocnienie obligacji.

Po południu wystąpienie Powella. Jaka będzie reakcja rynków?  - 1Po południu wystąpienie Powella. Jaka będzie reakcja rynków?  - 1

 

Umocnienie polskiego długu po dłuższym czasie

Reklama

Po ośmiu spadkowych seriach krajowe SPW we wtorek odrobiły część strat. Krzywa ich dochodowości obniżyła się na całej długości w wypłaszczającym ruchu. Krótki koniec (2Y) obniżył się o 27 pb. do 7,98%, środek krzywej (5Y) o 39 pb. do 8,06%, a długi koniec (10Y) o 42 pb. do 7,73%. Zmienność na kontraktach PLN IRS ponownie była niższa. Spadki odnotowała także krzywa PLN FRA. W tle wypowiadał się Henryk Wnorowski z RPP, który przypomniał, że istnieje przestrzeń do kolejnych dwóch podwyżek po 50-75 pb., co implikuje lokalny szczyt cyklu na 7,0-7,5% na stopie referencyjnej, istotnie poniżej obecnej ścieżki PLN FRA.

Po południu wystąpienie Powella. Jaka będzie reakcja rynków?  - 2Po południu wystąpienie Powella. Jaka będzie reakcja rynków?  - 2

Dzisiaj spodziewamy się kontynuacji umocnienia SPW. Wpisywać się w to będą oczekiwane przez nas impulsy zarówno krajowe (spowolnienie wzrostu sprzedaży detalicznej) oraz z rynków bazowych (niejastrzębi wydźwięk wypowiedzi J. Powella).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama