Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźniki wyprzedzające z niemieckiej gospodarki pogorszyły się! Czy to początek gwałtownych zmian?

|
selectedselectedselected
Wskaźniki wyprzedzające z niemieckiej gospodarki pogorszyły się! Czy to początek gwałtownych zmian? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu zostały opublikowane wskaźniki wyprzedzające z gospodarki niemieckiej. Ich wyniki są ostrzeżeniem dla tamtejszej gospodarki, ponieważ wskazują, że ożywienie gospodarcze prawdopodobnie nie będzie przebiegać tak płynnie, jak początkowo zakładano. Np. indeks ZEW spadł z 79,8 do 63,3 pkt., co pokazuje, że prognozy analityków i inwestorów instytucjonalnych pogorszyły się na kolejne 6 miesięcy. Ryzyko wzrasta zarówno w sektorze usług, jak i w sektorze przemysłowym.

Sektor usług jest przede wszystkim zaniepokojony powolnym tempem szczepień oraz nowymi mutacjami koronawirusa,

co w przyszłości może prowadzić do kolejnych ograniczeń i obostrzeń. W przemyśle coraz bardziej niepokojący staje się spadek zamówień przemysłowych, które biorąc pod uwagę korektę sezonową, w maju spadły o 0,3% w porównaniu miesięcznym. W Niemczech produkcja przemysłowa wykazała wzrost średnio o 17,3% r/r ze względu na efekt niskiej bazy porównawczej, ale miesiąc do miesiąca spadek wyniósł 0,3%. W sektorze produkcyjnym w całej UE pojawia się problem z brakiem części i materiałów do produkcji, np. w Republice Czeskiej produkcja przemysłowa w maju wykazała miesięczny spadek o 3,6%.

W tym tygodniu złoty się osłabił i w piątek rano jego kurs wynosił 4,54 PLN/EUR

NBP powstrzymuje przed wyraźnym umocnieniem złotego, gdyż na posiedzeniu w tym tygodniu nie zmienił polityki monetarnej. NBP nadal utrzymuje referencyjną stopę procentową na poziomie 0,1%, kupuje obligacje rządowe i wciąż dopuszcza możliwość interwencji dewizowych. To wszystko w okresie, w którym inflacja znacznie przewyższa cel inflacyjny, a wzrost PKB prognozowany jest na ponad 4%. Dolar w stosunku do euro lekko się umocnił i jego kurs wyniósł 1,183 USD/EUR.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama