Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): niewielkie rotacje na rynku pracy

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): niewielkie rotacje na rynku pracy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lipcu br. zmalał o 0,2 punktu i skompensował wzrost z poprzedniego miesiąca. Odnotowane wcześniej trzy miesiące wzrostu wartości wskaźnika były raczej zapowiedzią zmian o charakterze sezonowym, co zdają się potwierdzać dane za czerwiec br.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, spadła w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i wyniosła w czerwcu 5,0%.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): niewielkie rotacje na rynku pracy - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): niewielkie rotacje na rynku pracy - 1

Aktualnie cztery składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku. Trzy zmienne zapowiadają wzrost wartości wskaźnika.

Reklama

Wnioski płynące z badania koniunktury GUS nadal nie napawają optymizmem. W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia z pogorszeniem prognoz dotyczących przyszłych zmian wielkości zatrudnienia, przy jednoczesnej niewielkiej poprawie ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych. W obu przypadkach saldo pytania przyjęło jednak wartości negatywne. W obecnym miesiącu, natomiast, to saldo ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych uległo pogorszeniu a saldo pytania dotyczącego prognoz zmian wielkości zatrudnienia uległo nieznacznej poprawie. Tym niemniej, utrzymujące się od pewnego czasu oceny negatywne nie zapowiadają wzrostu popytu na pracę i poprawy szans zatrudnieniowych osób poszukujących pracy.

Zmienną, która przez poprzednie trzy miesiące dość istotnie oddziaływała w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, a tym samym zapowiadała pogorszenie sytuacji na rynku pracy, była liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. W czerwcu br. w porównaniu do maja zarejestrowano o 22% więcej ofert pracy. Z pewnością istotnym czynnikiem był sezonowy wzrost popytu na pracę w branżach turystycznej, usługowej i przetwórstwa spożywczego. Tegoroczny napływ ofert pracy był również o ponad 6% większy niż w czerwcu ubiegłego roku. Porównywalnego wzrostu napływu ofert pracy ukazujących się na internetowych portalach nie odnotowano, co może świadczyć o wzroście popytu na prace proste, sezonowe i niewymagające specjalnych kwalifikacji.

W przypadku podstawowych strumieni dotyczących osób bezrobotnych (rejestracje oraz wyrejestrowania z tytułu podjęcia zatrudnienia) nie odnotowano większych zmian w ujęciu miesięcznym – napływ do bezrobocia wzrósł o 5%, zaś liczba wyrejestrowań z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła o 4% w ujęciu miesięcznym. Ponadto, liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła o 1% a całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła o niespełna 3% w ujęciu miesięcznym.

Zobacz także: Prototyp cyfrowego USD już działa! Wyspiarskie państwo testuje elektroniczne pieniądze we współpracy z Ripple!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama