Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): jest nieco gorzej niż przed rokiem

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): jest nieco gorzej niż przed rokiem | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w styczniu 2023 ponownie obniżył się. Skala spadku była nieco słabsza niż przed miesiącem. Analiza zmian poszczególnych składowych WRP wskazuje, że pomimo zacieśnienia warunków na rynku pracy, w najbliższym czasie nie powinniśmy odnotować istotnego wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego, prócz jego niewielkich fluktuacji wynikających głównie z działania czynników sezonowych. Pomimo osłabienia aktywności gospodarki, rosnących kosztów prowadzenia działalności i ogólnej niepewności, kluczowym czynnikiem stabilizującym skalę bezrobocia, jest niewystarczająca efektywna podaż pracy.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Na rynku pracy nieco gorzej niż przed rokiem  - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Na rynku pracy nieco gorzej niż przed rokiem  - 1

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i na koniec 2022 roku wyniosła 5,2%. Grudzień i pierwsze miesiące kolejnego roku, to zwykle czas, gdy stopa bezrobocia nieznacznie rośnie z przyczyń związanych z sezonowością.

Reklama

Aktualnie cztery składowe zapowiadają spadek wskaźnika, wpływ dwóch jest neutralny a jedna zapowiada wzrost (prognozy zatrudnienia formułowane przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych). Skala oddziaływania tej zmiennej jest jednak na razie niewielka.

 

Menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych w ciągu całego 2022 roku formułowali coraz gorsze oceny dotyczącej ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. W ciągu ostatniego roku saldo pytania pogorszyło się o blisko 5 punktów procentowych i obecnie widoczna jest wyraźna przewaga odsetka firm z negatywną opinią. Podobną tendencję odnotowano w przypadku pytania o prognozy dotyczące zmian w wielkości zatrudnienia. Na początku 2022 roku przewaga odsetka firm zapowiadających redukcję etatów nad odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia była niewielka – około 3 punkty procentowe. W kolejnych miesiącach ubiegłego roku przewaga firm planujących redukcje systematycznie wzrastała a w styczniu 2023 przekroczyła 10 punktów procentowych. W najbliższym czasie najwięcej zwolnień planowanych jest w przemyśle meblarskim, poligraficznym oraz przetwórstwie surowców niemetalicznych. Większość tych branż reprezentuje producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych a powyższe dane odzwierciedlają skalę spowolnienia w tych przedsiębiorstwach, wynikającą z ograniczeń po stronie popytu konsumpcyjnego.

 

O malejących szansach zatrudnieniowych świadczą również dane z powiatowych urzędów pracy. Co prawda, w grudniu ub. roku w porównaniu do listopada odnotowano wzrost zarówno liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia zatrudnienia (o 5%), jak i liczby nowych ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy (o 16%). Tym niemniej, w ciągu całego ubiegłego roku odpływ z bezrobocia do zatrudnienia, jak i liczba nowych ofert pracy będących w dyspozycji PUP systematycznie spadały. W grudniu 2022 roku pracę znalazło o 6% mniej bezrobotnych niż przed rokiem i zarejestrowano o blisko 30% mniej nowych ofert pracy.

Reklama

 

Symptomy pogorszenia na rynku pracy widoczne są również w liczbie osób napływających do bezrobocia. W grudniu 2022 roku w porównaniu do listopada liczba nowych bezrobotnych zarejestrowanych w PUP spadła o 2%, ale była o 11% wyższa niż w grudniu 2021 roku. Średniomiesięcznie w 2022, w porównaniu do 2021 roku, w urzędach pracy rejestrowało się o około 9% bezrobotnych więcej.

 

Na razie nie widać negatywnych zmian w zwolnieniach pracowników z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Liczba takich osób w grudniu 2022 nie uległa zmianie w stosunku do listopada 2022 a w porównaniu do grudnia 2021 roku była mniejsza o blisko 12%. Wielkość wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych również nie uległa zmianie w ujęciu miesięcznym, i była mniejsza o nieco ponad 2% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama