Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): mniejsze szanse znalezienia pracy

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): mniejsze szanse znalezienia pracy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku br. nie uległ istotnej zmianie w porównaniu do wartości sprzed miesiąca. To tendencja, którą obserwujemy od co najmniej roku. Towarzyszy jej zmniejszona kreacja nowych miejsc pracy, przy jednoczesnym relatywnie małym napływie nowych bezrobotnych. Przedsiębiorcy starają się utrzymać status quo w kwestii wielkości zatrudnienia, zdając sobie sprawę z trudności w znalezieniu nowych pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Problemy braku rąk do pracy mogą nasilić się na wiosnę przyszłego roku, kiedy ruszy pełną parą budownictwo pobudzone nadzwyczajnym popytem na mieszkania.

 

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, nie zmienia się od czerwca br. i wynosi 5%.

Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): mniejsze szanse znalezienia pracy - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): mniejsze szanse znalezienia pracy - 1

 

Aktualnie cztery składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, co oznacza możliwość spadku bezrobocia; przy czym wartości tylko jednego czynnika można uznać za istotne. Pozostałe trzy składowe działają w kierunku ewentualnego wzrostu stopy bezrobocia.

 

Liczba osób bezrobotnych, która wyrejestrowała się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła w ujęciu miesięcznym o niespełna 4%. Równocześnie była mniejsza o blisko 5% w porównaniu do września ubiegłego roku. Zaś w dłuższym okresie spada od początku 2016 roku. W ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy jest rekordowo niska. Stosunek wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia w porównaniu do napływu do bezrobocia wynosi 0,6. Bezrobotni podejmujący pracę najczęściej rekrutują się więc spośród osób krótkookresowo bezrobotnych. Świadczy to o wyczerpywaniu się formuły powiatowych urzędów pracy jako ośrodka aktywizacji zawodowej i znaczącego rezerwuaru siły roboczej gotowej i chętnej do zatrudnienia.

Reklama

 

Problem małych szans zatrudnieniowych potęgowany jest przez relatywnie niewielką podaż ofert pracy. We wrześniu br. w urzędach pracy zarejestrowano o 8% mniej ofert niż w sierpniu. Również w porównaniu do września ubiegłego roku liczba nowych ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy była niższa o blisko 8%. Dane dotyczące internetowych ofert pracy także wskazują na dalszy spadek kreacji nowych miejsc pracy. Barometr Ofert Pracy we wrześniu zmalał. W ostatnim okresie zmiany liczby wakatów były stosunkowo niewielkie, ale po spadkach odnotowanych we wrześniu br. wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021r.

 

Badania koniunktury GUS wskazują na ostrożność prognoz formułowanych przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych. Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej pozostają na negatywnym poziomie. Od połowy 2022 roku saldo pytania przyjmuje wartości ujemne na poziomie dwucyfrowym, z niewielkimi wahaniami odnotowywanymi z miesiąca na miesiąc. Z kolei, prognozy dotyczące wielkości zatrudnienia nie są aż tak pesymistyczne, ale ciągle przeważa odsetek firm planujących zwolnienia nad odsetkiem firm planujących nowe przyjęcia do pracy. Jedyny wyjątek stanowią firmy sektora energetycznego i przetwórstwa ropy naftowej, gdzie zdecydowanie przeważał do tej pory odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia. Niestety, oba sektory w efekcie ich upaństwawiania i monopolizacji, a w konsekwencji zbyt małej reprezentacji w całej zbiorowości zostały od października br. wyłączone z badań koniunktury, co znacznie zubaża zasób informacji dostępnej dla analityków.

 

Reklama

Negatywne informacje płynące z rynku pracy dotyczą w znacznym stopniu zmniejszonego popytu. Związane jest to z utrzymującą się od dłuższego czasu niepewnością oraz z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. Dane nie wskazują natomiast by przekładała się ta sytuacja, przynajmniej na razie, na zmianę wielkości bezrobocia. Napływ do bezrobocia zmalał w ujęciu miesięcznym o blisko 10%. Choć w 2021 roku odnotowywany napływ do bezrobocia był jeszcze mniejszy (średnia miesięczna w 2021 roku to około 101 tys. osób), to obecnie w ujęciu absolutnym wartości są również niskie – średnia w 2022 to około 111 tys. osób, średnia za dotychczasowy okres 2023 to 112 tys. osób. Liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy zmalała o 1% w ujęciu miesięcznym, co zastopowało trwający od trzech miesięcy wzrost wielkości tej grupy bezrobotnych.

 

Ponownie o 4% wzrosła agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. To konsekwencja wyjątkowo wysokiej w tym roku rewaloryzacji wysokości zasiłków oraz w mniejszym stopniu konsekwencja wzrostu liczby osób uprawnionych do jego pobierania.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama